Загальна характеристика роботи - Літологія і палеогеографія візейських відкладів центральної частини дніпровсько-донецької западини (у зв'язку з нафтогазоносністю)

Актуальність теми. Абсолютна більшість відкритих у Дніпровсько-Донецькій западині родовищ вуглеводнів містять поклади в структурних пастках. Зараз у фонді виявлених структур переважають малоамплітудні та невеликі за площею об'єкти з незначними запасами, тому основні перспективи відкриття середніх та крупних родовищ у ДДЗ пов'язуються з покладами в глибокозалягаючих горизонтах та в пастках неантиклінального типу. В таких умовах вирішального значення набувають комплексні літолого-фаціальні та палеогеографічні дослідження, спрямовані на встановлення седиментаційних факторів нафтогазоносності.

Дисертаційна робота присвячена вивченню літолого-фаціальних особливостей, закономірностей осадконакопичення, палеогеографії часу формування візейських осадових порід центральної частини ДДЗ, виявленню седиментаційних факторів, які мали вирішальний вплив на характер розповсюдження потенційно нафтогазоносних та нафтогазогенеруючих відкладів, вивченню особливостей їх діагенетичних перетворень. Такі знання складають реальне підгрунтя для достовірного прогнозу розміщення потенційних пластів-колекторів у розрізі та на площі.

Зв'язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Тема досліджень безпосередньо пов'язана з науково-дослідними роботами УкрДГРІ. Здобувач є виконавцем звітів: "Виконати прогноз літолого-стратиграфічних пасток нафти та газу в верхньо - та середньовізейських відкладах ХІІ і ХІІа МФГ південної прибортової зони на ділянці Охиньки-Селюхи-Сорочинці" (державний реєстраційний №0195U026840), "Виконати комплексні дослідження візейських відкладів та скласти регіональні погоризонтні літолого-палеогеографічні карти північно-західної та центральної частини ДДЗ з метою прогнозу нетрадиційних пасток нафти і газу на малих і середніх глибинах" (державний реєстраційний №0198U000601), "Вивчення літолого-фаціальних, біостратиграфічних та структурно-геологічних особливостей будови нижнього карбону ДДЗ як основи прогнозу нафтогазоносності" (державний реєстраційний №0104U006685), "Регіональне літолого-фаціальне картування верхньовізейських і серпухівських продуктивних горизонтів ДДЗ з метою прогнозу неантиклінальних пасток вуглеводнів" (державний реєстраційний №0104U007669).

Мета і завдання дослідження. Метою дисертаційної роботи є встановлення закономірностей осадконакопичення, вивчення особливостей діагенетичних перетворень на прикладі карбонатних конкрецій та визначення особливостей розвитку порід-колекторів і розширення перспектив нафтогазоносності візейського ярусу ДДЗ на основі комплексного літолого-петрографічного, мінералого-геохімічного, фаціального, седиментологічного вивчення зразків керну та аналізу геолого-геофізичних матеріалів.

Основними завданнями, які вирішувались при виконанні роботи були:

Вивчити будову, умови осадконакопичення та літолого-фаціальні особливості візейського ярусу на основі аналізу геолого-геофізичних матеріалів та досліджень керну свердловин;

Встановити основні риси палеогеографії візейського віку;

На основі комплексного літолого-петрографічного і мінералого-геохімічного вивчення ранньодіагенетичних залізокарбонатних конкрецій встановити особливості діагенетичного мінералоутворення у глинистих породах візейського віку;

З'ясувати закономірності просторової локалізації літолого-фаціальних зон, перспективних на наявність колекторських товщ та пов'язаних з ними покладів вуглеводнів у пастках неантиклінального типу.

Об'єкт дослідження - геологічна будова, характер осадконакопичення і діагенетичних перетворень та нафтогазоносність візейського ярусу нижнього карбону центральної частини ДДЗ. Предмет дослідження - літологія і фації візейських відкладів у зв'язку з нафтогазоносністю.

Методи дослідження. При виконанні дисертаційної роботи автором використовувались літолого-стратиграфічний, літолого-фаціальний, седиментологічний та палеотектонічний аналізи для встановлення закономірностей осадконакопичення та будови візейського комплексу. Лабораторні дослідження включали макроскопічне та мікроскопічне вивчення зразків кернів для визначення фаціальної природи порід; вивчення петрографічних шліфів, рентгеноструктурний, диференційний термічний, мас-спектрометричний та спектральний аналізи - для визначення хіміко-мінералогічного складу як порід в цілому, так і їх окремих компонентів (у тому числі залізокарбонатних конкрецій).

Наукова новизна одержаних результатів.

