Теоретичні засади управління ефективністю промислового підприємства, Визначення сутності фінансових результатів діяльності промислового підприємства - Проект речного водозаборного сооружения речного типа

Визначення сутності фінансових результатів діяльності промислового підприємства

В отриманні високого фінансового результату діяльності зацікавлені всі суб'єкти господарювання, оскільки прибуток необхідний для розширення діяльності підприємства, реалізації інвестиційних проектів, запровадження інновацій, а також підвищення матеріальної зацікавленості працівників у результатах своєї праці. Стабільна, ефективна і прибуткова діяльність підприємства може бути забезпечена застосуванням наукових методів планування й аналізу прибутку та визначення ефективних напрямів його використання. Прибуток підприємства є важливою категорією, яка зміцнює фінансовий стан підприємства та водночас є першочерговим джерелом формування бюджетних ресурсів. Основним показником результату фінансово-господарської діяльності будь-якого підприємства - є фінансовий результат, прибуток або збиток. Велика кількість визначень ш підходів до дефініції суті фінансових результатів вимагає чіткого законодавчого формулювання та обгрунтування сутності. Таж, зміст категорій "прибуток" та "збиток" розкритий у П(С)БО 3 "Звіт про фінансові результати", згідно з яким прибуток - це сума, на яку доходи перевищують пов'язані з ними витрати; збиток - перевищення суми витрат над сумою доходу, для отримання якого були здійснені ці витрати. Найбільш прийнятною, вважаємо таку думку, що фінансовий результат це вираження в грошовій формі результату господарської діяльності підприємства, як порівняння суми витрат з отриманими доходами. На думку С. Ф. Покропивного, функціонування підприємства супроводжується безперервним колообігом коштів, який здійснюється у вигляді витрат ресурсів і одержання доходів, їхнього розподілу й використання. При цьому визначаються джерела коштів, напрямки та форми фінансування, оптимізується структура капіталу, проводяться розрахунки з постачальниками матеріально-технічних ресурсів, покупцями продукції, державними органами (сплата податків), персоналом підприємства тощо. Усі ці грошові відносини складають зміст фінансової діяльності підприємства. Основні завдання фінансової діяльності такі: вибір оптимальних форм фінансування, структури капіталу підприємства та напрямків його використання з метою забезпечення стабільно високої прибутковості; збалансування за часом надходжень і витрат платіжних засобів; підтримування належної ліквідності та своєчасності розрахунків.

Головний зміст фінансової діяльності підприємства (організації) полягає в належному забезпеченні фінансування. Фінансові результати діяльності підприємства характеризуються приростом чистих активів, основним джерелом якого є прибуток від операційної, інвестиційної та фінансової діяльності, а також отриманий у результаті надзвичайних подій. Величина прибутку, рівень рентабельності залежить від виробничої, постачальницької, маркетингової, збутової, інвестиційної та фінансової діяльності підприємства. Функціонування будь-якого підприємства, незалежно від видів його діяльності та форм власності, в умовах ринку визначається його здатністю створювати необхідну суму доходу або прибутку. У зв'язку з цим, прибуток займає одне із важливих місць у системі комплексного економічного аналізу, оскільки на його основі оцінюється ступінь досягнення кінцевої мети діяльності підприємства.

Враховуючи те, що діяльність підприємства може бути не тільки прибутковою, а й збитковою, формуватися під впливом факторів внутрішнього та зовнішнього економічного середовища, тому в обліку й аналізі дають загальну оцінку фінансових результатів, які характеризуються системою абсолютних і відносних показників. Абсолютні показники - це сума прибутку (чи збитку) за структурою його утворення чи розподілу і використання. Відносні показники фінансових результатів - характеризують відносний у відсотках ступінь прибутковості вкладеного капіталу в цілому і за його структурою, зроблених витрат чи отриманого доходу. Мета аналізу фінансових результатів - визначити повноту та якість їх отримання, оцінку динаміки абсолютних і відносних показників, з'ясувати Дробишева О. О., Рижков А., 2013 191 спрямованість, ступінь впливу факторів на заміну прибутку і рентабельності, визначити можливі резерви його зростання. На зміни фінансового результату впливає багато факторів. За ступенем взаємо підлеглості вони поділяються на фактори першого і другого порядків. До факторів першого порядку відносять зміни прибутку від реалізації продукції (робіт, товарів, послуг); від іншої реалізації; позареалізаційних результатів. Узагальнюючи в собі фінансові результати різних видів діяльності, прибуток формує одне з джерел сплати податків та поповнює джерела формування фінансових ресурсів підприємства. Управління прибутком підприємства розподіляється на дві важливі підсистеми:

- управління формуванням прибутку;

- управління розподілом прибутку.

Управління фінансовими результатами можна розглядати щонайменше з двох позицій: 1) як функцію фінансового менеджменту; 2) ототожнення з процесом управління прибутком підприємства. Управління фінансовими результатами; по перше, є значно ширшим поняттям, ніж управління прибутком; по друге, його не доцільно ототожнювати з функціями фінансового менеджменту. Уважаємо, що процес управління фінансовими результатами входить до сфери предмету вивчення фінансового менеджменту. Економічний механізм управління фінансовими результатами господарської діяльності промислового підприємства - це динамічна, комплексна організаційно-управлінська підсистема, яка передбачає реалізацію спеціальних процедур (організації, інформаційного забезпечення, управління, контролю), спрямованих на забезпечення сталого зростання прибутковості, оптимальної мобілізації та реалізації потенціалу економічного розвитку підприємства в довгостроковій перспективі його господарської діяльності, що призводить до збільшення ринкової вартості суб'єкта господарювання та відповідає основній меті, цілям і завданням загальної системи управління промисловим підприємством. Основними завданнями аналізу фінансових результатів діяльності підприємства є:

    - вивчення можливостей одержання прибутку відповідно до наявного ресурсного потенціалу підприємства та кон'юнктури ринку; - здійснення системного контролю за процесом формування прибутку та зміною його динаміки; - визначення впливу зовнішніх і внутрішніх факторів на фінансові результати діяльності підприємства; - вивчення напрямків і тенденцій розподілу прибутку; - розрахунок і оцінка показників рентабельності; - вироблення рекомендацій, спрямованих на мобілізацію виявлених резервів зростання прибутку та рентабельності.

За методикою О. С Іванілова, основним методом фінансової діяльності є комерційний розрахунок, який грунтується на таких принципах:

    - повна господарська та юридична відокремленість (випливає з вимоги чіткої визначеності щодо прав власності на фінансові ресурси, встановлення оптимальних напрямів їх розміщення та відповідальності за використання залучених ресурсів); - самоокупність (означає повне покриття витрат за рахунок отримання доходів); - прибутковість (отримані доходи мають не тільки покрити витрати, а й сформувати прибуток); - самофінансування (передбачає покриття витрат на розвиток виробництва за рахунок отриманого прибутку та залучених кредитів, які також погашаються за рахунок прибутку); - фінансова відповідальність (підприємство несе повну відповідальність за фінансові результати своєї діяльності).

Похожие статьи




Теоретичні засади управління ефективністю промислового підприємства, Визначення сутності фінансових результатів діяльності промислового підприємства - Проект речного водозаборного сооружения речного типа

Предыдущая | Следующая