Події 1998 - 2001 рр. - Чеченська війна

У початку серпня 1998 року ваххабітські бойовики перетнули федеральну кордон з Дагестаном і вторглися на його територію. На чолі бойовиків виступали польовими командирами Ш. Басаєвим та Е. Хаттабом блокували населені пункти Ботліх, Агваном, Хунза. У результаті бойових зіткнень з федеральними військами Е. Хаттаб був поранений. Бойовики намагалися піти назад на територію Чечні. Весь серпень на території Дагестану велися запеклі бої. Силами федеральних військ напад бойовиків вдалося придушити, і багато з них були знищені. Але деяким, у тому числі і їх лідерам вдалося втекти до Чечні.

На початку 1999 року ваххабіти, чеченські бойовики і найманці знову увійшли до села ботліхського району Дагестану. Реакція місцевого населення на захоплення чеченськими бандитами високогірних аулів Рахата, Ансалта, Тандл, Шадрода була вкрай негативною. Відразу після входу в населені пункти Басаєв відразу ж запропонував місцевому населенню евакуюватися. Коли перші автомобілі, в яких перебували діти і жінки, виходили з населених пунктів бойовики висувалися під їх прикриттям на бойові позиції.

27 серпня, вже після проведення бойових дій, були виявлені трупи найманців з Середньої Азії, Близького Сходу, а також з Африканського континенту. Словом, на території Дагестану вже був міжнародний бандитський синдикат.

Бойові дії велися в селах Карамахи і Чабанмахі Буйнакського району Дагестану. 3 вересня 1999 керівникам оперативного штабу - командувачем Об'єднаним угрупуванням федеральних сил у республіці Дагестан був призначений генерал Г. Трошев, який керував бойовими діями ще в першій чеченській війні 1994-1996рр. І до 14 вересня 1999 року була розгромлена потужне угруповання бойовиків з 1000 чоловік [5, С. 171].

Зазнавши поразки, лідери бандформувань почали нову підготовку на прикордонні з Чечнею райони Дагестану.

Найбільш потужні боєздатні загони підпорядковувалися Е. Хаттабу (до 2000 осіб), Ш. Басаєву (до 1500 чоловік), С. Радуєва - (близько 500 осіб). В інших бандгруппа - від 100 до 300 осіб.

До листопада 1999 року була визволена вся гірнича і рівнинна територія Дагестану. Почалася операція по звільненню території Чечні.

Протягом кількох днів з мінімальними втратами був блокований другий за величиною місто чеченської республіки Гудермес. До цього часу в керівництві бандформувань виникли розбіжності. Багато бойовиків переходили на сторону федеральних військ. Показовим прикладом у цьому можуть служити брати Ямадаєви. Вони були одним з перших, хто в другу чеченську війну прийшов на допомогу федералам і відкрито виступив проти ваххабітів.

22-23 листопада були звільнені населені пункти Аргун і Аллер.

У грудні 1999 року від бойовиків була звільнена вся рівнинна частина території Чечні. Бойовики зосереджувалися в горах, але значна їх частина зосередилася в Грозному.

У середині січня проходила операція по знищенню бандформувань у Грозному, де дислокувалися загони Ш. Басаєва та І. Таяхадова.

17 січня штурмові загони з двох боків увійшли до Грозного. Далі знищення бандитських угруповань проходило в гірських районах Чечні.

У самому кінці зими 2000 року недалеко від гірського селища Урус-Керт прийняла нерівний бій із майже двадцятикратно переважаючим ворогом 6-а парашутно-десантна рота 76-ї псковської дивізії ВДВ.

29 лютого, коли основні сили 6-ї роти знаходились на висоті 776,0 розвідгрупа з п'яти чоловік під командуванням О. Воробйова вже майже досягла висоти істи-Корд, була виявлена ??передовим дозором з 202 найманців, тим самим, що викликала наказ Е. Хаттаба починати бойові дії. Билася рота відчайдушно, але прорватися до висоти 776,0 змогла тільки до ранку 2 березня.

Тільки четверо десантників залишилися в живих після цього найжорстокішого бою. Хоттабовци так і не змогли прорватися до Сельментаузену і далі - на Ведено. У бою загинуло 84 людини. Там, на висоті 776,0 пліч-о-пліч воювали люди різні - християни, мусульмани, різних національностей - росіяни, татари, українці і євреї... Там був представлений весь колишній Радянський Союз. Але скільки не намагалися хаттабовци розмити моральні орієнтири в армії, їм це не вдалося [5, С. 237].

У результаті бандити були змушені поневірятися здичавілий зграями по лісу. А через кілька днів капітулював великий загін терористів - понад 70 бойовиків.

У березні 2000 року загонам польового командира Руслана Гелаєва було захоплено село Комсомольське. Але вже 20 березня село було звільнено від бойовиків. А вже до 18 квітня федеральними військами були блоковані Вертхой, Верхнє і Нижнє Ца-Ведено, Первомайське.

Таким чином, контртерористична операція тривала до кінця 2001 року, і призвела до подальшого посилення розвитку міжнародного тероризму.

Похожие статьи




Події 1998 - 2001 рр. - Чеченська війна

Предыдущая | Следующая