Сервиси Internet - Дослідження інфокомунікаційних параметрів цифрових систем передачі даних

Серверами називаються вузли мережі, призначені для обслуговування запитів клієнтів - програмних агентів, що витягають інформацію або віддають її в мережу й працюючих під безпосереднім керуванням користувачів. Клієнти надають інформацію в зрозумілому й зручному для користувачів виді, у те час як сервери виконують службові функції по зберіганню, поширенню, керуванню інформацією й видачу її по запиті клієнтів. Кожен вид сервісу в Internet надається відповідними серверами й може використатися за допомогою відповідних клієнтів.

WWW

Сервіс WWW - всесвітня павутина, забезпечує подання й взаємозв'язки величезної кількості гіпертекстових документів, що включають текст, графіку, звук і відео, розташованих на різних серверах по усім світі й зв'язаних між собою за допомогою посилань у документах. Поява цього сервісу значно спростило доступ до інформації й стало однієї з основних причин взрывообразного росту Internet з 1990 року. Сервіс WWW функціонує з використанням протоколу HTTP.

Для використання цього сервісу застосовуються программы-броузеры, найбільш популярними з яких у даний момент є Netscape Navigator й Internet Explorer.

"Web browsers" - не що інше, як засобу перегляду; вони виконані за аналогією з безкоштовною комунікаційною програмою за назвою Mosaic, створеної в 1993 р. у лабораторії Національного центра суперкомп'ютерів (National Center for Supercomputing Applications) при Університеті шт. Іллінойс для полегшення доступу до WWW. Що ж можна одержати за допомогою WWW? Майже все, що асоціюється з поняттям "робота в системі Internet", - від самих останніх фінансових новин до інформації про медицину й охорону здоров'я, музиці й літературі, домашніх тваринних і кімнатних рослинах, кулінарії й автомобільній справі. Можна замовляти авіаквитки в будь-яку частину миру (реальні, а не віртуальні), туристичні проспекти, знаходити необхідне програмне й технічне забезпечення для свого ПК, грати в ігри з далекими (і невідомими) партнерами й стежити за спортивними й політичними подіями у світі. Нарешті, за допомогою більшості програм із засобами доступу до WWW можна одержати доступ і до телеконференцій (усього їх близько 10 000), куди містяться повідомлення на будь-які теми - від астрології до мовознавства, а також обмінюватися повідомленнями по електронній пошті.

Завдяки засобам перегляду WWW хаотичні джунглі інформації в Internet здобувають форму звичних акуратно оформлених сторінок з текстом і фотографіями, а в деяких випадках навіть із відеосюжетами й звуком. Привабливі титульні сторінки (home pages) відразу ж допомагають зрозуміти, яка інформація піде далі. Тут є всі необхідні заголовки й підзаголовки, вибирати які можна за допомогою лінійок прокручування як на звичайному екрані Windows або Macintosh. Кожне ключове слово з'єднується з відповідними інформаційними файлами за допомогою гіпертекстових зв'язків. І нехай термін "гіпертекст" вас не лякає: гіпертекстові зв'язки - це приблизно та ж саме, що виноска в статті енциклопедії, що починається зі слів "дивися також..." Замість того, щоб перегортати сторінки книги, Вам досить клацнути мишею на потрібнім ключовому слові (для зручності воно виділяється на екрані кольорами або шрифтом), і перед вами з'явиться необхідний матеріал. Дуже зручно, що програма дозволяє повертатися до раніше переглянутих матеріалів або, клацнувши мишею, рухатися далі.

E-MAIL

E-mail - електронна пошта. За допомогою E-mail можна обмінюватися особистими або діловими повідомленнями між адресатами, що мають E-mail адреса.

Ваша електронна адреса вказується в контракті на підключення ( \n Этот адрес e-mail защищен от спам-ботов. Чтобы увидеть его, у Вас должен быть включен Java-Script ). Наш сервер електронної пошти, на якому для Вас заводиться поштова скринька, працює на зразок звичайної поштової відділення, на яке приходить Ваша пошта. Ваша електронна поштова адреса - це аналог орендованого абонентського ящика в поштовій відділення. Послані Вами повідомлення відразу направляються адресатові, зазначеному в листі, а повідомлення, що прийшли Вам, очікують у Вашому абонентському ящику, поки Ви їх не заберете. Ви можете посилати й приймати електронну пошту від будь-якої особи, що має електронну адресу. Для передачі повідомлень в основному використається протокол SMTP, а для прийому - POP3.

