Культурне життя України в 1950-х - середині 1960-х рр - Основні етапи розвитку та здобутки української культури

Після смерті Й. Сталіна (1953 р.) у суспільному житті народів СРСР відбуваються якісні зміни. Розпочинається процес десталінізації. Біля керма партії, а отже, й держави став М. С. Хрущов.

Реабілітація в'язнів сталінських концтаборів". Раніше вилучені з бібліотек книготорговельної мережі твори репресованих повільно поверталися до читача.

У 1950--60-х pp. українська література поповнюється талановитими творами В. Симоненка, І. Драча, Д. Павличка, Л. Костенко.

"Відлига" в культурі і духовній сфері, як і в інших галузях суспільного життя, була переповнена суперечностями, продиктованими прагненням М. Хрущова та його оточення щось змінити, не зачепивши основ тоталітарної держави. Тому лібералізація суспільства супроводжувалася гоніннями на діячів культури і мистецтва, критика сталінщини співіснувала з посиленням ідеологічного наступу, реформування економіки й обіцянки комуністичного майбутнього поєднувалися з адміністративно-командними методами управління суспільно-політичним, у тому числі й духовним, життям, процвітанням партійно-державної бюрократії.

Паростки національно-культурного відродження, викликані "відлигою", загрожували існуючій політичній системі, панівній ідеології, тому тиск на творчу інтелігенцію набирав нових форм і масштабів. Це призвело до ресталінізації й стагнації суспільства, але не могло знищити духовний потенціал народу, прогресивні тенденції культурно-історичного розвитку.

Похожие статьи




Культурне життя України в 1950-х - середині 1960-х рр - Основні етапи розвитку та здобутки української культури

Предыдущая | Следующая