Система освіти. Перші університети - Культура середньовічної Англії

Від англосаксонських часів осередками освіченості залишалися монастирі, які готували кліриків - чиновників та священників. З ХІ-ХІІ ст. стандарти освіти дещо змінилися у бік підвищення її якості та рівня. В Англії, як і у всій Західній Європі відбувався процес духовного та культурного зростання, накопичення знань, розвитку науки. Поширилася система парафіяльних та кафедральних шкіл, виникли осередки світської освіти. Зберігає свій авторитет Кентерберійська школа, але провідними центрами освіти стали університети - Оксфордський та Кембріджський. Структурно університети складалися за загальноєвропейським стандартом з трьох факультетів: теологічного (богословського), правничого та медичного. Обов'язковим для всіх студентів було вивчення вільних мистецтв - риторики, логіки, музики, математики та ін. Суспільна та політична вага університетів поступово зростала, проявом чого стало право обирати своїх представників до парламенту.

Заснування обох університетів відносять до рубежу XII і XIII століть. У цей період церковно-монастирська освіта в Англії перестала справлятися зі зростаючою кількістю студентів і обсягом необхідних їм знань, і відразу в двох містах Британії були відкриті коледжі. Так зародилися університети Кембріджа і Оксфорда. Дослідники, які вивчають історію освіти в Англії, сходяться на думці, що Оксфорд був заснований дещо раніше Кембриджу, студенти з'явилися тут ще наприкінці XII століття.

З часом університети розросталися, в них з'являлися нові, більш великі і сучасні коледжі. У XIV - XV століттях Оксфорд і Кембридж продемонстрували перші досліди створення системи безперервної освіти в Англії. Тоді для підготовки до вступу в оксфордський "New College" була відкрита школа "Winchester" (1382 рік). А Кембридж пішов по протилежному шляху - спеціально для випускників школи "Eton" був відкритий "King's College" (1441 рік). І хоча ці коледжі вже давно беруть випускників інших навчальних закладів, відкриті ними школи вважаються самими знаменитими і престижними закладами середньої освіти в Англії.

Головними коледжами цих знаменитих університетів вважаються "Christ Church" (Оксфорд) і "Trinity College" (Кембридж). Обидва вони були засновані королем Генріхом VIII в 1546 році. "Christ Church" знаменитий своєю видатною архітектурою (кафедральний собор Оксфорда є частиною коледжу), науковими досягненнями і знаменитими випускниками. Крім того, в "Christ Church" викладав математику автор "Аліси в країні чудес" Льюїс Керролл (його справжнє ім'я - Чарльз Доджсон). "Trinity College" теж випустив знаменитого дитячого письменника - тут навчався Олександр Мілн, автор казок про Вінні-Пуха. Інший коледж Кембриджу, "Emmanuel", відомий тим, що в ньому навчався Джон Гарвард, той самий, що емігрував до Америки і заснував коледж, який пізніше отримав його ім'я і перетворився на кращий університет світу - Harvard. Сьогодні і Оксфорд, Кембридж і нараховують більше 30 незалежних коледжів кожен. У них навчається близько 10 відсотків усіх студентів університетів Великобританії.

Похожие статьи




Система освіти. Перші університети - Культура середньовічної Англії

Предыдущая | Следующая