ВИСНОВКИ - Моделювання внутрішньої будови земної кори на основі розв'язання прямої динамічної задачі сейсміки методом скінченних елементів

Розроблено методику (алгоритм) моделювання розподілу напружень, деформацій і переміщень у сейсмогеологічному розрізі з метою дослідження напружено-деформованого стану в розрізі із свердловиною, пробуреною для видобутку нафти і газу, яка передбачає вивчення напружено-деформованого стану при зміні напряму стовбура свердловини в неоднорідному геологічному середовищі.

Розроблено методику (інтерактивну програму) моделювання та вивчення хвильового поля для вертикально - і горизонтально - неоднорідного півпростору, яка дає можливість шляхом графічного та цифрового задання і коректування параметрів моделі з використанням ПЕОМ, досліджувати вплив зміни динамічних параметрів хвильового поля на динамічні процеси в межах практичних значень геометричних координат і частотного діапазону задач інженерної сейсміки, сейсморозвідки та сейсмології. А також, проведення спектрально-часового аналізу отриманих модельних трас коливань з метою оцінки сейсмічної небезпеки, характерних геометричних розмірів пластів, впливу особливостей вертикально - і горизонтально-неоднорідних структур сейсмогеологічних розрізів, пов'язаних із вирішенням задач сейсміки. хвильовий поле діапазон сейсмогеологічному

Забезпечено корекцію, оцінку збіжності і точності розрахункового алгоритму моделювання напружено-деформованого стану та динаміки хвильового поля на основі методу скінченних елементів шляхом введення параметра коефіцієнта часу вступу відбиттів від структурних особливостей моделей з метою погодження часу приходу відбитих хвиль згідно з принципом причинності в ітераційних розрахункових схемах динаміки МСЕ. Проведені розрахунки МСЕ для контрольних моделей, що відповідають частотам і геометричним розмірам інженерної сейсміки, сейсморозвідки та сейсмології.

Змодельовані з метою оцінки напружено-деформованого стану сейсмічного розрізу, підготовленого до процесу буріння, карти ізоліній напружень, деформацій і переміщень для прикладу сейсмологічного розрізу із свердловиною; промодельовані зміни напружень-деформацій залежно від збільшення довжини стовбура свердловини.

Вивчено повільне (низькочастотне) та швидке (високочастотне) поле для інженерних об'єктів: історичного заповідника "Софія Київська" та Чорнобильської атомної електростанції з метою вивчення сейсмічної небезпеки від коливання грунтів під забудовою в широкому діапазоні частот.

Досліджено сейсмічне хвильове поле для нафтогазових об'єктів Карпатського регіону, ДДЗ та шельфу Чорного моря з метою вивчення хвильових показників відбитих-заломлених хвиль на неоднорідних у вертикальному та горизонтальному напрямах сейсмогеологічних структурах та уточнення геометрії нафтогазових пасток і глибини їхнього залягання за характерними ознаками хвильового поля.

Побудовано уточнені ізолінії сейсмічної активності Карпатського регіону. Змодельовані синтетичні сейсмограми використано для уточнення сейсмічної активності в районі перетину профілів І, ІІ, ІІІ території Українських Карпат, при інтерпретації поєднано історичні та загальні геолого-геофізичні експериментальні дані про Карпатський регіон.

Похожие статьи




ВИСНОВКИ - Моделювання внутрішньої будови земної кори на основі розв'язання прямої динамічної задачі сейсміки методом скінченних елементів

Предыдущая | Следующая