Полтавська трагедія, Перехід Мазепи до шведів - Історична постать І. Мазепи

Перехід Мазепи до шведів

Перехід Мазепи до шведів застав Петра І в Новгород-Сіверському. Біля царя були увесь вищий склад армії - Меншиков та Шереметьев, керівні члени уряду: канцлер Головкін, його помічник Шафіров та колишній посол у Польщі, князь Г. Долгорукий. Це значно полегшувало акцію царя й давало йому можливість діяти з блискавичною швидкістю.

До цього часу в історії панувала думка, що перехід Мазепи був несподіванкою для Петра І. Треба погодитися з гіпотезою, що її висловив проф. О. Оглоблин, - що "ця несподіванка, хоч може в якійсь формі, пердбачалася вже раніше", і ніколи повного довір'я збоку Петра до гетьмана не було.

Петро І розгорнув енергійну діяльність. Вже 27 жовтня він видав Перший маніфест до українського народу, в якому сповіщав, що Мазепа "беззвестно пропал". Він наказав негайно з'явитися старшині, полковникам і "прочим" на нараду, і, якщо виявиться "невірність" Мазепи, обрати нового гетьмана. 28 жовтня Петро І видав Другий маніфест, в якому повідомляв про зраду Мазепи, про його мету передати "Малоросійську землю" знову під польське володіння, а церкви віддати уніятам. Себе виставляв цар, як захисника українського народу, і, з демагогічною метою, скасував деякі податки, які Мазепа наклав нібито на свою користь. Вищим духовним особам: митрополитові Йоасафові Кроковському, Чернігівському архиепископові Іванові Максимовичу, Переяславському єпископові Захарієві Корниловичу та полковникам обіцяно при тому "високу милість". Так розпочалася пропагандивна діяльність Петра І.

Одночасно Петро дав наказ Меншикову знищити столицю гетьманів - Батурин, де залишалася понад 23-тисячна українська залога. Оборона Батурина була доручена сердюцькому полковникові Дмитрові Чечелеві. Зрадив оборонців полковник, згодом Прилуцький полковий обозний, Іван Ніс, який показав москалям таємний підземний хід. 2 листопада Меншиков з військом увійшов до Батурина. Усе населення, включно з немовлятами було по-ворварському катоване і вигублене. Місто спалено. Негайно після переходу Мазепи до шведів розпочато підготовку до обрання нового гетьмана. Ще в жовтні 1708 року, коли Мазепа хворів, Петро намітив був наступника йому в особі Стародубського полковника Івана Скоропадського.

Перед обранням нового гетьмана вжито різноманітних заходів для дискредитації Мазепи: його "персону" виставили на глум у Глухові, і кат зірвав з неї ордени, а герб та шаблю поламав. Після того "персону" повішено. На другий день цар видав Маніфест, що оголошував Мазепу "боговідступником". З аналогічними посланнями звернулися до пастви інші українські ієрархи. В Москві проголошено Мазепу зрадником і 12 листопада 1708 року виконано такий самий обряд церковної клятьби - анафеми.

Мазепа ввесь час провадив широку дипломатичну діяльність. Він властиво був позбавлений можливості вести військові акції: привід був у руках Карла XII, а крім того українського війська було небагато. Мазепа намагався створити антимосковську коаліцію з Туреччини, Криму, Молдавії, Валахії, Трансильванії, донських козаків, кубанських черкесів, калмиків, казанських татар, башкирів.

Мазепа - і тільки він один - міг створити цю коаліцію, бо він добре знав московський імперіялізм і мав досвід у західноєвропейській політиці. Він розумів, що поневолені народи були дійсними ворогами Москви, а не шведи і не поляки, з якими вона могла порозумітися.

Найбільшим дипломатичним успіхом старого гетьмана було приєднання 8.000 запорожців з кошовим Костем Гордієнком на чолі. Це було великою подією: протягом всього гетьманування Мазепи Запоріжжя стояло в опозиції до гетьманського уряду. В березні 1709 року Запорізька Рада вислала до Мазепи та Карла XII делегацію. З королем був підписаний договір, за яким Запоріжжя пристало до шведсько-українського союзу, а він зобов'язався не укладати миру з Москвою, поки не визволить Україну та Запоріжжя з-під московської влади. Це був тріумф політики Мазепи.

Турки і татари вичікували дальшого розвитку подій і не спішили на допомогу шведам. Карл XII вирішив дати генеральний бій під Полтавою [14, ст.74].

Похожие статьи




Полтавська трагедія, Перехід Мазепи до шведів - Історична постать І. Мазепи

Предыдущая | Следующая