Е. По - засновник жанру детективного оповідання. Жанрові та ідейно-художні особливості його твора "Золотий жук" - Основні риси романтизму як художнього напряму

Раціоналістичне спрямування романтизму По яскраво виявилося в "логічних" оповіданнях, що започаткували детективний жанр. В оповіданні "Золотий жук" розповідь ведеться від першої особи, ім'я якої автор не називає, тому що оповідач уособлює типове мислення, властиве більшості людей. Головний герой -- Вільям Легран -- мислить незашорено, автор наділяє його видатними логічними здібностями. Е. По цікавить людина, процес її мислення, можливості розуму.

На перший погляд, перед нами встає образ людини, що потерпіла життєве фіаско і втекла від суспільного презирства на безлюдний острів. Більш того, реакція Леграна на "золотого" жука, знайденого ним для колекції, свідчить про дивацтво цієї людини, що межує з божевіллям. Із самого початку, як автор, що веде оповідання під першої особи, так і негр на ім'я Юпітер, позаочі вважали "масу Білла" не зовсім нормальною людиною, проявляючи, однак, при цьому максимум терпіння і поваги до нещасливого потомственого гугенота.

Однак, після того, як коштовності, в існування яких так твердо вірив Легран, нарешті були знайдені, перед читачем зненацька розкривається сила і багатство характеру героя твору Едгара По. Коли Легран крок за кроком описує шлях, який привів його до успіху, ми бачимо чітку послідовність у розшифровуванні піратського послання; і пошукові орієнтирів, зазначених у ньому. Тут можна побачити непохитну волю до успіху, яка була помилково прийнята за одержимість. Крім того, вражає терпіння, виявлене Леграном стосовно свого "здорового", скептично налаштованого і надмірно самовпевненого друга.

Подібно до головного героя "Золотого жука" серед нас живуть люди, слова і дії яких у силу їхньої незвичності ми схильні розцінювати негативно або зі скептичним глузуванням. Однак у своїй розповіді Едгар По показав, що часто саме ті, хто виділяються з людської сірої маси своїм образом життя, мисленням або поведінкою, мають неабиякі особистісні якості. Такі люди можуть принести багато користі суспільству, якщо не будуть відкинуті ним. У свою чергу суб'єктивність в оцінюванні іншої людини, навішування ярликів на "неформалів" та конформізм перешкоджають повноцінному розвиткові як особистості зокрема, так і людства в цілому. Особистість кожної окремої людини настільки унікальна, складна і багатогранна, що досі нікому не вдалося проникнути в її глибини і пізнати таємниці, щоб тільки за першим враженням безпомилково судити про нормальність або одержимість людини.

Оповідання Едгара По "Золотий жук" -- це гімн всемогутньому людському розуму.

Похожие статьи




Е. По - засновник жанру детективного оповідання. Жанрові та ідейно-художні особливості його твора "Золотий жук" - Основні риси романтизму як художнього напряму

Предыдущая | Следующая