Використання ГІС в лісовому господарстві - Застосування геоінформаційних систем в різних галузях господарства

Використання геоінформаційних технологій у лісовому господарстві дозволяє об'єднувати наявні бази даних та всю необхідну картографічну інформацію, проводити їх актуалізацію, значно підвищувати ефективність роботи на всіх етапах ведення лісового господарства.

Основою ГІС лісового господарства є цифрова карта - електронний аналог звичайного, "паперового" плану лісонасаджень, але можливості використання цифрових карт значно вищі (рис.).

Фрагмент електронної карти лісництва

Геоінформаційна система лісового господарства дозволяє вирішувати різноманітні прикладні Завдання на основі електронних карт:

    - додавати та змінювати різноманітні картографічні об'єкти (у тому числі за результатами польових досліджень, GPS вимірів); - оновлювати інформацію про об'єкти лісового господарства; - редагувати властивості об'єктів (кольори, межі, масштаб, розміри та ін.); - прив'язувати об'єкти на карті із записами у базі даних; - проводити картометричні операції, масштабувати карту; - проводити пошук і вибір ділянок лісового фонду за певними критеріями: складом деревостану, віком, діаметром, висотою тощо; - працювати з додатковими растровими матеріалами (топографічні карти, аеро - та космічні знімки, інші картографічні та схематичні матеріали); - організовувати картографічне забезпечення лісозаготівельної діяльності: ведення та оновлення лісовпорядних карт, у тому числі оперативне оновлення та уточнення карт за матеріалами космічної зйомки; - отримувати аналітичну інформацію по тому чи іншому лісництву, кварталу, лісовому виділу, групі виділів; - проводити вибір оптимальних місць для будівництва лісових доріг, визначення відстані вивозу лісу тощо; - отримувати різноманітні звітні матеріали; - забезпечувати інформаційну взаємодію з іншими установами та організаціями; - оперативно створювати різноманітні тематичні карти; - створювати нестандартні карти: карти лісових доріг; карти розподілу лісу за певними критеріями; карти, що відображають динаміку використання лісу; презентаційні карти для інвесторів тощо; - друкувати на принтері чи плотері фрагменти карт; - забезпечувати наглядну демонстрацію результатів роботи органам державного управління, громадськості, потенційним інвесторам.

Космічний знімок, суміщений із лісовпорядною картою дає можливість отримати найсучаснішу інформацію про стан лісового фонду (рис. 2). Космічні знімки дозволяють відслідковувати динаміку використання лісового фонду, визначати місця пожеж, вирубки, наявність та стан лісових доріг, отримувати детальну інформацію про розподіл порід за виділом.

Відзначимо, що космічний знімок є незалежним достовірним джерелом про стан земель лісового фонду.

Використання космічних знімків у лісовому господарстві

Використання космічних знімків має найбільший ефект при вирішенні наступних завдань:

    - визначення площ та територіального розміщення лісових масивів; - визначення за породами дерев; - контроль за станом лісовідновлення на вирубках, згарищах та вітроломах; - визначення спілих та переспілих насаджень; - контроль за станом полезахисних смуг; - моніторинг ділянок усихання від шкідників та хвороб.

Використання космічних знімків дозволяє швидко та ефективно контролювати види рубок (вибіркові, поступові, суцільні), площі вирубок, розміщення лісовозних доріг, виявляти недоруби та переруби. Важливим аспектом застосування космічних знімків на базі єдиної ГІС лісового господарства є виявлення незаконних рубок, у тому числі у межах водоохоронних зон, об'єктів природно-заповідного фонду.

Похожие статьи




Використання ГІС в лісовому господарстві - Застосування геоінформаційних систем в різних галузях господарства

Предыдущая | Следующая