Поеми Гомера "Іліада" та "Одіссея"


Гомер Привертав увагу українських діячів культури та літератури, починаючи з ХІХ століття. Серед них - О. Навроцький, Ст. Руданський, В. Самійленко, А. Білецький, два уривки з "Іліади" переклав І. Франко; над "Одіссеєю" працювали П. Куліш, О. Потебня; Леся Українка переклала третю частину та початок четвертої пісні "Одіссеї". П. Ніщинський (під псевдонімом Петро Байда) зробив перший повний переклад "Одіссеї" віршованим розміром оригіналу.

Повний переклад "Іліади" та "Одіссеї" у ХХ столітті здійснив відомий український вчений, композитор і поет-перекладач Борис Тен (справжнє ім'я - Микола Хомичевський).

Гомер є найвеличнішим європейським поетом, яскравим началом всієї грецької, а від цього античної та подальшої європейської літератури. Гомер є уславленим на всі часи аедом, визнаним "вихователем всієї Еллади" ще з часів самої античності. Неперевершеним генієм вважали Гомера Арістотель і Платон, Плутарх і Лукіан, Горацій та Квінтіліан. Висока поезія Гомера надихала всі наступні покоління літературних митців через витончену концентрацію в ній всіх відомих античності художніх форм та засобів виразності, слугуючи досконалим взірцем та вишуканим джерелом подальших літературних пошуків.

Поеми Гомера були широко відомі та високо цінувалися в Давній Греції, у VI столітті кожні чотири роки на святах Панафінеях їх мали зачитувати на грецьких площах рапсоди, а за часів Пісістрата був встановлений певний порядок їхнього виконання. Втім, починаючи ще з елліністичного періоду, гостро постало так зване Гомерівське питання, що зосереджувалося на проблемі самого існування давньогрецького митця та авторства двох поем "Іліади" та "Одіссеї", адже точних біографічних даних про Гомера у науковців вже тих часів не існувало. Гомер був легендарною постаттю, його уявляли як сліпого старого співця. Вчені-александрійці, серед яких виділялися напрацювання Аристарха Самофракійського, поділили поеми на 24 пісні, вони помітили, що в рукописних текстах поем є певні розходження, і поставили під сумнів єдине авторство Гомера, хоча Аристарх висунув гіпотезу про те, що Гомер написав "Іліаду" в молоді роки, а "Одіссею" набагато пізніше. Серед основних концепцій щодо гомерівського питання можна виділити наступні:

    - Теорія аналітиків: початок їй поклав німецький вчений Ф. А. Волф, який у "Передмові" до видання грецького тексту поем зауважив, що такі великі поеми не могли бути написаними однією людиною, вони не могли бути також і записаними, адже тоді ще не існувало писемності; на основі концепції Ф. А. Волфа німецький філолог Г. Лахман висунув думку про те, що "Іліаду" складають 18 окремих, не пов'язаних між собою пісень, що не мають ні єдиного сюжету, ні єдиного плану ("Теорія малих пісень"); - "Теорія основного зерна" (один з напрямів "аналітичної" теорії) полягає в думці про те, що створенню великих поем передувала певна кількість малих, тобто існували невеликі "Пра-Іліада" та "Пра-Одіссея", які згодом розширювалися і доповнювалися іншими поетами, при цьому зберігалася основна єдність кожної поеми (версія класичного німецького філолога Г. Германна). Так, основним зерном "Іліади" було розгортання сюжету гніву Ахілла, а "Одіссеї" - повернення Одіссея додому; - Теорія унітаріїв (теорія єдності) Є протилежною тому, що стверджували "аналітики". Ф. Шиллер, Й. Фосс, Й. Гете, Ф. Гегель виступили за єдине авторство Гомера, їхній погляд науково обгрунтував Г. В. Ніч, довівши, що давні греки знали писемність ще до VII ст. до н. е., а протиріччя між окремими частинами поем зустрічаються й у творах, значно менших за розмірами, ніж гомерівські. Вчений казав про те, що, можливо, Гомер спирався на давні народні пісні, поширені у греків, але переробив їх по-своєму, підпорядкувавши єдиному плану.

