Поетичне новаторство У. Вордсворта - Основні риси романтизму як художнього напряму

Вільям Вордсворт, англійський поет, народився 7 квітня 1770 в невеликому містечку в графстві Камберленд. З дитинства майбутній поет відзначався старанністю та здібностями до навчання. Втративши батьків у юному віці, він був вихований дядьком і отримав хорошу освіту в Кембриджі, куди вступив у 1788 році. Тут він рано виявив інтерес до літератури, особливо до творів своїх видатних попередників Чосера, Мільтона і Шекспіра. Ще студентом він здійснив кілька подорожей, пройшовши пішки південну Францію, Швейцарію та північну Італію. Краса природи цих країн назавжди полонила Вордсворта. Повернувшись з подорожі, він надрукував цикл поезій під назвою "Поетичні нариси Альп". Невелика спадщина, отримана Вордсвортом після повернення до Лондона, дозволила йому займатися літературною діяльністю. Разом зі своєю зведеною сестрою він виїхав з Лондона і оселився в графстві Дорсет, де прекрасна природа стала новим поштовхом для його творчого натхнення. У 1798 році вийшов його новий збірник " Ліричних поем " , а наприкінці цього ж року він здійснив невелику подорож по Німеччині. Повернувшись із цієї мандрівки, поет і його сестра оселилися біля мальовничих Вестморлендскіх озер в невеликому містечку Райдале, де в 1803 році Вордсворт одружився зі своєю колишньою подругою Марією Гетчісон. Вісім років, які Вордсворт прожив тут, були найпродуктивнішим періодом у його поетичній творчості. В останні роки Вордсворт писав небагато, а 23 квітня 1850 помер.

Вордсворт був головою і теоретиком так званої "Озерної школи" , до якої крім нього відносилися С.-Т. Колрідж і Р. Сауті. Для поезії представників цього напряму характерні мрійливість, переживання природи, любов до простої людини, ідеалізація середньовічного минулого. Серед творчого доробку поета виділяють збірку " Ліричні балади " , який став результатом співпраці з Колріджем. Перше видання збірки з'явилося в 1798 р. в Брістолі, а друге, значно доповнене - в 1800 р.

Новаторством цієї збірки є звернення до нових тем і використання нової мови : поезія повинна брати теми просто з життя, звертатися до тих предметів, які хвилюють людину і знаходять відгук у її серці. Поезія, на думку Вордсворта, не потребує якоїсь особливої мови, між мовою прози та поезії не повинно бути особливих відмінностей. Ці думки поет виклав у передмові до "Ліричних балад", які вважають першим маніфестом романтизму в англійській літературі. Крім балад, У. Вордсворт у своїй творчості часто звертався до жанру сонета. У цих творах поет розкриває теми мистецтва, природи, краси. У сонеті " До прекрасного " автор звертається до мистецтва, захоплюючись його здатністю увічнити все дивовижне, що є у світі. Урочисте захоплення підкреслюється зверненням " Святе мистецтво! " , вміщеним на початку твору, який створює відчуття побожності. У цьому творі автор у властивій для нього манері звертається до образів природи і людини в природному середовищі, акцентуючи увагу на них як втіленні прекрасного, найкращого.

Мистецтво поет вважає похідним від природи, її творінням. Форма сонета завдяки своїй стрункій будові надає твору вишуканості, витриманий ритм ямба і кільцеве римування перетворюють вірш у вільну мелодію, яка передає настрій спокійного споглядання.

Похожие статьи




Поетичне новаторство У. Вордсворта - Основні риси романтизму як художнього напряму

Предыдущая | Следующая