Загальна характеристика гідросфери - Поняття про гідрологію. Гідросфера. Властивості води і їх значення для біосфери. Склад природних вод. Параметри якості води. Поняття про природну воду

Гідросфера, або водяна оболонка Землі, -- це її моря й океани, крижані шапки приполярних районів, річки, озера й підземні води.

Запаси води на Землі (об'єм біосфери) за сучасними підрахунками становлять близько 14 млрд. км3.

Більше 96% із цього об'єму припадає на солоні води Світового океану. Запаси прісної води невеликі: з урахуванням частини підземних вод вони ста - новлять близько 35 млн. км3. Причому 85% прісної води сконцентровано в льодовиках Антарктиди, Гренландії і на гірських вершинах. Прісноводні ресурси існують завдяки вічному круговороту води. В результаті випару утворюється гігантський обсяг води, який досягає 525 тис. км3 на рік. 86% цієї кількості припадає на солоні води Світового океану і внутрішніх морів Каспійського, Аральського та ін.; решта випаровується на суші, причому половина завдяки транспірації вологи рослинами.

Щороку випаровується шар води товщиною приблизно 1250 мм. Частина її знову випадає з опадами в океан, а частина переноситься вітрами на сушу і тут живить ріки й озера, льодовики і підземні води. Природний дистилятор живиться енергією Сонця і відбирає приблизно 20% цієї енергії.

Всього 2% гідросфери припадає на прісні води, але вони постійно відновлюються. Швидкість поновлення і визначає доступні людству ресурси. Швидкість водообміну льодовиків менша, ніж у океані, і складає 8000 років.

Поверхневі води суші оновлюються приблизно в 500 разів швидше, ніж в океані. Ще швидше, приблизно за 10-12 діб, оновлюються води рік. Найбільше практичне значення для людства мають прісні води рік. Близько 30% світових запасів прісних вод складають підземні, з яких доступними є невелика частина. Води рік і озер становлять незначну частину гідросфери -- близько 200 тис. км3.

Важливий резерв водопостачання -- це підземні води. Найціннішими з них є прісні підземні води. Резервом у забезпеченні водою можуть стати також солонуваті і солоні підземні води при використанні їх у суміші з прісними або після штучного їх опріснення.

Похожие статьи




Загальна характеристика гідросфери - Поняття про гідрологію. Гідросфера. Властивості води і їх значення для біосфери. Склад природних вод. Параметри якості води. Поняття про природну воду

Предыдущая | Следующая