Склад природних вод - Поняття про гідрологію. Гідросфера. Властивості води і їх значення для біосфери. Склад природних вод. Параметри якості води. Поняття про природну воду

У природних водах завжди присутні гази в розчиненому стані. Їх якісний і кількісний склад залежить від природних умов, в яких знаходиться вода. Походження цих газів пов'язано:

    А) зі складом атмосфери (азот N2, кисень О2, аргон Аr і інші інертні гази, двоокис вуглецю СО2), Б) з біохімічними процесами (двоокис вуглецю, метан СН4 і інші важкі вуглеводні, сірководень Н2S, азот N2, водень Н2); В) з процесами дегазації мантії і метаморфізаціей гірних порід в глибинних шарах земної кори при високих температурах і тиску (двоокис вуглецю, окис вуглецю СО, сірководень, водень, метан, аміак NH3, хлористий водень HCl та інші сполуки водню з галогенами і бором).

Перша група газів характерна головним чином для вод земної поверхні і підземних, в які проникають інфільтраційні води з поверхні, друга - для поверхневих і підземних вод і третя - в основному для підземних вод.

Найбільш широко поширені в поверхневих водах кисень і двоокис вуглецю, в підземних - сірководень і метан.

Джерела синтезу органічних сполук за походженням органічних речовин в природних водах можуть бути розділені на:

    1) що надходять ззовні (з водозбірної площі) 2) утворюються в самому водоймі.

До біогенних елементів в природних водах відносяться азот, фосфор і кремній в різних з'єднаннях. Вони мають особливе значення в розвитку життя в водоймах. Азот і фосфор є обов'язковими складовими частинами тканин кожного живого організму. Виділення цієї групи до певної міри умовно, так як в життєвих процесах, що відбуваються в природних водах, бере участь і ряд інших елементів (Са, Мg, К та ін.).

Мікроелементи є найбільшу групу складу природних вод в неї входять всі інші елементи періодичної системи. Умовно їх можна розділити на п'ять підгруп:

    1) типові катіони (Li, Rb, Cs, Ве, Sr, Ва та ін), 2) іони важких металів (Сu, Аg, Аu, РЬ, Fe, Ni, Со та ін) ; 3) амфотерні комплексоутворювачі (Сг, Мо, V, Мn); 4) типові аніони (Br, J, F, В), 5) радіоактивні елементи.

Класифікація С. А. Щукарьова заснована на поділі вод по шести головним іонам, присутнім в воді в кількості, більшій, ніж 12,5% екв.

Такими можуть бути тільки. Na, Мg, Са, Сl, SO4 і НСО3. Комбінацією трьох катіонів з трьома аніонами можна отримати 49 поєднань, які, по С. А. Щукарьову, відповідають 49 класів природних вод. Наприклад, склад дев'ятого класу води визначається присутністю іонів Са, Мg, НСО3 і SO4 в кількості, більшій, ніж 12,5% екв кожного з них, вважаючи суму еквівалентів аніонів за 50%.

Класифікація О. А. Алекіна поєднує принцип поділу по переважаючим аніонам і катіонам з розподілом по кількісному співвідношенню між ними. Всі природні води діляться спочатку по переважному аніону на три класи гідрокарбонатних і карбонатних, сульфатних і хлоридних вод. Кожен клас по переважному катиону підрозділяється далі на три групи кальцієву, магнієву і натрієву. Кожна група в свою чергу поділяється на чотири типи вод, що визначаються співвідношенням між іонами в еквівалентах.

    1. НСО3-> Са2+ + Мg, 2. НCОЗ- < са2+ + mg2+ < нсо3- +so42- 3. нcоз- + so42-< са2+ + mg2+ або сl->Na+ 4. НCОЗ- = 0.

Води типу 1 утворюються або в процесі хімічного вилуговування вивержених порід, або при обмінних процесах Са і Mg на Na. Ці води найчастіше маломінералізовані, виняток становлять безстічні озера, що живляться подібними водами.

Води типу 2 - змішані. Склад їх може бути пов'язаний генетично як з осадовими породами, так і з продуктами вивітрювання вивержених порід. До цього типу належать води більшості річок, озер і підземні води малої та помірної мінералізації.

Води типу 3 - метаморфозні. Вони включають якусь частину сільномінералізованних вод або вод, що зазнали катіонного обміну Na на Са або Mg. До цього типу належать води океану, морів, лиманів реліктових водойм і багато інших сільномінералізованних води.

Для кращої диференціації складу води типу 3 Е В. Посохов запропонував ввести ще два підтипу

    3а - з співвідношенням іонів Сl 3б - з співвідношенням іонів Сl> Nа + Мg.

Підтип 3б особливо характерний для сильно мінералізованих вод лагунного походження. У водах цього підтипу Сl врівноважує навіть частина іонів кальцію.

До типу 4, що характеризується відсутністю НСОз-, відносяться кислі води, забруднені.

Класифікація В. А.Александрова служить для характеристики лікувальних вод. Води по цій класифікації поділяються на 5 класів за аніоном, що перевищує 12,5% екв, кожен з яких ділиться по переважаючим катіонів:

    - гідрокарбонатні, - сульфатні, - хлоридні, - нітратні, - змішані - включає води, що містять одночасно різні аніони в кількості 12,5% екв.

Крім цих п'яти класів, що розрізняються за іонним складом, передбачається одночасний поділ вод по їх особливим властивостям.

А. Води з активними іонами

    А) залізисті (> 10 мг / л), Б) миш'яковисті (> 1 мг / л), В) йодо-бромисті (Вг> 25 мг / л,, 1> 10 мг / л), Г) крем'янисті (> 50 мг / л), Д) з іншими активними іонами (F, В, Li, з і ін.).

Б. Газові води

    А) вуглекислі (> 075 г / л), 6) сірководневі (> 10 мг / л), В) радонові (> 10 од. Маху), Г) інші (азотні, метанові і ін).

В. Нормальні води а) теплі (20-37 °), б) гарячі (> 37 °).

Похожие статьи




Склад природних вод - Поняття про гідрологію. Гідросфера. Властивості води і їх значення для біосфери. Склад природних вод. Параметри якості води. Поняття про природну воду

Предыдущая | Следующая