Прісноводні молюски - Палеогеографічні умови формування середньо-верхньоплейстоценових лесів західної частини Волинської височини

Зупинимось більш детально на умовах існування прісноводних молюсків, оскільки їх також часто знаходимо у четвертинних відкладах, як у тих, що мають водне походження (алювіальні, болотні, озерні), так і у тих, які мають аеральне походження (зокрема у лесах, соліфлюкційних пачках, викопних грунтах тощо).

Прісноводні молюски живуть у самих різноманітних водоймах - у стоячих і текучих, у холодних і гарячих, в мілких і глибоких, у наземних і підземних.

Усі прісні водойми діляться на дві великі групи:

    1)текучі води; 2)стоячі води.

Текучі води або водостоки діляться у свою чергу на наступні категорії: 1)джерела - води відносно незначної потужності, які витікають з під землі; 2)потічки, їх потужність є дещо більшою аніж джерел;

3)ріки - водостоки з великим об'ємом води, які збирають атмосферну, підземну, озерну, болотну воду.

У стоячих водах виділяють такі категорії:

    1)озера - великі за площею, досить глибокі водойми; 2)ставки - водойми різні за розміром, але неглибокі; 3)калюжі - невеличкі, часто тимчасові, водойми, з малою глибиною; 4)болота - часто значні за площею водойми з поверхнею, покритою рослинністю, зокрема мохами.

Проміжну позицію між текучими і стоячими водоймами займають водойми річкових заплав, а також ставки і водосховища на річках, які більше частину року є практично стоячими водоймами, але під час повеней і паводків стають текучими.

Відповідно до того, у яких водах (текучих чи стоячих) живуть молюски, їх ділять на реофілів (населяють текучі води) і стагнофілів (населяють стоячі води).

За відношенням до температури серед прісноводної фауни можна виділити евритермні (широкий діапазон температур) та термофільні (теплолюбні) види. Окремі дослідники вважають, що існують також і кріофільні (холодолюбні, холодостійкі) прісноводні молюски, зокрема сюди відносять Pisidiumobtusalelapоnticum, Gyraulusrossmaessleriтощо.

Молюски також часто є залежними від солоності, тому фауна річкових лиманів, естуаріїв, дельт вміщує досить багату змішану фауну, яка складається з прісноводних і солоно водних форм.

Важливими факторами для прісноводної фауни є чистота чи прозорість води (сильно мутні водойми є переважно малакологічно німими), кількість кисню, глибина водойми, солоність води, присутність чи відсутність у водоймі тих чи інших газів (аміак, сірководень, вуглекислий газ) та хімічних елементів, зокрема кальцію, магнію, заліза, які визначають твердість води.

При дослідженні фауни молюсків розрізів західної частини Волинської височини нами виявлені малакофауністичні комплекси, домінуючими у яких є види наземні. Власне вони дають підстави нам для відтворення природних умов середнього та верхнього плейстоцену. Усі перелічені водні види дають підстави нам припускати існування в час формування досліджуваних відкладів тимчасових водойм типу калюж чи невеликих озер, які швидше за усе були часто пересихаючими.

Аналіз фауни дав нам змогу поділити її на такі екологічні групи:

O - Види відкритих біотопів (Pupillamuscorum, Pupillaloessica, Pupillamuscorumdensygerata, Valloniatenuilabris, Valloniapulchella);

H - Гідрофільні види (Succineaputris, Vertigogenesii, Vertigo sp. cf. parcedentata);

M - Мезофільні види (Succineaoblonga, Columellacolumella, Trichiahispida);

F - Тіньолюбні види (Ariantaarbustorum);

S - ксерофільні види (Pupillasterri);

W-Водні види (Armigercrista, Guraulusgredlery, Gyraulusrossmaessleri, Gurauluslaevis, Planorbisplanorbis, Lymnaeapalustris, Lymnaeaperegra, Sphaeriumsp., Pisidiummilium, Pisidiumsubtrunkatum, Pisidiumobtusale, Pisidiumobtusalelaponticum, Pisidiumnitidum).

Похожие статьи




Прісноводні молюски - Палеогеографічні умови формування середньо-верхньоплейстоценових лесів західної частини Волинської височини

Предыдущая | Следующая