Індивідуальний стиль письменника - Поняття "стиль" в сучасному літературознавстві

Від майстерності письменника, від його мовної інтуїції і знання мовної системи залежить естетична своєрідність використаних ним традиційно-поетичних елементів, за якими і визначають художній стиль митця. В. Жирмунський стверджує: "Художній стиль письменника являє собою вираження його світогляду, втілене в образах мовними засобами".

Стиль автора -- це та сукупність особливостей творчості, яка відрізняє його твори від творів інших письменників. Сукупність зображально-виражальних засобів митця є ефективною, коли закономірно поєднується в художню мотивовану систему. Носіями стилю є елементи форми художнього твору -- від композиції до мовних виразових форм. Досліджуючи стиль певного письменника, виділяють стильову домінанту.

Визначення особливостей індивідуального стилю митця залежить і від врахування певного художнього методу (літературного напряму).

Метод визначає загальний напрям творчості, а стиль -- індивідуальні властивості художника слова. Л. Тимофеєв стверджує: "В методі знаходять насамперед те загальне, що пов'язує митців, а в стилі -- те індивідуальне, що розділяє їх: особистий досвід, талант, манера письма та ін."

В індивідуальному стилі письменника знаходить своє вираження авторська позиція щодо вибору певних виражальних засобів, тобто виявляються риси його мовотворчої індивідуальності. Над проблемою вивчення індивідуального стилю письменника працювали В. Виноградов, А. Федоров, Б. Томашевський, Р. Будагов, Л. Тимофеєв, А. Ревякін, А. Докусов, Г. Поспелов, Ю. Бондарев, Т. Бугайко, Є. Пасічник, С Єрмоленко, Л. Ставицька, Н. Сологуб, Н. Волошина та ін.

Невід'ємною складовою індивідуального стилю письменника є мова художнього твору, у якій митець відтворює своє естетичне кредо, сприймання та розуміння дійсності. Через словесну тканину твору старшокласник-читач проникає в його ідейно-художній зміст, у розкриття характерів образів-персонажів, особливості відтворення дійсності. У художній мові митець виявляє свою індивідуальність: застосовує характерні лексеми, вислови, звороти, речення відзначаються певними особливостями у побудові тощо.

Між мовним стилем та індивідуальним стилем письменника існує суттєва різниця. Поняття стилю мови слід відрізняти від стилю індивідуальної мови, від стилю письменника, від стилю літературного твору. З точки зору мовної системи стиль -- це одна із її різновидностей, що характеризується індивідуальними своєрідностями експресивного відбору слів, фразеології, синтаксичних конструкцій.

Художній світ твору може будуватися по-різному. Насамперед це стосується зображення динаміки і статики, зовнішнього і внутрішнього.

Якщо письменник звертає переважну увагу на статичні моменти буття, то це властивість стилю можна назвати описовістю. Для неї характерно докладне відтворення зовнішнього світу - зовнішності героїв, пейзажів, міських видів, інтер'єрів, речей і т. п. Зображений світ при опісательносга детально деталізований, а ті чи інші дії і події розкривають насамперед стійкий уклад життя, тобто не те, що відбувається одноразово, а те, що постійно буває. Описовість властива, зокрема, таких творів, як " Старосвітські поміщики " і " Мертві душі" М. В. Гоголя, " Кому на Русі жити добре" Н. А.Некрасова, нариси М. Е.Салтикова - Щедріна.

Концентрацію автора на відтворенні зовнішньої ( а почасти і внутрішньої) динаміки називають сюжетностью. Сюжетність виражається звичайно в великій кількості складних ситуацій, в напруженості дії, в його переважанні над статичними моментами і, головне, в тому, що характери героїв і авторська позиція проявляються в першу чергу через сюжет. Ця властивість є домінантою стилю, наприклад, у творі "Ніс" М. В.Гоголя "Скажені гроші" О. М. Островського та ін.

Нарешті, письменник може концентрувати увагу на внутрішньому світі персонажа або ліричного героя - його почуттях, думках, переживаннях, бажаннях і т. п., - така властивість стилю називається психологізмом. Його ми спостерігаємо в "Герої нашого часу" М. Ю. Лермонтова, " Злочин і кару " Ф. М. Достоєвського, "Анні Кареніній " Л. М. Толстого, " Дамі з собачкою " А. П.Чехова.

Стиль художній твір літературознавство

Похожие статьи




Індивідуальний стиль письменника - Поняття "стиль" в сучасному літературознавстві

Предыдущая | Следующая