Діяльність Г. Шлімана (1822-1890), німецького підприємця та палкого шанувальника гомерівського епосу, який наполегливо намагався відшукати сліди великої гомерівської Трої, сприяла підвищенню інтересу до культури та історії античності, стимулювала археологічні розвідки. Його вдалі та важливі розкопки в північно-західній частині сучасної Туреччини (Гіссарлик) примусили вчених серйозно ставитися до поем Гомера. Хоча гомерівську Трою Г. Шліман й не знайшов, але відшукав вагомі докази існування значно давнішої за Трою високо розвинутої Мікенської цивілізації (знайдений ним так званий "скарб царя Пріама" не міг належати троянському царю, адже ті речи були датовані вченими приблизно 2400 р. до н. е.).

Гомерівське питання залишається остаточно не розв'язаним в сучасному науковому середовищі.

Жанрова природа поем: поеми Гомера є Епічними творами, в яких зберігається "примат загального над індивідуальним" (О. Лосєв), зображуються панорамні картини життя народу та окремих його представників - епічних героїв, які є виразниками епічного, тобто колективного ідеалу. Як відмічав Є. Мелетинський, "героический эпос в отличие от народной сказки тяготеет к историческим, национальным, государственным масштабам. Его история тесно связана с процессом формирования народностей и древнейших государств. Поэтому национальное своеобразие выступает в эпосе ярче, чем в сказке. Эпос содержит народную поэтическую концепцию исторического прошлого, он наполнен коллективистским, по существу, патриотическим пафосом" Мелетинский Е. М. Происхождение героического эпоса: Ранние формы и архаические памятники. - М., 1963. - 464 с. - С. 423.. Таким чином, важливими елементами епосу є суспільно-історичне (епічне) тло та Образ епічного героя. Епічний герой (багатир) виражає народний ідеал героя, всі його унікальні якості спрямовані на досягнення народного блага і захист народу.

"Іліада" - це героїчний епос, який розповідає про великі подвиги давніх героїв та про загибель цілого покоління героїв на війні, а "Одіссея" є поемою морських та піратських пригод, в якій йдеться про бурхливі події невоєнних часів. "Іліада" розповідає про життя людини на війні, в ній царює смерть, але відчувається велика жага до життя (картини смерті Патрокла, Гектора та інших героїв), а "Одіссея" - про безмежне бажання людини пізнати світ, про любов людини до пригод і моря, про величезні можливості людини, яка наважується будувати своє життя, не очікуючи на допомогу богів.

Міфологічна основа та сюжет Поем: в основі гомерівських поем лежать давньогрецькі міфи про Троянську війну, в яких розповідалося про причини та початок війни, її розвиток, наслідки та долі великих героїв після її закінчення. Втім, в "Іліаді" Гомер розповідає лише про події останнього, десятого, року Троянської війни, які передували падінню Трої. Саме падіння Трої не зображується, а про нього читачі дізнаються з "Одіссеї". В "Іліаді" сюжет є лінійний, хоча присутні епічні Ретардації (уповільнення дії за рахунок введення у текст розлогих описів та характеристик). "Одіссея" розповідає про довгі 10 років повернення Одіссея додому, з яких 7 років герой перебував у німфи Каліпсо, при цьому про події не розповідається послідовно. Перші пісні поеми говорять про пошуки Телемахом батька, а про перші три роки блукання героя морем розповідає він сам на бенкеті у царя феаків Алкіноя (пісні IX-XII).

Історично-соціальна основа поем: Поеми можна вважати своєрідною енциклопедією античних знань, вони насичені географічними, етнографічними, медичними, астрономічними та іншими відомостями. Гомер змальовує різні верстви суспільства, серед яких є: герої, що походять від грецьких богів; вожді (басилевси) зі своїми дружинами, при чому домінує серед вождів Агамемнон через свої великі багатства, численну кількість воєнних кораблів, які він привів під Трою; різні вільні ремісники (ковалі, теслі, гончарі, професійні співці, лікарі, ювеліри) та раби.

