Поняття про світло-тінь в малюнку, Види техніки для передачі об'єму предметів на папері - Поняття про об'ємну форму предметів

Створення об'єму форми здійснюється за допомогою тона.

Тон - це ступінь світлоти поверхні форми предмета.

Тон наноситься на форму штриховою, тушовкою і фарбуванням.

Елементи світлотіні:

    1. Відблиск (відбите світло). 2. Світло - найсвітліша поверхня. 3. Півтінь (поверхня під кутом до джерела світла). 4. Власна тінь (неосвітлена поверхня). 5. Рефлекс (освітлення тіні відбитим світлом від інших предметів). 6. Падаюча тінь (тінь, яка лежить позаду предмета).

Між освітленими і неосвітленими поверхнями існує тонова різниця, тонові відношення, тонові пропорції.

Всі світлоти натури, від найсвітлішої до найтемнішої складають тоновий масштаб.

Види техніки для передачі об'єму предметів на папері
    - техніка штриха (олівець, перо і туш, кульова ручка, фломастер і т. д.); - техніка плями - гризайль або відмивка; - техніка плями і лінії або розтушовка (соус, сангіна, пастель і вугіль).

У зображенні кулі трудність становить передача об'єму світло тінню. Щоб краще сприйняти форму кулі, розглядають гіпсову кулю (можна м'яч одноколірний, краще білий), вирізаний з кар тону круг, обруч (коло) і порівнюють форми цих предметів. Визначають відмінності між спостережуваними предметами: куля має круглу об'ємну форму, круг - плоску, обруч - замкнену кри ву лінію (коло). Для цього використовують таблицю із зображен ням кола, круга та кулі, бо складність градації світлотіні на кулі не дає змоги достатньою мірою передати її на дошці так, як на па пері. Потім детально аналізують форму кулі. Щоб світлотінь було добре видно, модель установлюють на світлому фоні так, щоб світло падало на кулю зліва, згори і трохи спереду. Помічають, що є якась межа, де закінчується світла частина кулі й починається затінена, на яку промінь світла не потрапляє (тінь). На кулі ця межа являє собою не пряму (як на циліндрі або конусі), а криву за формою кулі.

При цьому слід звернути увагу на те, що тінь біля контурної лінії пом'якшується відбитим від сусідніх предметів світлом (рефлекс). Тому найгустіша тінь буде не скраю, а на межі з освітленою части ною кулі.

Найсвітліше місце на освітленій частині кулі (полиск) міститься найближче до джерела світла і перпендикулярне до нього. Якщо визначити напрям світла прямою, яка пройде через полиск і центр кулі, то частина її буде малою віссю еліпса, а велика вісь буде перпендикулярна до малої і пройде через центр кулі. Еліпс, побудований на цих осях, буде межею освітленої і тіньової частин кулі. Промінь світла надає на одну частину кулі під не значним кутом до поверхні (світло), а на другу частину - під значним кутом (півтінь).

Слід зазначити, що переходи від світла до півтіні та тіні на кулі зображують плавно. Рефлекс завжди сприймається темнішим від світла. Після аналізу форми кулі її або предмет кулястої форми, наприклад м'яч, малюють з натури.

З'ясувавши послідовність виконання малюнка, намічають величину його, уточнюють контур.

Конструктивну форму кулі на малюнку виявляють за межами світлотіні, намічаючи тонкими еліптичними кривими місце і фор му світла, півтіні, тіні й рефлексу.

Маючи конструктивну основу форми кулі, на малюнку проклада ють (за наміченими межами) основні градації світла, півтіні, тіні. Форму кулі, виражену на малюнку світлотінню, порівнюють з нату рою.

Правильне зображення предметів кулястої форми потребує певних знань щодо розміщення світлотіні та навичок у зображенні її. Тому спочатку зображують предмети, прості за кольором, на яких форма кулі не ускладнюється кольорами і чіткіше видима (гіпсову кулю, одноколірний м'яч).

Складнішим завданням є зображення предметів кулястої або близь кої до неї форми кольорового м'яча, кавуна, гарбуза, яблука тощо), які потребують, крім правильної передачі форми в тоні, ще й складного її кольорового вирішення.

Цікаве і потрібне завдання - вивчений круглої форми яйця. Зас воєння її допоможе краще сприймати складну форму чучел птахів (тулуб та голівка птахів здебільшого мають яйцеподібну форму), голову людини та ін. Форму яйця зображують, як і форму кулі

Моделі мають бути великого розміру і з матовою поверхнею без візерунків (так краще спостерігати світлотіні).

Похожие статьи




Поняття про світло-тінь в малюнку, Види техніки для передачі об'єму предметів на папері - Поняття про об'ємну форму предметів

Предыдущая | Следующая