Передумови написання роману "Тигролови" - Аналіз роману І. Багряного

Роман "Тигролови" - це дебют Багряного у великій прозі. Восени 1943 року під час лікування в невеликому курортному містечку Моршин поет Іван Багряний посперечався із прозаїком Аркадієм Любченком, що зможе написати прозовий твір, зокрема роман. Отже, "Тигролови" і стали наслідком цієї суперечки. Твір писався у надзвичайно складних психологічних обставинах: гестапо саме розпочало полювання на активних діячів українського культурного руху.

Івану Багряному загрожував арешт. Письменник переховувався у будинку інженера, де в товаристві трирічного хлопчика - сина господарів помешкання - писав свій перший роман. Прозаїк розповідав, що працював майже цілодобово, роман був написаний на одному диханні. На чотирнадцятий день твір було закінчено. У Львові письменник передрукував своє дітище на друкарській машинці і подав роман на конкурс, де отримав першу премію. Написав його, ховаючись від німецького гестапо у Галичині... Вперше "Тигролови" з'явилися у скороченому варіанті 1944 року під назвою "Звіролови" у журналі "Вечірня година". Редагував повість Василь Чапленко, який без згоди автора змінив назву. Вже після війни Іван Багряний відновив по пам'яті повний текст "Тигроловів". Окремою книжкою повість вийшла 1947 року у видавництві "Прометей". Друге видання з'явилося 1955 року в Детройті, США.

Представники радянської тоталітарної системи в досліджуваному нами тексті представлені службовцями різних рангів та повноважень - від шпиків до майорів. Принцип антитези, закладений автором у вигляді двох потягів (телятника з в'язнями й кофортного експресу), тяжіє до символізму. Викриваючи жорстокість диктатури Сталіна та його поплічників, Іван Багряний у романі послідовно дотримується принципу правдивості, знаючи достеменно, що вже не повернеться до Радянського Союзу й не спокутуватиме перед радянським жодної інкримінованої йому провини.

Похожие статьи




Передумови написання роману "Тигролови" - Аналіз роману І. Багряного

Предыдущая | Следующая