Вступ - Український національний одяг

Приступаючи до розмови про український народний одяг, ми розглянемо ті фактори, що мали і мають вплив на формування народного побуту взагалі і зокрема одягу. Головніші з тих факторів такі:

Зовнішнє оточення або природні умови, де проходить життя нашого народу: добрий клімат, багатство землі, краса краєвидів - гаї, сади та широчінь степових просторів.

Культурна спадщина, що її ми дістали від своїх предків: матеріальні явища побуту та звичаї й обряди. Іншими словами - матеріальна і духовна традиція нашого народу.

Культурні зв'язки, взаємини, що складаються з іншими народами. Головніший момент тих взаємин - вплив сусідніх культур.

І, нарешті, останній, дуже важливий момент: мистецькі здібності народу. Цей фактор - логічний висновок від трьох попередніх.

Усе це разом являє собою могутню рушійну силу культурного прогресу народного побуту.

Але не всі чинники впливають з однаковою силою по всій території України.

Якщо взяти народний одяг і розглядати його в окремих частинах нашої батьківщини, то перше враження буде - це одяг різних народів. Бо ж, гуцульські ногавиці і наддніпрянські шаравари, подільська сорочка і поліська сукня мають чимало відмін!

Ця відмінність залежить від двох причин: природні умови місцевості та запозичення від сусідів.

Одяг найрухливіший елемент з усього комплексу народного мистецтва, такий елемент, що не тільки легко сприймає зовнішні впливи сусідніх культур, а й моду, новини в одязі. Мода - вигадка міста, а місто - культурний центр. Це робить вивчення одягу цікавим і в той самий час складним. Український народний одяг вивчати тяжко ще тому, що народ наш живе на величезній території з різними природними умовами та неоднаковим впливом сусідніх народів. Крім того, народ наш прожив складне історичне життя повне боротьби і неспокою. Все це не сприяло збереженню чисто національних прикмет по всій території України. Найбільше відмінностей у пограничних районах - вплив сусідів, а найменше у центральних місцевостях України, де національних прикмет збереглося найбільше.

Отже, приступаючи до розгляду українського народного одягу, ми заздалегідь сподіваємось, що той одяг в окремих частинах України має на собі вплив народів, з якими дана місцевість межує. Винятком є суміжні райони з Росією, бо ж, як відомо, Московщина не мала культурного впливу на Україну.

Таким чином: Київщина, Полтавщина, Чернігівщина та Запоріжжя являють собою частину, яка найменше відчула на собі впливів сусідів. Крім того, ця частина на протязі історичного життя нашої батьківщини мала найдовший період самостійного культурного розвитку. Розуміється, що й народний одяг тут зберігся найліпше. З цим одягом справедливо пов'язується поняття про національний одяг.

Національний одяг - це вище поняття, ніж одяг регіональний. Якщо місцевий одяг репрезентує собою тільки одну частину України, то національний одяг - всю Cоборну Україну, націю!

Під чужинецьким пануванням наш народ зберіг національний одяг - як символ, що його проніс через всі віковічні страждання й утиски, які довелося зазнати від окупантів. Національний одяг, мова, віра, звичаї - все це надійний захист від національного занепаду.

Основною мистецького стилю українського національного одягу є стиль бароко. Крім того, що національний одяг - це естетична база, на якій народні митці створили орнамент вишивок, мережива.

Артистичне багатство національного одягу ще виявляється у розвиненій гамі та мистецьких формах. Вишиття та мереживо на одязі - свідоцтво мистецького смаку, майстерності. Той факт, що національний одяг тепер, а особливо тут на еміграції, не модний, ще не визначає, що його естетична вартість не може бути належно оцінена не тільки нашими людьми, а й чужинцями. Збереження національного одягу це глибоке почуття батьківщини та вірності традиції своїх батьків.

Національний одяг - це вияв святкового, врочисто піднесеного настрою. Це культурно-історична спадщина наших славних старокняжих і козацьких часів.

Похожие статьи




Вступ - Український національний одяг

Предыдущая | Следующая