Назви трав у прислів'ях і приказках - Назви рослин в українських прислів'ях і приказках

Прислів'я приказка людина природа

Найчастіше в прислів'ях і приказках зустрічаємо назви лікарських трав, а саме: звіробою, деревію, череди, полину.

Про звіробій у народі кажуть, що він лікує не від дев'яти хвороб, а від дев'яноста дев'яти. Це дуже гарна рослина своєрідного кольору. Коли її зривають, на стеблі виступає криваво-червоний сік. Це, мабуть, і стало причиною багатьох назв звіробою: зілля божої матері, божа крівця, божа травка, святойванське зілля, заяча крівця. Є у цієї рослини ще й цілий ряд романтичних назв: звіробійник, молодецька кров-трава, кров-Івана, діробій-Іванок. Українська назва діробій пояснюється тим, що рослина має прозорі дірочки на листях. Походження найпоширенішої назви - звіробій пробували пояснити переосмисленням запозиченої з казахської мови назви джерабай, яка означає "зцілитель ран". Про популярність цієї рослини в нашім народі говорить прислів'я "Звіробій-рятівник від хвороб захисник"[4, 288].

Ще одна лікарська рослина - деревій. Наукова назва рослини Achillea millefolium. В основі назви рослини лежить слово "тисячолистий", оскільки листя в деревію дрібне, начебто посічене. Українська назва пояснюється тим, що зовні ця трава нагадує невеличке дерево, стебло якого ніби задерев'яніло. Уже в ХV столітті деревій знали наші предки і вже тоді використовували як лікарську рослину. Відомо, що деревій спиняє кровотечу і сприяє загоюванню ран. У різних місцевостях є інші назви деревію (кривавник, кровник, кравник). В усній народній творчості зустрічається прислів'я "Не боїться, як деревій, хвороби"[4, 287].

"Череда-вереда всі хвороби розкида"[4, 288]. Так в українському народі згадується лікарська трава череда. Назва її пов'язана з праслов'янським иerda - ряд, стадо. У череди є ще й такі назви, як причепа, реп'яшки, собачки, собачі реп'яхи, які з'явилися внаслідок зовнішніх особливостей рослини. Відваром цієї рослини лікують захворювання печінки, простуду, екзему, діатез.

Як і назви квітів, назви трав рідко зустрічаються в прислів'ях і приказках. Найчастіше в контексті, пов'язаному з народною медициною.

Похожие статьи




Назви трав у прислів'ях і приказках - Назви рослин в українських прислів'ях і приказках

Предыдущая | Следующая