Водні ресурси - Характеристика основних природних ресурсів України
Це поверхневі і підземні води, придатні для використання в народному господарстві. Частина користувачів (промисловість, сільське і комунальне господарства) безповоротно забирають воду з рік, озер, водосховищ, водоносних горизонтів. Інші використовують не саму воду, а її енергію, водну поверхню або водоймище загалом (гідроенергетика, водний транспорт, рибництво). Водойми мають велике значення для відпочинку, туризму, спорту.
Водні ресурси виступають джерелом промислового і побутового водопостачання, а тому відіграють вирішальну роль у розвитку всього народного господарства та у життєдіяльності населення.
Рівень забезпеченості України водними ресурсами є недостатнім і визначається формуванням річкового стоку, наявністю підземних і морських вод. Потенційні ресурси річкового стоку оцінюються у 209,8 куб. км, з яких місцевий стік на території України становить в середньому 52,4 куб. км, приток -- 157,4 куб. км. Запаси підземних вод, не пов'язаних з поверхневим стоком, становлять 7 куб. км. Крім того, в господарстві України використовується до 1,0 куб. км морської води. В розрахунку на одного жителя України поверхневий місцевий стік становить близько 1045 куб. м. Найвищий рівень водозабезпечення жителів -- у західних і північних областях України. Територіальний розподіл водних ресурсів України є нерівномірним і не відповідає розміщенню водомістких господарських комплексів. Найменша кількість водних ресурсів формується у місцях зосередження потужних споживачів -- Донбас, Криворіжжя, Автономна Республіка Крим, південні області України. Основними споживачами води є промисловість (в першу чергу електроенергетика, металургія, хімічна промисловість), сільське господарство, комунальне господарство. Для пом'якшення територіальних відмінностей у забезпеченні поверхневими водами в Україні побудовано 1,1 тис. водосховищ (повний об'єм 55,0 куб. км), найкрупніші з яких знаходяться на Дніпрі. Створено близько 29 тис. ставків, 7 крупних каналів і 10 водоводів тощо.
Використання водних ресурсів поділяється на: водоспоживання, тобто відведення води від джерела з наступним застосуванням у технологічних процесах (промисловість, сільське господарство зі зрошенням, комунальне господарство та ін.); водокористування, здійснюване безпосередньо в межах водного джерела без прямих витрат цього ресурса (гідроенергетика, водний транспорт, рибне господарство, туризм).
В Україні у пересічний за водністю рік загальні запаси природної води складають 94 км3, з яких доступні для використання 56,2 км3. Основна частина водних ресурсів, що постійно відновлюються, припадає на річковий стік -- 85,1 км3 (без Дунаю). 60% річкового стоку формується на території України (місцевий стік), 40% -- за її межами (транзитний стік).
Головні ріки України: Дніпро (загальна довжина 2201 км, у межах України 981 км; середній річний стік 53,5 км3), Дністер (загальна довжина 1362 км, у межах України 705 км; стік 8,7 км3), Південний Буг (довжина 806 км; стік 3,4 км3), Сіверський Донець (загальна довжина 1053 км, у межах України 672 км; стік 5 км3). Дунай протікає по території України на ділянці 174 км; середній річний стік 123 км3 -- переважно транзитний. Всього на території України понад 70 тис. річок, але тільки 117 з них мають довжину понад 100 км. Влітку річки стають маловодними, чимало з них міліють і навіть пересихають. Для затримання талих снігових вод і регулювання стоку на більшості рік створено водосховища (загальна кількість -- 1057; здатні вмістити 55 км3 води). Для постачання води у маловодні райони збудовано канали: Північно-Кримський довжиною 400,4 км, Дніпро--Донбас -- 550 км, Сіверський Донець--Донбас -- 131,6 км та ін. На півдні України створено великі зрошувальні системи (Каховська, Інгулецька та ін.). У районах надлишкового зволоження або уповільненого стоку діють меліоративні системи (Верхньоприп'ятська, Латорицька та ін.). Озер у країні понад 20 тисяч, 43 з них мають площу, яка перевищує 10 км2. Великі озера розташовані в плавнях Дунаю і на узбережжі Чорного моря (Ялпуг, Сасик та ін.). Найбільше озеро Полісся -- Світязь. Синевир -- найбільше озеро Карпат. Загальна площа боліт становить 12 тис. км2. Розташовані