Гуманістичні ідеї поем: Гомер виступає у поемах як поборник миру, противник війни, вбивств та крові. Він засуджує аморальний характер війни, але вимушений змиритися із нею у випадку, коли війна може бути морально виправданою. Так, троянці воюють, щоб захистити свою країну, своє місто, свою батьківщину. Тому не існує для чоловіка кращої слави, ніж померти в бою, віддавши життя за Батьківщину (Гектор). Боги та люди шанують мудру богиню-воїтельку Афіну, але ненавидять жорстокого кривавого Ареса. Мирні настрої поета передаються за допомогою порівнянь, які рясніють образами і картинами спокійного життя природи, побуту звичайних землеробів та скотарів. Патріотичні настрої з великою силою проявляються і в "Одіссеї", де Одіссей 10 років мужньо намагається повернутися на Ітаку. Любов до рідної землі, родини, батька постійно супроводжує героя, примушуючи його відмовитися навіть від запропонованого йому німфою Каліпсо безсмертя та відшукувати будь-які можливості побачити свою батьківщину.

Гомер у поемах часто зображує картини людського нещастя, горя, смерті, страшних поранень. Тим більш цінується ним людське життя та щастя. Так, Ахілл промовляє цілий гімн людському життю:

"Та ніщо не дорожче мені за життя, - ні багатства,

Що їх, як кажуть, надбав Іліон, це залюднене місто,

В мирні колишні часи, перед нападом воїв ахейських,

Ані скарби, що стрілець заховав за камінним порогом,

Феб-Аполлон срібнолукий, у хмарі на скелі Піфійській.

Можна здобути усе - і корів, і овечок отари,

Можна й триніжники куті, і коней придбать злотогривих.

Тільки людської душі не вернути, її не придбати,

Не упіймати, якщо відлетить крізь зубів огорожу" ("Іліада", пісня 9).

Гомера цікавить не окрема людина, а людина як представник роду, адже тільки рід є безсмертним у своїх вічних оновленнях, у незмінних чергуваннях життя і смерті:

Наче те листя на дереві - людські усі покоління:

Листя одне, обриваючи, вітер розносить, а інше -

Клечанням свіжим ліси укриває з новою весною.

Так і людські покоління - ці родяться, ті вже зникають ("Іліада", пісня 9).

Картини життя та смерті оповиті у поета величним спокоєм, який передбачає усвідомлення людиною безмежності людського горя і страждань. Мудрий той спокій, який приходить до людини після великих випробувань, втрат, смертей. Мудрим є таке сприйняття щастя, яке супроводжується розумінням його швидкоплинності та хиткості.

Боги і доля. Сюжет поем Гомера розгортається у двох планах: перший - пов'язаний із богами, другий - із героями та простими смертними. Безтурботні боги живуть в дивовижних хоромах на Олімпі в оточенні краси та веселощів, вони постійно бенкетують, радіють, танцюють та співають, влаштовуючи хороводи з Музами і Харитами. П'ють вони не вино, а нектар, їдять не хліб, а амбросію та сміються "невгасимим сміхом". Боги майже не знають печалі, хоча можуть іноді страждати, або часто їх охоплюють бурхливі пристрасті.

