Висновки - Українські остарбайтери

Нацистська політика в Україні, створення життєвого простору для Німеччини супроводжувалася перетворенням місцевого населення на дешеву робочу силу, формуванням нової страти в німецькому суспільстві - остарбайтерів. Аналіз законодавства свідчить про меншовартість остарбайтерів у порівнянні з іншими працівниками. Українці мали обмежену правоздатність, отримували нижчу заробітну плату, були позбавлені соціальних пільг, низки прав. Непомірна праця підривала їх здоров'я. Спроби вийти за межі свого правового становища жорстоко каралась. В умовах "рабського" становища, позбавлення права на свободу вибору остарбайтери навчилися виживати.

Модель поведінки остарбайтера залежала від галузі виробництва та групового чи автономного існування. У сільському господарстві, де існували більш кращі умови для праці, харчування, дозвілля, робітники швидше проходили процес адаптації та активної адаптації. На промислових підприємствах, де існував жорстокий контроль, сувора регламентація праці, умови для виживання були більш складні. Але існування в групі створювало можливість їм не лише адаптуватися, а й перейти до наступної фази - боротьби за існування та ризикувати власним життям заради життя інших.

В умовах автономного існування людині допомагали такі фактори, як особистісні риси, комунікативність, професійні якості, вміння підтримувати силу волі, віру. У колективі комунікативність, підтримання традицій, вивчення місцевих умов та часткові знання наук, необхідних для виживання, взаємопідтримка створювали можливість працівнику підвищити правовий статус.

Сьогодні ми говоримо про передачу естафети від старшого покоління до меншого - онукам, правнукам. Героїчні вчинки остарбайтерів є прикладом витривалості, патріотизму, мужності та героїзму на яких можуть виховуватися нащадки і повинні бути достойно оцінені ними.

Похожие статьи




Висновки - Українські остарбайтери

Предыдущая | Следующая