Естетична програма йєнської романтичної школи. Охарактеризуйте творчість її основних представників - Основні риси романтизму як художнього напряму

Йєнські романтики (Йєнська школа) - це група діячів романтичного руху, зібрані в 1796 р. в університетському місті Йена (Август Вільгельм і Фридрих Шлегелі, Людвиг Тик, Новаліс). Вони починають випускати журнал "Атеней", де формулюють власну естетичну програму. Діяльність йєнської школи знаменувала собою перший етап в розвитку німецького романтизму. Найзначніша роль в створенні теорії романтичного мистецтва належала братам Шлегелям. Вони вимагали повної свободи для художника. Вслід за Гердером Шлегелі відстоюють ідею історичного розвитку мистецтва, сучасну фазу якого вони бачать в романтизмі. Принцип свободи, що проголошувався німецькими теоретиками романтизму, на практиці означав необмежене індивідуальне свавілля, а в мистецтві - найповніше свавілля творчої особи. Одним з важливих положень естетики Фр. Шлегеля є теорія романтичної іронії. На противагу односторонньої серйозності просвітницького мислення іронія розкривала відносну цінність життєвих явищ, що призвело до крайнього суб'єктивізму. У своїх філософських шуканнях йєнці звернулись перш за все до філософії Канта і дійшли висновку, що пізнання перш за все є самопізнанням. Особа творить свій мир.

В Йєнському університеті брати Шлегелі, Фіхте, Новаліс, Людовик Тік центр ідеологічної опозиції, вітали революцію, але не були ані реакціонерами, ані консерваторами, намагалися ідеалізувати середньовіччя, яке завжди прагнули співвіднести з сучасним суспільним розвитком.

Вони проповідували "незацікавлене" мистецтво, тобто нічим окрім себе не стурбоване, повністю не зачіпали суспільно-політичного життя суспільства і займалися виключно окремою особою. Саме йєнська школа найглибше розробила теоретичні принципи романтизму.

Основні положення естетики школи:

    А) реальний світ не гідний мистецтва і віддзеркалення у творчості. Б) подорожуючи у часі і просторі художники створюють образи минулих історичних епох або небачених країн. В) творіння художника звертається і до них самих: вони носії Мікрокосму.

Ф. Шлігель назвав роман провідним жанром сучасної эпохи, т. я. він відповідає здібностям охопити найрізніші грані дійсності. Свою теорію утілив в романі "Люцинда", який викликав шок в суспільстві від твердження емансипації і зневаги етичними нормами, культу плотської любові.

Похожие статьи




Естетична програма йєнської романтичної школи. Охарактеризуйте творчість її основних представників - Основні риси романтизму як художнього напряму

Предыдущая | Следующая