    1. Вперше визначено характер зв'язку між хіміко-мінералогічним складом ранньодіагенетичних карбонатних конкрецій із візейських відкладів центральної частини ДДЗ та фаціальними особливостями вміщуючих порід. Фаціальні умови осадконакопичення безпосередньо впливали на середовище діагенезу, що відобразилось на особливостях хіміко-мінералогічного складу ранньодіагенетичних залізокарбонатних конкрецій. 2. Вперше встановлені мінералого-геохімічні особливості карбонатного конкрецієутворення у візейських доманікоїдних відкладах центральної частини ДДЗ. Діагенез візейських відкладів проходив в умовах сидеритової і піритової геохімічних фацій. При цьому піритова фація характерна виключно для відкладів ХІІа МФГ, які за даними комплексу досліджень являють собою особливий рівень осадконакопичення із специфічними фаціальними типами відкладів. 3. На прикладі відкладів ХІІа МФГ доведено існування тісного зв'язку характеру осадконакопичення та розповсюдження порід не лише з структурно-тектонічними, а й з геоморфологічними та палеогеографічними особливостями території. Протягом візейського віку відбувалось чергування фаціальних умов осадконакопичення, при загальному переважанні басейнової седиментації. Разом з тектонічними процесами визначальну роль в утворенні літологічних типів та в розвитку фаціальних обстановок візейського осадового басейну ДДЗ відігравали літологічні та палеогеоморфологічні особливості ерозійних поверхонь. 4. На основі виконаних комплексних досліджень вперше складені детальні погоризонтні літолого-палеогеографічні карти ДДЗ з урахуванням матеріалів більшості пробурених у регіоні свердловин.

Практичне значення одержаних результатів. Під час роботи над дисертацією автором видавались практичні рекомендації на проведення геолого-геофізичних робіт на окремих ділянках у нижньокам'яновугільних відкладах у різних структурно-фаціальних зонах ДДЗ. Результати робіт використовувались при щорічному обгрунтуванні планів геологорозвідувальних робіт на нафту і газ у ДДЗ (1994-2007рр.). У дисертаційній роботі виконана оцінка перспектив нафтогазоносності різних ділянок центральної частини ДДЗ з позицій прогнозування пасткових умов на основі літолого-фаціальних, седиментаційно-палеогеоморфологічних та палеогеографічних критеріїв нафтогазоносності. На основі проведених досліджень визначені окремі зони, високоперспективні для пошуків вуглеводнів у пастках неантиклінального типу.

Особистий внесок здобувача. Основні результати і висновки, що викладені у роботі, отримані і обгрунтовані автором на матеріалах власних досліджень і опубліковані у фахових виданнях. Кам'яний матеріал зібраний дисертантом особисто у керносховищах. У випадках колективних публікацій внесок дисертанта із співавторами носив рівноправний характер.

Автор дисертації приймав участь у НДР сектора літології ЧВ УкрДГРІ на посадах інженера, молодшого наукового співробітника, наукового співробітника, завідуючого сектором.

Дисертаційна робота є результатом більше ніж 10-річних комплексних досліджень автора візейських відкладів ДДЗ. За цей час автором вивчено керн значної кількості глибоких свердловин, проаналізовано понад 500 шліфів, узагальнено та систематизовано близько тисячі результатів гранулометричних, рентгено-структурних, спектральних аналізів, проаналізовано 16 результатів ізотопних досліджень залізокарбонатних конкрецій. Переважна більшість аналізів виконана на зразках порід, відібраних автором особисто.

Апробація результатів дисертації. Основні положення і висновки дисертаційної роботи доповідались на науково-практичних конференціях: 4ій, 5ій, 6ій та 7ій Міжнародних конференціях "Нафта і газ України" (Харків, 1996, Полтава, 1998, Івано-Франківськ, 2000, Київ, 2002), міжнародній конференції молодих вчених та спеціалістів "Нафтогазова геологія та геофізика України - погляд у нове тисячоліття" (Чернігів, 2001), міжнародній конференції "Генезис нефти и газа и формирование их месторождений в Украине, как научная основа прогноза и поисков новых скоплений" (Чернігів, 2001), міжнародній конференції "Геологія горючих копалин України" (Львів, 2001), молодіжній конференції "2-е Яншинские чтения" (Москва, 2002), науковій конференції молодих вчених і спеціалістів УкрДГРІ (Львів, 2005).

Публікації. За темою дисертації опубліковано 28 наукових праць, серед яких 5 статей у фахових виданнях і 23 - у збірниках наукових праць та тезах доповідей наукових конференцій. Здобувач є співавтором 5 тематичних звітів.

Структура та обсяг дисертації. Дисертація складається із вступу, 6 розділів, висновків і списку використаних джерел (142 найменування). Робота містить 150 сторінок текстової частини, 31 малюнок, 3 текстові таблиці.

Робота виконана у Чернігівському відділенні Українського державного геологорозвідувального інституту під керівництвом доктора геолого-мінералогічних наук, професора П. В. Заріцького, якому автор висловлює подяку за постійну підтримку й неоціненну допомогу в процесі написання даної роботи. Автор глибоко вдячний д. г.-м. н., чл.-кор. НАНУ О. Ю. Лукіну, к. г.-м. н., пров. наук. співробітнику В. Т. Кривошеєву за цінні поради, рекомендації й консультації. Автор вдячний колективу ЧВ УкрДГРІ, особливо к. г.-м. н. Ю. О. Арсірію, д. г.н. І. І. Дем'яненку, к. г.-м. н. Т. М. Пригаріній, к. г.-м. н. Л. П. Кононенко за допомогу в роботі над дисертацією. Особлива подяка колективу сектора літології ЧВ УкрДГРІ за допомогу, розуміння й підтримку.

Основний зміст роботи

Похожие статьи




Загальна характеристика роботи - Літологія і палеогеографія візейських відкладів центральної частини дніпровсько-донецької западини (у зв'язку з нафтогазоносністю)

Предыдущая | Следующая