Нація та націоналізм - Етнічна та політична нація

Утворення націй як суб'єктів політики невіддільне від націоналізму. Сучасне, поширене на Заході тлумачення націоналізму, охоплює і відданість нації власним інтересам, і самостійництво, і національно-визвольний рух, і як крайню форму - елементи зверхності й навіть расизму.

У подальшому викладі націоналізм розглядатиметься саме як прагнення нації до самовизначення в ролі суверенних суб'єктів політичного життя. Націоналізм включає усвідомлення своєї національної незалежності, само ідентифікації. Проте акцент робиться на іншому. Йдеться про певні цінності, їхню пріоритетність, єдність нації, солідарність усіх тих, хто утворює цю спільність, національну державність. І це властиво українському націоналізмові. Історичний досвід народу привів його духовних і політичних провідників до висновку, що тільки при самовизначенні шляхом створення власної незалежної держави можливе майбутнє нації, її поступ.

Виникнення націоналізму розцінюється також як результат всеохоплюючого проникнення феномена етнічної ідентичності в усі сфери життя і визначальний вплив її на всі без винятку суспільні процеси. Деякі представники цієї концепції не ігнорують боротьби пригноблених народів, національних меншин за соціальні й економічні права. Але загалом націоналізм тлумачиться як ідеологія або рух етнічної групи до статусу "національності".

Конкретне бачення національної ідеї залежить від історичної ситуації та суб'єктивного бачення мети нації, засобів її досягнення. Іван Мазепа вважав метою всіх змагань українського народу скинути ненависне ярмо і зробити Україну вільною та незалежною.

Речником самостійної України як реалізації загальнолюдської демократичної цінності був Т. Шевченко. Його публіцистичний і поетичний хист підпорядковувався цій меті.

Т. Шевченко як митець і громадський діяч завжди відстоював ідею незалежності України, пробуджував національну свідомість і національну гідність українського народу. Відродження національної державності - ця думка пронизувала всю творчу спадщину мислителя-демократа. У традиціях козаччини він вбачав засіб національного відродження, виховання справжніх патріотів на прикладах героїчної і трагічної історії народу.

Похожие статьи




Нація та націоналізм - Етнічна та політична нація

Предыдущая | Следующая