Історико-технічна довідка - Сучасна авторська лялька у стилі української народної ляльки

Лялька-мотанка є особливим оберегом українського народу, тому і виглядати вона має особливо. Лялька повинна бути одягнена у світлу вишиту сорочечку, під'юпник і. Всі елементи одягу є оберегами: спідниця символізує землю, сорочка позначає три часи - минулий, теперішній і майбутній; обов'язковими атрибутами є вишиванка та намисто, які уособлюють достаток. Також повинен бути головний убір - очіпок, стрічка чи хустка - що символізує зв'язок з небом.

Символічним є те, що лялька-мотанка не шиється, а робиться лише за допомогою ниток, стрічок, шляхом намотування. Раніше кожна дівчинка повинна була вміти робити цей оберіг, тому дівчата до цього ставились так само відповідально, як і до вишивання шлюбного рушника.

Історія ляльки на Україні

Лялька-мотанка здавен була оберегом в українській родині. Кожна матір робила для своєї дитині ляльку, щоб та гралась. Лялька буває різної форми - великою й маленькою. Вважають, що лялька є посередником між живими й тими, кого на цьому світі вже чи ще немає.

Мотанка є втіленням добра і лагідності, посередником між бабусею та онукою, старшим та молодшим поколінням. Тому в ній, зробленій нашвидкоруч, щоб заспокоїти, зайняти дитину, чи виготовленій старанно, як подарунок на свято, закладений родовий, етнічний фактор любові і сподівань, віри в добро та захист від злих сил. Мотанки успадковуються доньками від матерів та зберігаються до часу народження першої дитини. Кожна лялечка була індивідуальним витвором майстра, несхожим на інших ляльок.

Обличчя як такого у ляльки немає, воно досить символічне. Вважається, що лялька-мотанка повинна бути безлика, а та, яка служить берегинею - ще й з хрестом замість обличчя. Не можна малювати обличчя ляльці, вона не повинна ні на кого бути подібна, щоб не завдати шкоду.

Перевага жіночих зображень над чоловічими з давніх часів пов'язана із уявленням про богиню родючості. Образ молодої дівчини, не жінки, характерний для давніх слов'ян не тільки щодо родючості, а і взагалі життя.

Види ляльок

    O Очисна лялька допомагає позбутися поганої енергетики. Наприклад, побував у вас гість з "важкою" енергетикою, стався в будинку конфлікт, просто почуття негативу. O Кубушку-травницу поселяють в будинку, щоб повітря було чистим. Тельці цієї лялечки наповнене запашними заспокійливими травами, які час від часу треба оновлювати. O Десятіручка покликана сприяти господині у домашніх справах. Таку ляльку дарують нареченій на весілля, щоб вона все встигала і усе в неї ладилося. O Нерозлучники - дружна сім'я лялечок-мотанок - допоможуть створити і зберегти єдність, розуміння, стабільність, вірність, затишок, успіх і спокій в сімейному житті. Таких лялечок прийнято дарувати на весілля і розташовувати попереду весільної процесії. O Родючість, багатство - багатокомпонентна композиція - до основної ляльки-мотанки " прив'язано " безліч діток. Призначення цієї ляльки - процвітання роду, тобто народження дітей, багатство, достаток, м'якість і теплота сімейних відносин. O Капустка допоможе вам вийти заміж. Цю лялечку виставляють у вікні, щоб притягувала до будинку найзавидніших женихів. O Княгінька - одна з найпоширеніших ляльок-мотанок, абсолютно жіночий оберіг. Казкова помічниця у всіх ваших справах. Її часто просили про допомогу членам родини. Вона зберігає у себе коштовності, але повинна бути попереджена, що коштовності вона с господинею носить по черзі.

Похожие статьи




Історико-технічна довідка - Сучасна авторська лялька у стилі української народної ляльки

Предыдущая | Следующая