Висновок - Зовнішня та внутрішня політика князя Олега

Як історична особа, князь Олег зробив великий вклад в розвиток Київської Русі. Неоднозначним є його походження, оскільки інує безліч гіпотез та теорій. Насамперед, князь Олег, прийшовши до влади, приєднав північні, західні та східні племена до Київського князівства. Також він увів фразу "Київ - мать городов руських". Вів активну зовнішню політику з Візантією, про яку свідчать два договори 907 та 911 років. Був хорошим воєначальником, про що свідчать вдалі два походи на Візантію.

Зміст договору 911 року:

Договір встановлював дружні відносини Візантії та Київської Русі, визначав порядок викупу полонених, покарання за кримінальні злочини, вчинені грецькими і руськими купцями у Візантії, правила ведення судового процесу і спадкування, створював сприятливі умови торгівлі для русичів і греків, змінював берегове право. Відтепер замість захоплення викинутого на берег судна та його майна, власники берега зобов'язувалися надавати допомогу в порятунку.

Також за умовами договору руські купці отримали право жити в Константинополі терміном на півроку, імперія зобов'язувалася утримувати їх протягом цього часу за рахунок скарбниці. Їм було надано право безмитної торгівлі у Візантії. І ще допускалася можливість найму русичів на військову службу у Візантії.

Обставини загибелі Олега залишаються неясними. Нестор наводить романтичну фольклорну легенду про смерть князя від власного коня. Новгородський літопис коротко і сухо повідомляє, що Олег помер "за морем". Але за яким? Більшість істориків гадають, що за Чорним. Мовляв, Олег здійснив ще один, цього разу невдалий, похід проти Візантії й був забитий. На можливість такого походу глухо натякає Новгородський літопис під 920 р. Однак хозарські й арабські джерела свідчать, що 912-го чи 913 р. князь зробив похід до Каспійського моря, до кордонів Персидського царства. За аль Масуді, руси на 500 кораблях піднялися Доном, перетягли волоком лодії до Волги, спустилися далі до її гирла й попливли вздовж західного берега Каспію. Арабські письменники зазначають, що тоді руси зазнали поразки й були майже всі перебиті. Мабуть, там, за Каспійським морем, склав свою голову й Олег Віщий.

Похожие статьи




Висновок - Зовнішня та внутрішня політика князя Олега

Предыдущая | Следующая