Колекція Дніпропетровського державного історичного музею ім. Дмитра Яворницького - Музичні інструменти України

Ще одна з колекцій українських музичних інструментів знаходиться в Дніпропетровському державному історичному музеї ім. Дмитра Яворницького, їх налічується більше 20 одиниць: струнно-щипкові (бандури, цимбали), струнно-ударні (цимбали) і одна ліра.

Початок цієї колекції було покладено ще Дмитром Івановичем Яворницьким. Ці музичні інструменти можна віднести до найдавніших, які є в колекції музею, - кінець XIX - початок XX століть.

Це троє цимбал, які надійшли до музею ще за життя Яворницького, і нині за документами проходять по інвентаризації 1948 р. Ймовірно, всі три фабричного виробництва.

Одні цимбали (розм. 80X30X6,5 см.) мають 44 струни, датуються початком XX ст., експонуються в залі №4, ще двоє цимбалів (розм. 105X32X6 см. та, розм. 99X26X5,5 см.), які теж датуються початком XX ст., нині зберігаються у фондах музею без струн і потребують копіткої роботи по реставрації. Інших відомостей про ці інструменти немає.

До цієї ж підгрупи, тобто придбань Яворницького, належать колісна ліра на 3 струни (розм. 65X25X7,5 см.), початку XX ст., інвентаризація 1948 р., яка була у 1977 р. реставрована народним майстром з смт. Підгороднього (нині м. Підгороднє) Ковалем Олексою Семеновичем (1909-1979) і нині експонується у залі №2 як ілюстрація розвитку культури козацької доби. Тут же експонується бандурка початку XX ст. (розм. 87X42 см.), інвентаризація 1948 р., ручна робота, яка у 1977 р. теж була реставрована Ковалем О. С. До інструментів початку XX ст., придбаних Яворницьким, належить торбан, або панська бандура на 28 струн (розм. 117X33), яка належала К. С. Кривошій-Шевченкові і ним була передана до музею з дарчим надписом: "...Гей, зберіться, українці, я на торбан всім заграю, про колишнє запоріжжа всімь я стиха заспіваю".

Подарував музею ім. О. М. Поля уродженець містечка Батурин Чернігівської губернії К. С. Кривошій-Шевченко 25 лютого 1909 р. Цей інструмент був виготовлений на фабриці музичних інструментів у Києві і належав Г. І. Індржитяк, нині експонується в залі №4.

В цій же залі експонується ще один торбан на ЗО струн ручної роботи (розм. 126X8 см.), який був подарований Кунич А. А. музею у 1953 р. Обидва інструменти експонуються як ілюстрація розвитку культури в Україні кінця XIX - початку XX століття.

До інструментів, які ймовірно були придбані Д. Яворницьким, належить бандура на 18 струн (розм. 90Х41Х10 см.). Цей інструмент ймовірно належав Часнику Р. О., музиканту та композитору довоєнної доби, який, до речі, був першим упорядником дитячого співаника, виданого на Катеринославщині у 1919 р.

Документи про реставрацію не збереглися, але, як показало обстеження, така реставрація частково проведена, оскільки інструмент наново покритий лаком.

Інвентаризацію 1948 року пройшла бандура на 26 струн (розм. 110Х34Х 7 см.), з написом на самому інструменті: "И. Н. Дворниченко", з 26-ти струн 19 донині не збереглися.

До найкращих придбань музею належать музичні інструменти, виготовлені народним майстром з смт. Підгороднього Ковалем Олексою Семеновичем.

Найдавніший з інструментів - бандура на 48 струн (розм. 89X49X8 см.), виготовлена 1948 року з пам'ятним написом: "В меморіальний будинок Д. І. Яворницького - від кобзаря Олекси Коваля з с. Підгороднє 12.02.1972". Інструмент оздоблений різьбленням та інкрустацією.

У 1951 році Ковалем О. С. була виготовлена бандура на 69.: струн (розм. 95X57X10 см.), теж оздоблена різьбленням та інкрустацією в стилі народної символіки, у 1980 р. через земляка Солодкого О. А. ця бандура надійшла до музейної колекції.

1957 роком датується третя бандура роботи Коваля з музейної колекції (розм. 96X47X8 см.) на 40 струн, яка надійшла до музею приблизно 1976 року. Бандура на 41 струну (розм. 89X45X8,5 см.) належить до останніх робіт, красиво оздоблена інкрустацією деревом та перламутром.

Останній інструмент ручної роботи (розм. 4Х56Х6 см.) на 28 струн виготовлений на початку 20-х років майстром Сіренком Андрієм Кириловичем, який мешкав у с. Хорошево Петропавлівського району. У 1961 році цю бандуру вдова Сіренка передала до музею.

І завершення всієї колекції - бандура (розм. 1161X52X6,5 см.) на 55 струн, виготовлена на Чернігівській музично-меблевій фабриці.

Цей інструмент був подарований колективом Дніпропетровського театру музичної комедії ім. Т. Шевченка режисеру Кобринському Іллі Григоровичу. На бандурі вирізьблено текст: "Народному артисту УРСР лауреату Державної премії Іллі Григоровичу Кобринському за 15 років керівництва театром ім. Т. Шевченка в день 60-річчя від вдячних шевченківців. 23.12.1964 р.". Таким чином, у музейній колекції представлені різноманітні українські музичні інструменти: давні, які цікаві своїм виконанням, інструменти, які належали відомим особам або були зроблені відомими майстрами нашого краю.

Але все ж таки цю колекцію не можна назвати повною, оскільки можливостей для її поповнення ще багато: відомі деякі інструменти, які зберігаються у приватних осіб та музеях на громадських засадах. Так, у музеї заводу ім. К. Лібкнехта зберігається бандура роботи чудового майстра Санжаровського, в СШ №49 зберігається бандура народного композитора Сидоренка В., роботи Циганенка, дочка В. Носачевського - викладача Дніпропетровського музичного училища - пропонує музею придбати у неї інструмент батька теж роботи Циганенка, чекають своєї черги меморіальні речі І. Скотареика - учня і послідовника О. Коваля. Серед цих речей - бандура, на якій він грав.

У приватній колекції бандур потомственого кобзаря нікопольчанина Т. Ясинського зберігаються музичні інструменти, які б прикрасили будь-який музей. Справжні перлини кобзарського та різьбярського мистецтва зберігаються у музеї педучилища м. Нікополя, зібрані нині покійним кобзарем М. Топчієм.

Практично не представлені духові інструменти (свирілі, сопілки, дводенцівки і т. ін.), шумові інструменти.

Похожие статьи




Колекція Дніпропетровського державного історичного музею ім. Дмитра Яворницького - Музичні інструменти України

Предыдущая | Следующая