Живопис - Мистецтво XIX століття. Романтизм, реалізм

Найпослідовніші позиції романтизму виробили митці Франції. Саме там до болю гостро відчувався розрив між гуманістичним ідеалом та жорстокою дійсністю країни, що вела безкінечні війни, страждала від нівелювання особистості і практичного винищення молодого покоління у військових авантюрах Наполеона, розчарування у частих змінах політичної влади і відсутності перспектив стабільності. Романтизм Франції (на відміну від інших національних шкіл) мав також патріотичну, суспільну складову, яку яскраво втілили Теодор Жеріко в картині-спротиву "Пліт Медузи" та Ежен Делакруа -- в картинах "Свобода, що веде народ" та "Винищення греків турками на Хіосі" ("Різанина на Хіосі"). Унікальним явищем французького і європейського романтизму став барельєф "Марсельєза" на Тріумфальній арці в Парижі (скульптор -- Франсуа Рюд).

Лише з часом патріотична складова французького романтизму зійшла нанівець, а митці перейшли на позиції індивідуального спротиву брутальній буржуазній дійсності (Ежен Делакруа, Альфред Мюссе, Жорж Санд, Стендаль, Віктор Гюго, в Британії -- Джордж Гордон Байрон та ін.)

Дещо хворобливі форми мав романтизм Британії, де відомі його представники зосередились на відтворенні фантастичних чи фантасмагоричних картин розпаленої свідомості (Вільям Тернер, Генрі Фюзелі, Вільям Блейк, частково Джон Констебл).

Похожие статьи




Живопис - Мистецтво XIX століття. Романтизм, реалізм

Предыдущая | Следующая