Узагальнююча ідентифікація купців у внутрішній документації - Ідентифікація українських купців Війська Запорозького у "зовнішній" і "внутрішній" документації російського посольства в Османській імперії (початок XVIII ст.)

У цьому пункті ми звертаємо увагу на те, як ідентифікували купців у випадках, коли йшлося про певні явища, а не окремих людей. Узагальнюючи, посол називав "російськими купцями" всіх, хто приїжджав із царських володінь. Причому таке визначення зустрічається навіть у листі до гетьмана. Коли ж справа торкалася конкретики, то найчастіше йшлося про осіб із Війська Запорозького. Так, 17 грудня 1704 р. П. Толстой у листі до І. Мазепи писав про проблеми з оподаткуванням, які виникали в купців, котрі приїжджали з "малоросійських міст" без проїжджих документів та без гетьманських листів, адресованих самому послові. Усіх цих людей дипломат відносив до "російського народу". Того ж дня П. Толстой писав Ф. Головіну, що в Константинополь приїжджає чимало купців із багатьма товарами саме з "малоросійських міст".

    24 Грудня 1707 р. у цидулці до листа Г. Головкіну П. Толстой писав про потребу турків у російських товарах та ефект від можливої заборони грекам їхати волоським шляхом по ті товари в "малоросійські міста". Усіх інших купців, котрі їздили волоським шляхом до Туреччини, дипломат ідентифікував як "російських". 20 квітня 1704 р. російський посол у шифрованому листі писав бояринові Ф. Головіну про проблему оподаткування торгових людей із "Російської держави", підданих царя, які приїжджали раніше та продовжували приїжджати до Туреччини. Ними були, як зазначалося далі в листі дипломата, "черкаси і греки ніжинські, і інші". Звернімо увагу, що П. Толстой згадував насамперед купців з українських теренів -- українців та ніжинських греків. Це може свідчити про те, що саме вони найчастіше приїжджали до Стамбула з царських володінь. Отже хоча дипломат писав про царських підданих і Російську державу, у листі до боярина він чітко визначав етнічне й територіальне походження купців. 26 серпня 1704 р. П. Толстой у листі до Ф. Головіна інформував про приїзди торгових людей із "Російської держави" в Константинополь: спочатку суходолом до Галаца, а далі - морем. Наступні дані, конкретизуючи походження цих людей, дозволяють зрозуміти, що насправді вони прибували не з Росії, а з українських земель і були українцями ("а приїжджають оті без проїжджих грамот з України, черкаси").

Похожие статьи




Узагальнююча ідентифікація купців у внутрішній документації - Ідентифікація українських купців Війська Запорозького у "зовнішній" і "внутрішній" документації російського посольства в Османській імперії (початок XVIII ст.)

Предыдущая | Следующая