ВСТУП - Створення звукового образу звукорежисером в сучасній музичній композиції

Актуальність теми. Звуковий образ - одне з основних понять музичної звукорежисури, так як більша частина роботи звукорежисера складається зі створення звукового образу фонограми. Саме він, звуковий образ, а не вся фонограма в цілому, є продуктом індивідуальної творчості звукової діяльності майстра, бо фонограма - продукт колективної праці композитора, виконавця, музичного редактора, звукорежисера, інженера звукозапису і ще ряду інших фахівців.

Проте в практиці сучасної звукорежисури до сих пір немає точного визначення поняття "звуковий образ". Є ряд традиційних параметрів, за якими проводиться його аналіз і оцінка (просторове враження, акустичний і музичний баланси та інше), чітко позначені критерії якості звукового образу, що дозволяють порівнювати ту чи іншу фонограму в даному відношенні, але найголовнішого визначення - що є звуковий образ фонограми, - не існує.

Ситуація посилюється тим, що не визначений характер взаємозв'язку фонограми і присутнього в ній звукового образу. Через це не тільки залишаються численні юридичні колізії, аж до судових розглядів з приводу авторських і суміжних прав, але й виникають невизначеності в оцінці ступеня художньо-творчої складової в роботі звукорежисера в процесі створення фонограми.

Таким чином, можна констатувати, що теоретична думка в області звукорежисури явно відстає від практики, що і визначає актуальність даної роботи.

Мета дипломної роботи полягає у вивченні, поглибленні і розробці питань створення звукового образу звукорежисером в сучасній музичній композиції, систематизації, узагальненні, розширенні, закріпленні практичних вмінь і навичок при дослідженні та вивченні художнього образу в музиці та звукорежисурі.

Сформульована мета дослідження дозволяє визначити низку поетапних завдань, які б дали змогу її досягти:

    1) провести аналіз сутності та властивостей звукового образу як невід'ємної частини фонограми, і на підставі його результатів аналізу розробити основи відповідної теорії, створити формулювання термінів, показати їх взаємозв'язок, а також дати визначення двом фундаментальним типам звукового образу, існуючим в даний час; 2) проаналізувати історичний шлях розвитку звукового образу від часу народження звукозапису до наших днів і усвідомити закономірності взаємозв'язку звукового образу і технічних засобів звукозапису, за допомогою яких він створюється; 3) дослідити засоби створення художнього образу в звукорежисурі; 4) здобути практичны навички роботи з апаратними засобами звукозапису; 5) навчитися створенню звукового образу звукорежисером під час звукозапису сучасної музичної композиції

Об'єкт дослідження - звуковий образ в сучасній музичній композиції, його типи, створення звукового образу звукорежисером.

Предмет дослідження - поняття звукового образу, його сутність, а також особливості трактування звукового образу в творчості звукорежисерів.

Ступінь вивченості проблем, що розглядаються в творчій роботі. Якщо бібліографія, присвячена технічному забезпеченню звукозапису, досить велика, то з проблематики власне звукового образу відомий тільки один дослідник - Д. Гібсон. У його книзі "Мистецтво мікшування. Наочне керівництво по звукозапису" розглядається можливість візуалізації критеріїв гарного звукового образу.

Внаслідок такого становища до сих пір зберігається повна невизначеність у систематизації різних явищ, пов'язаних зі звуковим образом. В результаті склалася ситуація, коли найважливіша складова звукозапису залишається невивченою і не має теоретичного базису.

Деякі відомості з питань, досліджуваних у цій роботі, містяться в окремих розділах освітніх програм професійної підготовки звукорежисерів в музичних вузах, а також у відповідних розділах курсів, розроблених телевізійними і радіомовними організаціями для підготовки власних фахівців.

У дипломній роботі використано такі методи дослідження:

    1) метод порівняння параметрів звукового образу; 2) метод аналізу впливу розвитку технічних засобів звукозапису на зміну звукового образу; 3) метод індукції, необхідний для формування загальної концепції звукорежисерського мислення і його розвитку;

Методологічні основи та джерельна база дипломної роботи. В основу роботи покладено комплексний системний підхід до вивчення особливостей звукового образу. Основні джерела творчої роботи - лекції авторитетних звукорежисерів, прослухані автором за час навчання професії та власний звукорежисерський досвід роботи.

Крім того, в творчій роботі використані фрагменти різних фонограм в якості доказів положень розроблюваної теорії.

Наукова новизна цієї роботи полягає в тому, що вона є першим у вітчизняному музикознавстві комплексним дослідженням звукового образу музичних фонограм. Крім того,

    1) вперше створена теорія звукового образу, що дозволяє класифікувати будь-які звукові образи, визначити їх сутність і закономірності; 2) вперше визначено два фундаментальних типи сучасного звукового образу, дано їх характеристики, встановлені і аргументовані критерії класифікації; 3) вперше дано комплексне вирішення проблеми, що є в даний час однієї з найактуальніших для української звукорежисерської спільноти - про наявність художньої творчості в роботі звукорежисера.

Практичне значення дипломної роботи. Створена теорія звукового образу забезпечує звукорежисеру можливість системного аналізу звучання звукозапису, який має ряд переваг перед методами аналізу, культивованими в даний час, бо він доводить правомочність застосування особливостей нетрадиційного (драматургічного) звукового образу в записі сучасної музики.

Структура роботи. Дипломна робота складається зі вступу, двох розділів, висновків, які містять основні положення теорії звукового образу і звукові ілюстрації, а також списку літератури та інформаційних джерел. До тексту творчої роботи додається компакт-диск формату CD-audio зі звуковими ілюстраціями.

Похожие статьи




ВСТУП - Створення звукового образу звукорежисером в сучасній музичній композиції

Предыдущая | Следующая