ВИСНОВОК - Освіта й наука в Київській Русі

Тож як ми бачимо запровадження християнства на Русі мало значний вплив на подальший розвиток не тільки писемності, освіти і науки, а й культури в цілому. І дослідження цієї теми має важливе значення у розвитку освіти сьогодення.

Невід'ємне місце, на мою думку, займає розвиток писемної культури, завдяки якій давньоруська література, суспільна думка, літописання досягли світового рівня.

Але не можна говорити, що до християнства писемної культури, як такої не існувало. Адже нам відомо, що записи з так званими інструкціями до жертвоприношень, передавалися з покоління в покоління. Крім цього, до нас дійшла хоч і сумнівна, але ж пам'ятка язичництва "Велесова книга".

Створення кирилиці, після запровадження християнства, набуло широкого вжитку і залишилося основою сучасного алфавіту ряду слов'янських народів. Важливою сторінкою давньоруської писемності є графіті, яке збереглося у наші часи, це малюнки, виконані на стінах споруд: храмів, в'язнях брам.

Освіта того часу була під владою держави та церкви. Школи мали на меті виховати освічених людей і державних діячів. В Київській Русі, як і зараз, існувало приватне навчання. Тут видатною подією було заснування бібліотек у Софії Київській. У давньоруських школах і бібліотеках виховувалось багато видатних літописців і літераторів, богословів і філософів, публіцистів. Імена деяких із них за умов, коли авторству не надавалося такого значення, як пізніше, дивом збереглися до наших днів. Це літописці Никон Великий, Іоанн, Нестор, Сільвестр та інші.

У справах освіти на Русі роль Софії Київської важко переоцінити. Книги, які виходили із її стін, служили основою для створення наукових бібліотек. У великих монастирях за прикладом Софії Київської виникали свої майстерні по переписуванню книг, що разом з бібліотеками стали базою для розвитку писемності, літератури та взагалі освіти того часу, що стало основою сучасної освіти.

На Русі широкого розповсюдження набуло освоєння знань в галузі фізичних та хімічних властивостей матеріалів, набуло розповсюдження математичних і астрономічних знань, що слугувало базою для розвитку у сучасності усіх наук.

Не менш важливе значення має розвиток медицини, що дало поштовх для створення й інших так званих енциклопедій з різних наук.

Таким чином, можна сказати, що історія взаємозвяна між собою. І нічого не трапляється просто так. Щось одне дає поштовх для розвитку іншого. Так само і часи Київської Русі слугували "великою сходинкою" у розвитку сучасної культури суспільства.

Похожие статьи




ВИСНОВОК - Освіта й наука в Київській Русі

Предыдущая | Следующая