вони переважно в Поліссі. Розрахункові запаси прісних підземних вод дорівнюють 27,4 км3, з яких 8,9 км3 не пов'язані з поверхневим стоком. В цілому водні ресурси України можна охарактеризувати як недостатні. У маловодні роки дефіцит води відчувається навіть у басейнах великих рік. Щонайбільше свіжої води (48% загального споживання) споживає промисловість, 40% води йде на потреби сільського господарства, 12% припадає на комунальне господарство міст та інших населених пунктів. До заходів ощадливого і раціонального використання водних ресурсів належать: впровадження систем зворотного водопостачання та безстічного водокористування (із циклом повного очищення відпрацьованих вод); розробка і впровадження науково обгрунтованих норм зрошення (поливу); заміна водяного охолодження агрегатів повітряним; зменшення в структурі господарства України частки водоємних виробництв; проведення комплексу заходів щодо охорони поверхневих і підземних вод від забруднення тощо. Річкова система -- це головна ріка з усіма своїми притоками. Дніпро утворює основну річкову систему України. Довжина Дніпра -- 2201 км (у межах України 981 км), площа басейну 504 тис. км2. Найбільші праві притоки -- Прип'ять, Тетерів, Рось, Інгулець, ліві -- Десна, Сула, Псел, Ворскла, Самара. Від гирла Прип'яті до греблі Каховської ГЕС Дніпро являє собою каскад водосховищ (Київське, Канівське, Кременчуцьке, Дніпродзержинське, Дніпровське, Каховське). Середній річний стік -- 53,5 км3.
Дністер із своїми притоками утворює річкову систему на південному заході України. Довжина Дністра -- 1362 км (в Україні -- 705 км). Площа басейну -- 72,1 тис. км3. Основні праві притоки -- Стрий, Бистриця, Свіча, Реут, Лімниця, ліві -- Золота Липа, Серет, Смотрич, Збруч. У верхів'ї Дністер -- гірська ріка. На ріці споруджено ГЕС і водосховища (Дністровське, Дубоссарське). Річний стік -- 10 км3.
Південний Буг бере початок на Подільській височині. Довжина ріки -- 806 км, площа басейну -- 63,7 тис. км2. Основні ліві притоки -- Синюха, Мертвовід, Інгул, праві -- Згар, Кодима, Гнилий Яланець. На річці працює 13 невеликих ГЕС. Річний стік -- 3,39 км3.
Дунай -- одна з найбільших рік Європи. Довжина -- 2960 км, у межах України -- 174 км. Площа басейну -- 817 тис. км2. Середній річний стік -- 123 км3. У межах України найбільші притоки -- Тиса і Прут (ліві). У гирлі Дунай розділяється на кілька рукавів, один з яких (Кілійський) протікає по території України.
Ріки України мають мішане живлення. Взимку, коли вони замерзають, переважає підземне живлення; навесні, при таненні снігів -- снігове; влітку і восени -- дощове і підземне. Зміна рівнів води протягом року називається режимом ріки. Для річок України є характерною весняна повінь, що настає внаслідок танення снігу. Паводок -- це підйом рівня води в річці через дощі. Межень -- це найнижчий рівень води в річці. На рівнинних ріках України межень звичайно буває літня і зимова. Взимку спостерігається льодостав. Влітку багато дрібних рік на півдні України часто пересихають.
Важливою складовою водних ресурсів є їх гідроенергоресурси -- запаси енергії річкових потоків і водоймищ, що лежать вище від рівня моря. Загальні потенційні гідроенергоресурси становлять близько 60% всієї енергії поверхневого стоку. Розрізняють потенціальні, технічно можливі (за даним рівнем розвитку науки і техніки) та економічно доцільні для використання гідроенергоресурси. Потенціальні гідроенергоресурси України становлять 44,7 млрд. кВт * год.; з них технічно можливі для використання -- 21,5 млрд. кВт - год.; економічно доцільні для використання становлять 16 млрд. кВт - год.
Основні проблеми щодо раціонального формування, використання та збереження водних ресурсів України полягають у: забрудненні водних об'єктів шкідливими викидами та недостатньо очищеними промисловими і комунально-побутовими стічними водами; інтенсивному старінні основних фондів водозабезпечуючого і водоохоронного призначення, низькій продуктивності очисних споруд; недостатній самовідновлюваній та самоочисній здатності водних систем; незбалансованій за водним фактором системі господарювання, що характеризується високими обсягами залучення водних ресурсів у виробничу сферу та високою водомісткістю продукції.
