Охорона праці - Метафізика тілесності

Повністю безпечних та нешкідливих виробництв не існує. Завдання охорони праці - звести до мінімуму ймовірність пораження або захворювання працюючого з одночасним забезпеченням комфорту при максимальній продуктивності праці. Реальні виробничі умови характеризуються як правило наявністю певних небезпек та шкідливостей.

Тож поряд з необхідністю покращення умов праці, підвищення її безпеки і нешкідливості, виникає потреба і у створенні умов та механізмів соціального захисту прав працівників.

З проголошенням самостійного державного розвитку і переходом економіки України до ринкових відносин, розпочався процес оновлення сфери регулювання відносин у галузі праці.

Світовий досвід виробив ефективний засіб досягнення рівноваги та соціального миру в суспільстві. Це принцип соціального партнерства на державному, галузевому та виробничому рівнях - тобто своєрідний діалог між роботодавцями та найманими працівниками.

Одним із основних регуляторів трудових відносин є колективний договір. Мета укладення колективних договорів - це узгодження інтересів найманих працівників і працевлаштувальників та врегулювання виробничих, трудових і соціально-економічних відносин, тож, враховуючи все вище зазначене, робимо висновок, що вони є дуже важливими на даному етапі розвитку економіки.

В Україні правове регулювання колективних договорів і угод здійснюється відповідно до вимог Конвенції Міжнародної організації праці №98 про застосування принципів права на організацію і ведення колективних переговорів (1949 р), Конвенції №154 про сприяння колективним переговорам (1981 р), які були ратифіковані нашою країною, а також вимог Кодексу законів про працю, Закону України "Про колективні договори і угоди" від 1 липня 1993 р.

Похожие статьи




Охорона праці - Метафізика тілесності

Предыдущая | Следующая