Івана Купала - Івана Купала

Один раз на рік, за народними повір'ями, в ніч під Івана Купала, папороть квітне маленькими, як на кропиві, квіточками, що горять, як вогонь. Кому вдасться розбудити квітку папороті, для того немає нічого неможливого: він знатиме, де є сховані скарби в землі, і діставатиме їх без усяких зусиль, як тільки він торкнеться рукою замка, вони йому відмикатимуться без ключа, він зможе закохати в себе будь-яку дівчину, але роздобути квітку дуже важко, бо вона квітне всього лиш одну мить і пильно охороняється від людей чортами.

Івана Купала - це традиційне свято, яке відзначають в Україні, Росії, Білорусії в ніч на 7 липня. Історично цей день був днем сонцестояння.

Головними атрибутами свята є Купало й Марена.

Сам Купало - це був Бог літнього сонцестояння, покровитель шлюбу, кохання, подовження роду. Купало походить від слова "купа"з - поєднання статей, вступання у шлюб. Також купайлицею називається ритуальне вогнище цього свята.

Марена (Мара) - це богиня темної ночі, страшних сновидінь, привидів, хвороб, смерті. За давньоукраїнською легендою Мара сіє на землі чвари, брехні, недуги, вночі ходить з головою по під пахвами і гукає імена людей - хто відгукнеться, той вмирає. Любить душити сплячих та пити їхню кров.

До цього свята молодь заздалегідь готувалась: робили опудала, плели з живих квітів вінки, збирали хмиз. Потім навколо опудал водили танки співаючи ритуальні купальські пісні.

Дівчата плетуть вінки з польових квітів й перед заходом сонця збираються на вигонах біля річок.

Увечері або вже пізньої ночі дівчата опускали на воду сплетені ними вінки з прилаштованими запаленими свічками. Існує прикмета: що якщо вінок пливе добре і свічка горить, то дівчина впродовж року вийде заміж, а якщо крутиться на місціз - доведеться їй ще трохи дівувати. Якщо вінок відпливе далеко й пристане до якогось берега, то з тієї сторони й прийде наречений дівчини.

Часто хлопці намагалися зловити вінки дівчат. Обоє заздалегідь домовлялися про те, яким буде вінок. Кожна дівчина плела його так, щоб можна було впізнати: або вплітала яскраву стрічку, або велику квітку. Якщо хлопцю вдається зловити вінок коханої, діставшись до нього вплав чи на човні, це вважалося доброю прикметою для їх подальшої спільної долі.

Із віруванням у чудодійну силу сонця, води та роси, пов'язаний звичай купатися у росі. Так, на Покутті жінки та дівчата до схід сонця волочили по луговій траві чисту скатертину, викручували зібрану вологу у відра і вмивалися - "черпали росу".

Крізь купальський вогонь проганяли худобу - "щоб відьми не відбирали молоко та мор не чіплявся", спалювали сорочки хворих дітей - "щоб разом з ними згоріла хвороба".

За народними легендами, на Івана Купала вся нечисть збиралася на Лисій горі в Києві. Вважалося, що оберігають від неї гілки ліщини, вільхи, калини, верби, смереки. Тому ними прикрашали хату, город, поле.

А купальські вогні горіли по всій Україні. Їх не гасили бо вони мали самі дотліти до кінця.

До поміченого завчасно куща папороті сміливець вирушає звечора. Розстеливши довкола рослини освячену дванадцять разів скатертину (в якій освячувалася паска на Великодень), він окреслює навколо себе коло стільки ж разів освяченим ножем, кропить його свяченою водою і тоді починає молитися. Чорти використовують всілякі способи, аби залякати сміливця: накидаються звірами, повзуть вужами, оголошують свистом, кидають камінням, гілками тощо. Тому, хто стереже цвіт папороті, радять не озиратися і не боятися нічого, тому що чорти мають силу тільки до кола, окресленого освяченим ножем. О дванадцятій годині папороть розцвітає, і тієї ж миті квітка злітає на розстелену скатертину, яку треба швидко згорнути і сховати за пазуху, а ще краще - зробити розріз у шкірі лівої руки, заховати туди квітку і бігти, не озираючись на жахи. Страхіття, які супроводжують процедуру здобування квітки, бувають такі великі, що їх звичайно ніхто не витримує, і власником чудесного талісмана можна стати хіба що випадково, причому чорти, врешті решт, все ж умудряються відібрати його собі.

Похожие статьи




Івана Купала - Івана Купала

Предыдущая | Следующая