Трансформація морфології розсипного золота в сучасних водотоках району дослідження - Літологія і золотоносність четвертинних алювіальних відкладів басейну річок Чорний і Білий Черемош

Річкові водотоки, в які потрапляє золото, мають великий вплив на перенесення, розсіювання і концентрацію золота, під час яких метал зазнає численних різноманітних змін внаслідок впливу на нього механічних, хімічних і електрохімічних факторів, в результаті дії яких золото механічно зношується, зазнає пластичних деформацій, зменшується (або збільшується) в розмірах, ущільнюється, вивільняється від різних мінералів і органічних оболонок, що покривають його поверхню, або набуває їх, змінюється зовнішньо і внутрішньо, самоочищується, розчиняється та "народжується" знову.

Самородне золото з алювію рр. Чорний та Білий Черемош та їх притоків характеризується значною трансформацією форми, мікроморфології поверхні тощо. Ступінь механічного зношення, плескатість, деформація золотинок, розвиток структур пластинчастих деформацій вказують на значний термін перебування золота у водно-динамічному середовищі. У верхів'ях річок золото ще повністю зберігає ознаки рудного. Вниз за течією змінюється морфологія золота в результаті механічної взаємодії з кластичним матеріалом алювію, вивільнення його від мінеральних зростків, що знаходить своє відображення у переході від об'ємних до сплющених форм, появі механічних шрамів, сплющенні, розвальцюванні, загині та скрученні мінералу, зменшенні його розмірів. Набуття золотом сплющених (пластинчастих, таблитчастих, лускоподібних) форм та зменшення його розміру сприяє зростанню мобільності мінералу у водному потоці та перенесенню його на значні відстані. Вже екзогенно трансформоване золото безпосередньо надходить в алювій з проміжних колекторів (в які воно потрапило з рудних тіл, або ж з більш древніх проміжних колекторів), в результаті чого мінерал переміщується з більш древніх стратиграфічних рівнів на більш молоді. Наявність в золоті високопробних оболонок, структур рекристалізації вказують на наявність періодів вилучення мінералу з процесу седиментогенезу (консервації в алювії чи проміжних колекторах). Для четвертинних алювіальних відкладів такі періоди пов'язані з тектонічною стабільністю і епохами зледеніння. Наявність в алювії новоутвореного золота вказує на існування золотовмісних водорозчинних розчинів і на міграцію золота в розчинній формі, а також на процеси вторинного золотого збагачення в областях денудації. Ущільнення високопробних оболонок, повторні структури деформацій золотинок та рекристалізованого золота, поява ліній сковзання, видовження і розпад зерен тощо вказують на повторну міграцію золота після періоду спокою, тобто на розмив уже сформованих відкладів (в результаті зміни базису ерозії), що знайшло своє відображення в будові алювію та появі річкових терас.

Дослідження трансформації золота має фундаментальне (палеогеографічні реконструкції, встановлення закономірностей процесів седиментогенезу і розсипоутворення) та практичне (встановлення первинної форми, дальності переносу золота, а отже джерел живлення розсипів та їх рудно-формаційної належності, пошукових критеріїв) значення.

Похожие статьи




Трансформація морфології розсипного золота в сучасних водотоках району дослідження - Літологія і золотоносність четвертинних алювіальних відкладів басейну річок Чорний і Білий Черемош

Предыдущая | Следующая