Боги постійно присутні в житті людей, вони вирішують їхні долі, скеровують їхню поведінку та вчинки. Боги мають своїх улюбленців, яким щиро допомагають, але є у них і такі герої, яких вони через ненависть жорстоко переслідують. Боги допомагають не лише окремим героям, а й поділяються через свою прихильність чи то до ахейців (Гера, Афіна, Посейдон, Фетіда), чи то до троянців (Аполлон, Артеміда, Афродіта). Боги у Гомера не є ідеалізованими, вони мають такі самі пристрасті, великі або згубні, високі або ниці, як і люди, тобто, як правильно зауважив О. Ф. Лосєв, гомерівські боги є узагальненням людських настроїв і почуттів, вчинків і волі. Втім, герої не слідують сліпо велінням богів, їхні вчинки є наслідком їхнього характеру та співпадіння волі богів та передбачуваності долі. Так, Ахілл знає, що судила йому доля, та у нього є вибір. Й обирає він велику славу у віках саме через свою молоду, гарячу і запальну вдачу, виходить саме так, як пророкували йому боги, і так, як було передбачено його долею (він помирає молодим під стінами Трої). У випадку зі старим батьком Гектора Пріамом ситуація схожа: Ахілл погоджується віддати тіло Гектора через веління богів, але рішення Ахілл приймає після довгих вагань і глибоких страждань, відкриваючи у собі знову ж таки інший бік юнацького віку - ніжність та здатність до справжніх почуттів. Отже, "судьби <...> ніхто із людей не уникне" ("Іліада"), та про цю долю можуть знати лише безсмертні боги, які вирішують її, також підпорядковуючись заданим законам, виконуючи певну процедуру. Так, Зевс, який вирішував фінал поєдинку Ахілла і Гектора, брав золоті терези з двома жеребками смерті і дивився, в якій бік схиляться терези, жереб Гектора схилився до Аїду, і відразу прихильник Гектора Аполлон залишив героя, а "прудконогий" та "богосвітлий" Ахілл вбив "шоломосяйного" Гектора. О. Ф. Лосєв писав, що греки по-особливому сприймали долю, часто вчиняючи всупереч їй: "Гомеровский герой часто знает свою судьбу, но все дело в том и заключается, что также часто он и не признает этой судьбы, отвергает ее, борется с нею. Ведь что такое судьба? Это есть прежде всего какая-то неопределенность и неизвестность. Пусть на сегодня имеется решение судьбы умереть какому-нибудь герою под Троей. Но можно ли быть уверенным в том, что это решение судьбы и на завтра останется тем же самым? А вдруг завтра будет совсем другое решение судьбы, и данному герою нужно будет умереть уже не под Троей, а у себя на родине или во время возвращения домой? Но в таком случае, почему же герой на основании сегодняшнего решения судьбы должен складывать руки и подставлять шею под любые удары? Вот поэтому-то гомеровский герой, несмотря ни на какое решение судьбы, все-таки поступает по-своему и часто поступает даже "вопреки судьбе" Лосев А. Ф. Гомер. М., 2006. - 400 с. - С. 388. . Доля смертних на землі завжди нещасна, адже "жити весь вік у журбі" мають люди, "самі лиш" боги "безпечальні" ("Іліада").

Герої. У гомерівських поемах діє велика кількість героїв, всі вони наділені узагальненими рисами епічного героя, всією сукупністю притаманних йому рис: вони мужні та хоробрі воїни, вони вправно і чесно поводяться у боях, дбають про загальну справу. Втім, кожний з героїв наділяється яскравою індивідуальною рисою, через яку і легко запам'ятовується. Так, Ахілл - найкращий воїн, Агамемнон - "широкодержавний", найбагатший з усіх, має більшу за інших кількість воїнів і кораблів, Одіссей - найхитріший, Нестор - наймудріший і найстаріший, Парис - найкрасивіший, Діомед - дуже сильний, мужньо і завзято прагне перемоги, Гектор - найсильніший і найкращий серед троянських воїнів, найшляхетніший серед всіх героїв, безмежно відданий своєму народові та місту (Гомеру важко приховати свою симпатію до цього державного мужа), Патрокл - сильний і "милостивий", мудрий радник Ахілла.

Важливо помітити, що Гомер використовує образи Епічних двійників для епічної характеристики героїв. Так, доповнюють один одного Ахілл і Патрокл. Ахілл - молодий і сильний воїн, а Патрокл, хоча і дуже мужній, демонструє іншу сторону епічного героя - він розумний і розважливий, завжди дає Ахіллу виважені поради. Ахілл переживає за Патрокла навіть більше, ніж за брата, вони не можуть жити один без одного, хочуть бути похованими в одній могилі, і в Патроклі, як справедливо зауважила І. В. Шталь, Ахілл оплакує самого себе. Епічними двійниками виступають також Агамемнон і Менелай, Гектор і Полідамас.

