Прийшов осінній Лука - з'явились хліб і мука - Жовтневі народні свята

Свято осіннього Луки припадає на 31 жовтня. Але є й весняний Лука. Їхню відмінність досить чітко відображає народне прислів'я: "До весняного Луки ані хліба, ані муки, а прийшов осінній Лука - з'явились хліб і мука".

Віддавна вважалося, що вінець хліборобського року наступав не тоді, коли хліб скошено й пов'язано в копи, а лишень з часу його перевезення до обійсть і обмолоту. Про це слушно нагадує приказка: "Не той хліб, що у полі, а той, що в стодолі", але ще один не менш слушний вислів говорить: "Не хліб, що в оборі, а хліб, що в коморі". Справді-бо: господар міг бути остаточно вдоволений своєю працею лише тоді, коли засіки сповна наповнено збіжжям. "Не хвались, - казали, - нажавши, а хвались намолотивши" чи "Як на толоку молотиться, то в хаті не колотиться".

Хоч осінній Лука і не вельми показний обрядовими та релігійними дійствами, він слугував для селянина орієнтиром закінчення всіх робіт, пов'язаних із зерновими. У народі існує застережлива приказка: "Не придбаєш до Луки, не буде ані хліба, ані муки".

Як бачимо, народний календар багатий на осінні свята. Осіннім Лукою завершувався цикл жовтневих народних свят. Попереду листопад і початок зимового циклу свят.

Похожие статьи




Прийшов осінній Лука - з'явились хліб і мука - Жовтневі народні свята

Предыдущая | Следующая