ПИСЕМНІСТЬ, ОСВІТА Й НАУКА ХРИСТИЯНСЬКОЇ КИЇВСЬКОЇ РУСІ - Освіта й наука в Київській Русі

Розвиток освіти у Київській Русі грунтується на власних національних традиціях та використанні античного і болгаро-візантійського досвіду шкільного навчання. Поширенню грамотності сприяло запровадження християнства. Як стверджує відомий дослідник історії України О. Субтельний, " Найголовнішою досягненням Володимира було, без сумніву, впровадження на його неозорих землях християнства. Розуміючи, що Київська Русь уже пережила свою традиційну анімістичну язичницьку релігію, він став замислюватися над тим, щоб знайти більш витончені способи вираження духовних, соціальних та політичних прагнень суспільства. Якщо провести аналогію із сучасністю, він потрапив у становище глави однієї з держав "третього світу", що прагне прискорити модернізацію своєї країни й відтак змушений вибрати якусь одну з двох провідних ідеологій найбільш розвинутих суспільств світу -- капіталізм чи соціалізм. Для Володимира цими двома високорозвиненими системами віри, які потрапили до поля його зору, були християнство та іслам, тобто релігії тих країн, з якими Русь мала й намагалася утримати якнайтісніші торговельні та політичні стосунки. Хоч у "Повісті временних літ" розповідається, як посланці Русі відкинули іслам через те, що він забороняв уживати алкогольні напої, й начебто спинили вибір на християнстві з Візантії, яке розкішними релігійними обрядами викликало захват. Насправді ж за вибором Володимира стояли конкретні політичні та економічні чинники." [3, ст. 54]

Свою думку також наводить Д. Чижевський, стверджуючи, що "історичні процеси перетиналися на українських землях, створюючи певні проблеми, явища так політично-етнічного, як і культурно-релігійного характеру. Можна ствердити загальне явище: всі вони в якійсь мірі були місійними, хрестоносними, тобто несли з собою і християнські елементи та залишали на українських землях певне нашарування християнського думання і діяння, а то й життя ще перед офіційним прийняттям християнства українською організованою спільнотою - державою". [1, ст.131]

Тобто можна стверджувати, що вплив християнства ще до його запровадження уже відігравав важливу роль та впливав на свідомість українців, закладав певні основи християнського мислення, його світобачення та сприйняття, які в подальшому реалізовувалися через пам'ятки писемні так і усної творчості.

Після церковної реформи Володимира Великого виникла потреба у навчанні та вихованні освічених людей. Вони були потрібні не тільки для впровадження нового християнського культу, але й для функціонування органів державного управління та розвитку торгівлі. Тому шкільна освіта за князювання Володимира Великого та Ярослава Мудрого набула державної ваги. Утворилися три типи шкіл: палацова школа підвищеного типу, школа "книжного вчення" для підготовки священників та світська (приватна) школа домашнього навчання, переважно для купецького і ремісничого населення.

Важливе значення після прийняття християнства також набула поширення старослов'янська, або староболгарська книжна мова - мова православної церкви, що було суттєвим чинником у подальшому розвитку усієї культури Київської Русі.

Суттєво відрізняючись від народнорозмовної мови, вона все ж мала з нею спільні риси, оскільки грунтувалася на близькій, теж слов'янській мові, і тому була зрозуміла, особливо освіченим людям - духівництву, князям та боярам.

Вчені кажуть, що у Київськiй Русi iснувало два варiанти писемної літературної мови: церковнослов'янська, якою писалися найважливіші богослужбові книжки, та церковнослов'янська зі значними вкрапленнями живої мови (для пізнішого часу її називають книжною староукраїнською) - нею писали різні документи та літературні твори світського спрямування.

Втім, обидві писемні мови істотно відрізнялися від живої тогочасної української мови, якою користувалися в усному мовленні.

Та так було не лише в руських землях, а й скрізь у Європі, де літературною (книжною) мовою для багатьох народів була латина.

Похожие статьи




ПИСЕМНІСТЬ, ОСВІТА Й НАУКА ХРИСТИЯНСЬКОЇ КИЇВСЬКОЇ РУСІ - Освіта й наука в Київській Русі

Предыдущая | Следующая