Вступ - Місце настанов щодо історичних постатей у національній ідентичності

    1. Актуальність А) Практична

Національна свідомість - це сукупність соціальних, економічних, політичних, моральних, етичних, філософських, релігійних поглядів, норм поведінки, звичаїв і традицій, ціннісних орієнтацій та ідеалів, в яких виявляються особливості життєдіяльності націй та етносів.

До основних складових національної свідомості можна віднести наступні чинники:

    - сприйняття оточуючого світу та ставлення до нього; - усвідомлення національно-етнічної належності; - ставлення до історії та культури своєї національно-етнічної спільноти; - ставлення до представників інших націй і національностей; - патріотичні почуття та патріотична самосвідомість; - усвідомлення національно-державної спільності.

Оскільки ставлення до історичних постатей є однією із складових що входять до такого чинника як "ставлення до історії та культури своєї національно-етнічної спільноти " то можна дослідити місце даного фактору у національній свідомості індивідів, тобто вплив знання історії (історичних постатей у даному випадку) на національну свідомість індивідів.

З іншого боку поняття національної свідомості можна вважати певним "мірилом" поняття національна ідентичність. Наприклад якщо вимірювати рівень ідентичності за ототожненням себе з представником певного етносу/громадянином світу можна зробити припущення що зі збільшенням рівня національної свідомості зростає і національна ідентичність. Також це дослідження дозволить по новому розглянути такі явища як: ленінопад та декомунізація.

Установки людей до відомих історичних постатей можна привязати до національного самовизначення індивіда, місця його проживання. Наприклад загальновідомим є факт того що у східних регіонах України ставлення до діячів ОУН-УПА буде більш негативним ніж у західних.

За допомогою даного дослідження також можна визначити розподіл настанов за такими критеріями як: вік, стать, належність до певної соціальної групи. За допомогою нього також можна виявити і порівняти рівень національної історичної пам'яті серед представників різних вікових груп та серед мешканців різних регіонів України. Також історичну пам'ять та настанови щодо постатей української історії можна пов'язати з основною мовою спілкування.

Також за допомогою даного дослідження можна визначити знання молоддю та іншими віковими групами світової історії, що допоможе покращити рівень освіти, за допомогою концентрування уваги при учбовому процесі на світових історичних постатях котрі не відомі в Україні але є добре знаними тією ж віковою групою у світі.

У зв'язку з можливим впливом місця проживання, національної свідомості, національного самовизначення на настанови щодо історичних постатей ця робота є актуальною у практичному плані

Б) Теоретична

У даному напрямку працювало доволі багато як історичних так і соціологічних дослідників.

Історики досліджують місце історичних постатей в історії україни, їхню роль у процесі формування української нації, державотворенні, піднесенню національної свідомості.

Предметом дослідження соціологів є вплив соціальної установки на місце індивіда у суспільстві, його соціальну позицію, соціальну активність. Також в соціологічних дослідженнях аналізується вплив соціальної настанови на формування особистості, її соціалізацію. Дослідниками що працюють у напрямку емпіричної соціології визначено відмінності у настановах до історичних постатей у регіонах України, динаміку зміни цих настанов, їх віковий розподіл.

Я. Грицак у своєму творі "Нариси Історії України: Формування модерної української нації ХІХ-ХХ ст." описує етапи формування, від найдавніших давньоруських часів до сьогодення, сучасного українського суспільства та роль у цьому формуванні різноманітних історичних факторів, подій, особистостей. В заданому творі він дещо ідеалізує діяльність діячів ОУН-УПА, описує таких видатних постатей в українській історії як: князь Олег, Ігор та княгиня Ольга, Нестор-літописець, якого можна вважати першим українським істориком, без його "Повісті временних літ" ми майже нічого не знали б про наше минуле, князь Святослав, Володимир Великий, котрому ми завдячуємо прийняттям християнства а відповідно і статусу європейської держави, Ярослав Мудрий, що вперше видав збірник законів " Руську Правду " завдяки якому в Україні утвердились принципи тогочасного європейського права, В. Мономах автор " Повчання дітям" Д. Байда-Вишневецький, І. Підкова, П. Конашевич-Сагайдачний, Богдан Хмельницький - завдяки ньому український народ хоча й не надовго і великою ціною але здобув самостійність і світове визнання, І. Виговський, І. Мазепа, П. Орлик - автор конституції України, котра хоча й була видана у вигнанні проте була однією з перших " гуманних " конституцій у світі і затверджувала принципи свободи слова, віросповідання, П. Полуботок, Д. Апостол, К. Розумовський, І. Котляревський, якого вважають разом з Т. Г. Шевченком засновниками сучасної української літературної мови і твори котрих, особливо " Енеїда " і " Кобзар " перекладені і поширені по всьому світі, Г. Сковорода, Г. Квітка-Основ'яненко, І. Франко, М. Шашкевич, І. Вагилевич, Я. Головацький, М. Грушевський, П. Скоропадський, С. Бандера, М. Хвильовий, М. Рильський, П. Тичина.

У праці " Видатні постаті України : біографічний довідник " наведено більш докладний ніж у попередній роботі опис біографії та діяльності історичних особистостей. Однією з переваг даної праці є її словникова форма, що дозволяє утримуватись від оціночних суджень і відповідно вона є більш об'єктивною.

Розглядаючи працю М. І. Костомарова " Історичні постаті " варто відзначити детальний аналіз та характеристику автором діяльності, творчості, історичних особистостей, також у даному творі детально описано характер кожної з них.

У творі П. Н. Шихирева " Соціальна установка " описано: різновиди настанов (когнітивні, афективні, діяльнісні), розкрито значення терміну настанови чи установка.

Не знайдено авторів що працюють у напрямку визначення взаємозв'язку між національною ідентичністю та ставленням до історичних діячів тому ця робота є теоретично актуальною.

2. Мета і завдання

Мета -- проаналізувати відмінності у ставленні до історичних особистостей та визначити місце історичних постатей у національній ідентичності.

Завдання:

    1. Проаналізувати думку сучасних історичних дослідників про найбільш відомі постаті в історії України 2. Розглянути дослідження провідних соціологічних дослідників щодо настанов до історичних постатей. 3. Визначити взаємозв'язок між регіоном проживання індивіда, його національною свідомістю, мовою спілкування та настановами до історичних постатей. 4. Визначити відмінності у настановах щодо історичних особистостей людей різної вікової групи. 3. Об'єкт і предмет

Об'єкт(за критерієм носія проблеми) громадяни України віком від 15 до 80 років

Об'єкт(за загальною проблемою) настанови щодо історичних особистостей

Предмет місце ставлення до історичних постатей у національній ідентичності.

4. Практичне значення

За результатами даного дослідження можна розробити науково обгрунтовані рекомендації для МОН України для покращення вивчення відповідних історичні постатей. Дане дослідження дозволить визначити причини (соціокультурні, економічні, політичні, психологічні) відмінностей у ставленні до історичних постатей у різних вікових, соціальних групах, різних місцевостях. Також за результатами цього дослідження буде встановлено наявність або відсутність взаємозв'язку між історичною пам'яттю та національною свідомістю.

Соціологічний національний ідентичність

Похожие статьи




Вступ - Місце настанов щодо історичних постатей у національній ідентичності

Предыдущая | Следующая