Вы можете використати різноманітні програми для роботи з E-mail - спеціалізовані, наприклад Eudora, або ж убудовані в Web броузер, наприклад Netscape Navigator.

NEWS/USENET

Usenet - це всесвітній дискусійний клуб. Він складається з набору конференцій ("newsgroups"), імена яких організовані ієрархічно відповідно до обговорюваних тем. Повідомлення ("articles" або "messages") посилають у ці конференції користувачами за допомогою спеціального програмного забезпечення. Після посилки повідомлення розсилаються на сервери новин і стають доступними для прочитання іншими користувачами.

Можна послати повідомлення й переглянути відгуки на нього, які з'являться надалі. Тому що той самий матеріал читає велика кількість людей, то відкликання починають накопичуватися. Всі повідомлення по одній тематиці утворять потік ("thread") [у російській мові в цьому ж значенні використається й слово "тема"]; таким чином, хоча відгуки могли бути написані в різний час і перемішатися з іншими повідомленнями, вони однаково формують цілісне обговорення. Ви можете підписатися на будь-яку конференцію, переглядати заголовки повідомлень у ній за допомогою програми читання новин, сортувати повідомлення по темах, щоб було зручніше стежити за обговоренням, додавати свої повідомлення з коментарями й задавати питання. Для прочитання й відправлення повідомлень використаються програми читання новин, наприклад убудована в броузер Netscape Navigator - Netscape News або Internet News від Microsoft, що поставляє разом з останніми версіями Internet Explorer.

FTP

FTP - це метод пересилання файлів між комп'ютерами. Триваюча розробка програмного забезпечення й публікація унікальних текстових джерел інформації гарантують: світові архіви FTP залишаться що зачаровує й постійно мінливою скарбницею.

Ви навряд чи знайдете в FTP-архівах комерційні програми, тому що ліцензійні угоди забороняють їхнє відкрите поширення. Зате виявите умовно-безкоштовне й загальнодоступне програмне забезпечення. Це різні категорії: загальнодоступні програми (public domain) дійсно безкоштовні, а за умовно-безкоштовне програмне забезпечення (shareware) потрібно заплатити авторові, якщо після іспитового терміну Ви вирішите залишити собі програму й користуватися нею. Зустрінуться Вам і так називані безкоштовні програми (freeware); їхні творці зберігають за собою авторські права, але дозволяють користуватися своїми утворами без якої-небудь оплати.

Для перегляду FTP-архівів й одержання файлів, що зберігаються на них, Ви можете скористатися спеціалізованими програмами - WS_FTP, CuteFTP, або ж використати броузеры WWW Netscape Navigator й Internet Explorer - у них утримуються убудовані засоби роботи з FTP-серверами.

Telnet

Remote Login - вилучений доступ - робота на вилученому комп'ютері в режимі, коли ваш комп'ютер эмулирует термінал вилученого комп'ютера, тобто Ви можете робити всі те ж (або майже все), що можна робити зі звичайного термінала машини, з якої Ви встановили сеанс вилученого доступу.

Програма, що обслуговує вилучені сеанси, називається telnet. telnet має набір команд, які управляють сеансом зв'язку і його параметрів. Сеанс забезпечується спільною роботою програмного забезпечення вилученого комп'ютера й Вашого. Вони встановлюють TCP-зв'язок і спілкуються через TCP й UDP пакети.

Програма telnet входить у поставку Windows і встановлюється разом з підтримкою протоколу TCP/IP.

Proxy-сервер

Proxy ("ближній") сервер призначений для нагромадження інформації, до якої часто звертаються користувачі, на локальній системі. При підключенні до Internet з використанням proxy-сервера Ваші запити спочатку направляються на цю локальну систему. Сервер витягає необхідні ресурси й надає їх Вам, одночасно зберігаючи копію. При повторному звертанні до того ж ресурсу надається збережена копія. Таким чином, зменшується кількість вилучених з'єднань.

Використання proxy-сервера може трохи збільшити швидкість доступу якщо канал зв'язку Вашого провайдера Internet недостатньо продуктивний. Якщо ж канал зв'язку досить потужний, швидкість доступу може навіть трохи знизитися, оскільки при витягу ресурсу замість одного з'єднання від користувача до вилученого комп'ютера виробляється два: від користувача до proxy-сервера й від proxy-сервера до вилученого комп'ютера.

Похожие статьи




Сервиси Internet - Дослідження інфокомунікаційних параметрів цифрових систем передачі даних

Предыдущая | Следующая