А. Боннар писав, що Гомер, створюючи образ Одіссея, показав свою віру в цінність і могутність розуму. Одіссей є не тільки і не стільки видатним воїном, великим авторитетом серед героїв, яким він і зображується в "Іліаді". Одіссей - дерзновенна людина, і таким він показаний в "Одіссеї". Одіссей пристрасно любить море, якого майже не знав, любить пригоди і нові відкриття, заради моря та нових знань він готовий поринати у будь-які небезпеки (епізод із сиренами), при цьому в його серці живе пристрасна любов до життя, адже саме життя дає йому можливість пізнавати світ, задовольняти свою буремну душу. І любов до родини і до рідної землі не може стати йому на заваді, 10 років війни і 10 років блукань не зупиняють його, він не може залишитися вдома і готовий вирушати на пошуки народу, який не знає слова "море" та не вміє будувати кораблі.

Гомер наділяє Одіссея епітетом "багатостраждальний" невипадково. Саме його ім'я вказує на людину, яка знає, що таке божественний гнів, він той, хто "ненависний" богам. Енергійний, проникливий та допитливий, Одіссей не покладається на прихильність богів, а вважає за краще і більш надійне робити все власноруч. Він сам бореться за своє життя, дві доби працюючи своїми руками і ногами, намагаючись добратися до суші після страшної бурі на морі, він сам вигадує, як врятувати себе і товаришів у печері циклопа та на острові Кірки, він вміє виступати проти обставин та ворожої щодо нього долі. І боги не люблять його, занадто він самовпевнений та відважний. Як вірно зауважив В. М. Топоров, "там, где Эней вверяет себя судьбе, Одиссей "работает" со случаем, ищет его, если надо, подчиняется ему с тем, чтобы, прибегнув к собственному уму и хитрости склонить случай в свою пользу и построить такой ряд "случайных" удач, который мог бы превозмочь злую судьбу (недаром боги опасаются, что он может вопреки судьбе самостоятельно решать свои задачи). В отличие от всегда серьезного Энея в Одиссее присутствует некое авантюрное начало..." Топоров В. Н. Эней - человек судьбы. - М. : Радикс, 1993. - 208 с. - С. 7-8.

Епічний стиль та поетична техніка епосу. Епічні поеми Гомера є яскравим зразком епічного синкретизму. Цілісність, панорамність та всеоб'ємність зображення подій, єдність загального і приватного, абстрактного і конкретного, художнього і філософського, героїчний стиль, єдиний в своєму епічному, ліричному, драматичному і комічному началах, монументальна та об'єктивна строгість величаво-спокійного епосу, поєднана з елементами ліризму і драматизму, є проявами епічного синкретизму.

Поеми Гомера написані унікальним розміром - епічним Гекзаметром, в якому виражається вся множинність світу (І. В. Шталь) та який співвідноситься з епічним змістом гомерівських епосів. Гекзаметр - це шестистопний дактиль з обов'язковою цезурою:

--UU/--UU/--//UU/--UU/--UU/--U.

Гекзаметр виділявся урочистістю, повільністю, нагадував чарівну музику хвиль, через що надзвичайно полюбився давнім грекам.

Іліада одіссея гомер література

Література

    1. Боннар А. Греческая цивилизация. - М. : Искусство, 1992. (Глави ІІ, ІІІ книги 1-ої). 2. Кун М. А. Легенди та міфи стародавньої Греції / Переклад з рос. - К., 1996. 3. Лосев А. Ф. Гомер. - М.: Молодая Гвардия, 2006. 4. Радциг С. И. История древнегреческой литературы. - 5-е изд. - М. : Высшая школа, 1982. (Глави 2,3). 5. Тен Б. Гомер на Україні // Всесвіт. - 1982. - № 12. 6. Сахарный Н. А. Гомеровский эпос. - М., 1976. 7. Чистякова Н. А. История возникновения и развития древнегреческого эпоса. - СПб., 1999. 8. Шталь И. В. Гомеровский эпос. - М. : Высшая школа, 1975.

Похожие статьи




Поеми Гомера "Іліада" та "Одіссея"

Предыдущая | Следующая