Дрогобич в останні 50 років австрійського панування - Дрогобич - королівське місто

У цій статті розглядається питання про історичний тип галицького провінційного містечка наприкінці 19 ст. Самому терміну "провінційне місто" властива двозначність з одного боку, про провінційне місто - це місто і цим воно відрізняється від околиць. З іншого боку, провінційне місто залишається "провінційним". А це означає, що воно не є центром чи столицею політичної території. Саме між цими двома полюсами, між сільськими поселеннями і урбаністичним центром, знаходиться провінційне місто.

Якщо взяти для прикладу Дрогобич, то слід було б висвітлити 4 аспекти для того, щоб підійти ближче до історично-суспільного феномену провінційного міста:

А) Державно-правовий розвиток

Щонайпізніше у часи надання Магдебурзького права (15 ст.), Дрогобич був сформований / констатований як місто. Саме цей державний статус залишається фундаментальним фактом, навіть незважаючи на те, що у 19 ст. були проведені різноманітні адміністративно зумовлені розмежування, які особливо віддалили провінційне місто від метрополіса/столиці.

Б) Демографічний розвиток

Величина, заселеність і соціальна структура провінційного міста є визначальними факторами для визначення урбанізації по відношенню до менш заселених, аграрних околиць, а також по відношенню провінційного міста до метрополії.

В) Економічна та культурна функція

З одного боку, провінційне місто як місцевий центр має вплив на сільське оточення, з іншого ж боку, воно само є економічно-культурною периферією по відношенню до столиці і її централізуючої сили.

Г) Політичне становище

Провінційне місто визначається знову ж таки як особливий політичний тип, який знаходиться між не урбанізованими околицею і столицею.

Похожие статьи




Дрогобич в останні 50 років австрійського панування - Дрогобич - королівське місто

Предыдущая | Следующая