Перспективи вирішення відзначених проблем полягають у формуванні ефективних правових, економічних та організаційних передумов раціонального водовикористання, запровадженні водозберігаючих форм господарювання, створенні замкнутих циклів водокористування з мінімальним забрудненням води, забезпеченні відновлюваних функцій водних джерел. У найближчій перспективі необхідно посилити соціальну спрямованість водокористування, забезпечивши права людини на сприятливе водне середовище з урахуванням екологічної місткості водоресурсних джерел.
Похожие статьи
-
Земельні ресурси - Характеристика основних природних ресурсів України
Виступають територіальною базою розміщення народногосподарських об'єктів, системи розселення населення, а також основним засобом виробництва (в першу...
-
Лісові ресурси - Характеристика основних природних ресурсів України
Вони відіграють важливу роль у збереженні навколишнього середовища та господарській діяльності людей, слугують важливим сировинним фактором для розвитку...
-
Мінерально-сировинні ресурси - Характеристика основних природних ресурсів України
Під мінеральними ресурсами розуміють сукупність різних видів корисних копалин, які можуть бути використані за сучасного рівня розвитку продуктивних сил....
-
Висновки - Характеристика основних природних ресурсів України
З вищенаведеного видно, що Україна досить багата на природні ресурси: зокрема на земельні та окремі види мінеральних ресурсів. Разом з цим відчувається...
-
Рекреаційні ресурси - Характеристика основних природних ресурсів України
Забезпечують відновлення та розвиток І життєвих сил людини, витрачених у процесі трудової діяльності, тобто слугують для регенерації здоров'я і підтримки...
-
Література - Характеристика основних природних ресурсів України
1. Голиков А. П., Олійник Я. Б., Степаненко А. В. Вступ до економічної і соціальної географії: Підручник. -- К.: Либідь, 1997. -- 320 с. 2. Горленко Й....
-
Вступ - Характеристика основних природних ресурсів України
Природно-ресурсний потенціал є багатокомпонентним. Виділяють такі його складові: мінеральні, земельні, водні, лісові, біологічні, рекреаційні, кліматичні...
-
Воду поділяють також за походженням і призначенням. За походженням води бувають атмосферними, поверхневими та підземними. Атмосферні води випадають на...
-
Загальна характеристика роботи - Геологічний розвиток платформної частини території України в рифеї
Актуальність теми. В рифеї відбулася перебудова структурного плану допізньопротерозойського фундамента платформеної частини території України. В...
-
Загальна гідрологія - це комплексна наука про Землю, що фізико-математичними методами вивчає природні води разом з явищами та процесами, що в них...
-
Населення та трудові ресурси, Господарство - Економіко-географічна характеристика Японії
В Японії проживає 125,51 млн. осіб. Це -- типова однонаціональна країна, де японці складають 99,4% населення. Решта -- корейці, китайці, айни. Японія...
-
Лесные ресурсы - Общая характеристика природно-ресурсного потенциала Кемеровской области
Растительный мир Кемеровской области разнообразен, что во многом объясняется сочетанием широтной и высотной зональности растительного покрова. На горных...
-
Природные ресурсы - Туристско-страноведческая характеристика Японии
В недрах Японских островов находятся многочисленные месторождения разнообразных полезных ископаемых, представляющих собой важные ресурсы минерального...
-
В северной части распространены как рудные полезные ископаемые, связанные с Балтийским щитом и зоной Герцинской складчатости, так и топливные,...
-
Гідросфера, або водяна оболонка Землі, -- це її моря й океани, крижані шапки приполярних районів, річки, озера й підземні води. Запаси води на Землі...
-
Основний зміст роботи - Геологічний розвиток платформної частини території України в рифеї
ІСТОРІЯ ВИВЧЕННЯ РИФЕЮ УКРАЇНИ М. С. Шатський виділив рифейську групу, стратотипом якої вважав розріз древніх товщ Південного Уралу. Розріз починається...
-
Описание природных ресурсов Красноярского края Красноярский край является одной из наиболее обеспеченных природными ресурсами территорий России. К...
-
Охрана водных ресурсов - Геологическое строение и горно-геологическая характеристика месторождения
Водная среда включает поверхностные и подземные воды. Поверхностные воды в основном сосредоточены в океане, содержанием 1 млрд. 375 млн. кубических...
-
Природные ресурсы - Экономико-географическая характеристика Нижневартовского района
Лесные ресурсы. Современное состояние лесных ресурсов Нижневартовского района - отражение состояния лесов России в целом. Леса России являются уникальным...
