Вступ - Історія завоювання Криму Росією

Ідею завоювання ісламського світу, а передусім відвоювання християнської столиці Константинополя, в Московській державі первісно пропагували греки-прочани, які прибували туди в пошуках милостині. Тому навряд чи такими вже оригінальними були поради князя Адашева царю Івану IV Грозному: або примусити кримського хана визнати зверхність царя, або силою відібрати його володіння. Але саме цей цар першим зробив практичний крок у цьому напрямі, пославши в 1559-1560 роках найнятого українського князя Дмитра Вишневецького на захоплення османської фортеці Азака.

Ця авантюра скінчилася нічим. І по тому ще століття московський уряд вважав за практичніше обмінюватися посольствами, відкупатися від Криму даниною і навіть запроваджувати спеціальні податки, аби зібраними коштами викупляти з неволі московських бранців.

Тим не менше, заклики християн з Османської імперії звільнити їх від ярма "невірних" не вщухали. Зокрема, у 1660-х роках ідею завоювання Криму в Москві палко обстоював хорват Юрій Крижанич.

Московський уряд, напевно, захопився цією ідеєю, бо спробував реалізувати її відразу по тому, як дістав у приєднаній Лівобережній Україні зручний плацдарм для атакування Криму та силу, досвідчену у веденні бойових дій на степу -- козацтво. Перші походи російсько-українських військ під проводом князя Василя Голіцина та українських гетьманів І. Самойловича та І. Мазепи у 1687 та 1689 роках скінчилися на підступах до півострова. 1695 р. українсько-російське військо під проводом І. Мазепи захопило османські фортеці на Нижньому Дніпрі, а наступного року вже цар Петро І зумів оволодіти Азаком.

Надалі молодому цареві довелося відвернути увагу убік Швеції та загалом Прибалтики. Він, щоправда, повернувся до війни з Османською імперією згодом, але у поході на Прут 1711 р. зазнав поразки і відмовився від Аза - ку. Однак саме він першим з російських політичних діячів сформулював задачу завоювання Криму. Він оголосив це європейським монархам під час свого Великого посольства 1697-1698 років.

При цьому він реалістично -- слід це визнати -- одночасно вказав на потребу "загнуздати" козаків, себто поставити під контроль і Україну. Саме так разом обидва завдання й були виконані, попри ключову роль козаків у війнах 1735-1739 та 1768-1774 років. За завоюванням Криму і відторгнення його від Османської імперії послідувало знищення Війська Запорозького в 1775 р., а остаточна анексія Кримського ханату супроводжувалася закріпаченням українських селян та перетворенням 1783 р. українського козацтва на російське регулярне військо

Похожие статьи




Вступ - Історія завоювання Криму Росією

Предыдущая | Следующая