Основні проблеми інтернет речей - Дослідження загроз в інтернет-технологіях та вразливі місця системи

Зробивши аналіз літературних джерел було отримано такі результати, що широкому впровадженню Інтернету речей перешкоджають складні технічні та організаційні проблеми, зокрема, пов'язані зі стандартизацією. Єдиних стандартів для інтернету речей поки немає, що ускладнює можливість інтеграції пропонованих на ринку рішень і багато в чому стримує появу нових. Найсильніше глобальному впровадженню перешкоджає розпливчастість формулювань концепції інтернету речей і велике число регуляторів і їх нормативних актів.

До факторів, що уповільнює розвиток Інтернету речей, слід віднести складності переходу існуючого Інтернету до нової, 6-ї версії мережевого протоколу IP, перш за все необхідність великих фінансових витрат з боку телекомунікаційних операторів і провайдерів послуг на модернізацію свого мережевого обладнання. Якщо технологічні платформи для Інтернету речей вже практично створені, то, наприклад, юридичні та психологічні ще знаходяться тільки в стадії становлення, так само як і проблеми взаємодії користувачів, даних, пристроїв.

Одна з проблем - захист даних в таких глобальних мережах. Існує також серйозна проблема, пов'язана з вторгненням Інтернету речей в приватне життя. Можливість відстежувати місцезнаходження людей і їх власності ставить питання про те, в чиєму розпорядженні опиняться ці відомості. Також для повноцінного функціонування такої мережі необхідна автономність всіх "речей", тобто датчики повинні навчитися отримувати енергію з навколишнього середовища, а не працювати від батарейок, як це відбувається зараз. Крім того, з появою Інтернету речей виникне необхідність зміни загальноприйнятих і перевірених бізнес-процесів і стратегій, що може привести до значних фінансових витрат і ризиків. Основні драйвери і проблеми впровадження Інтернету речей наведені в таблиці 3.1. Однак всі перераховані недоліки неістотні порівняно з тим, які можливості може дати Інтернет речей для людства. Тому рано чи пізно людство неминуче буде широко використовувати технології IoT. А ось щоб ці технології успішно впроваджувати, необхідно їх знати [1,13].

Таблиця 3.1 - Драйвери і бар'єри ринку Інтернету речей

Драйвери

Бар'єри

Стрімкий розвиток інформаційно-комунікаційних технологій

Необхідність прийняття загальних стандартів

Мода на смартфони, планшети та інші мобільні пристрої

Логістика та управління поставками

Повільний перехід до протоколу IPv6

Ризик закритості приватних мереж

Підвищення безпеки та зручності автотранспорту

Несумісність ряду компонентів

Необхідність збереження навколишнього середовища і зниження енерговитрат

Проблема захисту персональних даних та безпеки

Розвиток сфери контролю за контрафактною продукцією і захисту від крадіжок

Порівняно висока вартість впровадження

Підтримка держав і дії інноваторів

Ще одне питання, яке хвилює споживачів, - наскільки RFID-технології безпечні для здоров'я людей. Стурбованість викликає ймовірність того, що RFID-антени можуть бути джерелом радіації. У магазинах США і Європи, де застосовуються RFID-технології, продавці вимагають від керівництва гарантій безпеки цих технологій для здоров'я [3]. Очевидно, що широке використання RFID-технологій призведе до максимальної залежності людей від технічної інфраструктури.

Все це веде до необхідності доопрацювання поточних рішень до більш універсальних, що в свою чергу, є завданням, що вимагає титанічних тимчасових затрат. Також варто згадати про необхідність аналізу великих обсягів даних, що породжуються як сенсорами, так і вже існуючими користувачами бездротових мереж.

Необхідно відзначити той факт, що більшість сучасних бездротових мереж відчувають постійний тиск з боку двох глобальних проблем - безпеки і конфіденційності даних. Для Інтернет речей дані фактори відіграють величезну роль через специфіку розгортання, складності і нестабільності мережі. Для забезпечення безпеки на даний момент використовуються існуючі рішення БСС, але кожне таке рішення повинно бути ретельно досліджено в умовах індустрії, так як вимоги безпеки при обробці комерційної інформації значно вище, ніж при особистому користуванні. Незаперечним є і той факт, що бездротові сенсорні мережі піддаються значно більш високому кількості атак, ніж традиційні бездротові. Говорячи про можливі шляхи розвитку Інтернету речей, можна виділити кілька основних трендів [14,15]:

    - в першу чергу, треба сфокусуватися на найбільш популярному векторі з'єднання всіх "Smart"-об'єктів у всесвітній світової мережі Інтернет. Використання веб-технологій може набагато спростити розробку додатків IoT, а особливо при модифікації вже існуючих протоколів, які можуть значно полегшити взаємодію різних пристроїв. - іншим країнам, що розвиваються трендом є популярний сектор Інтернету нано речей, який може бути описаний найкращим чином з точки зору об'єднання пристроїв дуже малого розміру з капілярними мережами, а далі і з мережею Інтернет. Однак, оскільки такі пристрої взаємодіють за допомогою електромагнітних полів, з'являється безліч нових проблем реалізації і оптимізації протоколів, розроблених саме для нано-систем.

Шлях розвитку Інтернету речей на даному етапі становлення не так очевидний, але використання бездротових технологій, як оптимального рішення для комунікації безлічі пристроїв, залишається очевидним як мінімум на рівні передачі даних до першого комутаційного пристрою. Без сумніву, таке твердження має на увазі величезну і тривалу роботу над стандартами і протоколами як з боку науки, так і з боку індустрії з метою досягнення спільної мети - розробки та впровадження концепції інтернет речей [18].

Отже, реалізація ідеї інтернету речей передбачає вирішення низки дуже важливих питань, оскільки використання цієї системи в різноманітних сферах життєдіяльності людини пов'язано з серйозними ризиками. З успіхом вирішити цю задачу можна лише в разі глибокого усвідомлення відповідних технологічних можливостей, прийняття адекватних політичних і правових рішень, раціонального міжнародного співробітництва. Можна вважати, що концепція інтернету речей закладає основу черговий інформаційної революції.

Похожие статьи




Основні проблеми інтернет речей - Дослідження загроз в інтернет-технологіях та вразливі місця системи

Предыдущая | Следующая