-
Климат, Природные ресурсы - Общая характеристика Днепропетровской области
Климат области умеренно континентальный, с мягкой малоснежной и с частыми оттепелями зимой (средняя температура января -- 5 °C) и жарким, сухим с частыми...
-
Водные ресурсы - Туристско-страноведческая характеристика Японии
Япония покрыта густой сетью коротких полноводных рек, в основном горных. Среди них крупнейшими являются Синано, Тонэ, Китаками и Исикари. На реках...
-
Дальний Восток располагает богатой и разнообразной минерально-сырьевой базой. Разведаны в районе месторождения алмазов, золота, олова, ртути и вольфрама....
-
Пространственные характеристики: площадной объект Временная характеристика - зависимость от времени. Наиболее предпочтительна производить съемку в период...
-
Водные ресурсы - Общая характеристика природно-ресурсного потенциала Кемеровской области
Речная сеть Кемеровской области принадлежит системе реки Обь. Основная река Томь и ее наиболее крупные притоки (Бельсу, Уса, Мрассу, Тутуяс, Кондома,...
-
Западная Сибирь выделяется разнообразными запасами полезных ископаемых и прежде всего топливно-энергетическими ресурсами. Важнейшее хозяйственное...
-
Японія -- острівна країна, розташована в Східній Азії на чотирьох великих островах: Хоккайдо, Хонсю, Сікоку, Кюсю. Зі сходу і півдня її омиває Тихий...
-
Экологическая характеристика Кольского полуострова - Рекреционные ресурсы кольского полуострова
На Кольском полуострове высокая степень антропогенного воздействия. Огромную опасность таят в себе отходы, образующиеся как при добыче, так и в ходе...
-
Совокупность неровностей, которые образуют поверхность земли, называют рельефом, а все расположенные на ней природные и искусственно созданные человеком...
-
Характеристика туризма, Туризм и рекреация - Рекреационные ресурсы России
Туризм и рекреация Туризм находится в тесной связи с новой отраслью географии - рекреационной географией, изучающей природно-географические,...
-
Водные ресурсы озера Байкал, Поверхностные воды - Водные ресурсы Байкальского региона
Поверхностные воды Водосборная площадь оз. Байкал составляет 588092 км2. Из них 45% находится в Российской Федерации, а остальная часть - в Монголии. При...
-
Водные ресурсы суши - География мировых природных ресурсов
Вода, как и земля, - совершенно необходимое условие жизни человека, удовлетворяющее его физиологические и санитарно-гигиенические потребности. Хорошо...
-
Україна і сусіди першого порядку - Економічне і географічно-політичне положення України
Україна розташована в Центральній і Південно-Східній Європі у безпосередній близькості від більшості країн, з якими вона має інтенсивні...
-
Обеспеченность мелиоративных объектов Западно-Казахстанской области водными ресурсами
Обеспеченность мелиоративных объектов Западно-Казахстанской области водными ресурсами Водные ресурсы местных водотоков, включая трансграничные реки Урал,...
-
Висновки - Природно-ресурсний потенціал регіонів України та його економічна оцінка
З метою упорядкування джерел фінансового забезпечення природоохоронної діяльності в країні необхідно створити цільові фонди охорони і відтворення...
-
Водные ресурсы, Рекреационные ресурсы - Германия
Самая большая река Германии - Рейн, питающийся от огромного веера притоков в предгорьях Альп. Между Бингеном и Бонном эта река прорезает глубокое ущелье...
-
Вступ - Природно-ресурсний потенціал регіонів України та його економічна оцінка
Природно - ресурсний потенціал - це важливий фактор розміщення продуктивних сил, який включає природні ресурси і природні умови. Природні ресурси - це...
-
Топливный баланс России, его характеристика - Топливно-энергетический комплекс
Сопоставление объемов добычи, транспортировки, переработки, преобразования и потребления всех видов энергетических ресурсов, электроэнергии и тепла...
-
Не многие знают, но в Беларуси есть значительные запасы минеральных вод. Многие из них не уступают по составу и качеству знаменитым "Боржоми" или...
-
Реки Прибайкалья - Водные ресурсы Байкальского региона
Территория Прибайкальского района имеет хорошо развитую гидрографическую сеть, которая входит в Ангаро-Енисейский район бассейна оз. Байкал, по...
-
Подземные воды - Водные ресурсы Байкальского региона
Выделены четыре пояса подземных стоков, отличающиеся различными условиями пространственно-временного распределения и формирования подземного стока:...
Водні ресурси - Характеристика основних природних ресурсів України