ЛІТОЛОГІЯ АЛЮВІАЛЬНИХ ВІДКЛАДІВ, Літофаціальний та мікрофаціальний склад, Мінералогічна характеристика відкладів - Літологія і золотоносність четвертинних алювіальних відкладів басейну річок Чорний і Білий Черемош

Літофаціальний та мікрофаціальний склад

Русла річок закладені в породах метаморфічного комплексу, крейдового і палеогенового флішу і соймульських конгломератах крейдового віку. Літологічна неоднорідність порід, в яких закладена долина, спричиняє зміну морфології річкових долин та впливає на літологічний склад алювію. Алювій складений двома основними мікрофаціями: русловою і заплавною. Встановлено інстративну, перстративну і констративну динамічні фази алювію. Заплавна мікрофація не характерна для інстративної фази, а в перстративній і констративній, як правило, займає підлегле положення. Таке співвідношення членів мікрофаціального ряду алювіальної фації з динамічними фазами відповідає специфіці процесів, які супроводжують формування розсипів: інтенсивній переробці уламкового матеріалу, його диференціації і концентрації розсипоутворюючих мінералів на певних ділянках.

Русловий алювій представлений гравійно-галечно-валунним, валунно-галечно-гравійним і галечно-гравійно-піщаним матеріалом. Перший характерний для верхньої течії, де розмиваються породи кристалічного фундаменту і соймульської світи, а другий -- нижньої течії, де розмиваються породи крейда-палеогенового флішу. Вниз за течією розмірність осадків зменшується, а відсортованість зростає. Одночасно з цим в алевритових і дрібнопіщаних осадках, які в нижній течії річки починають випадати з суспензій, сортування на деяких ділянках погіршується. Впадіння притоків, які несуть інший, в порівнянні з основним руслом матеріал, теж порушують загальну тенденцію зміни алювію. Руслові відклади переважно косошаруваті; структури їх псаміто-псефітові, псефіто-псамітові, псамітові; ступінь сортування уламкового матеріалу відсутній, поганий інколи добрий; міжзерновий простір заповнений глинисто-піщаним, гравійно-піщаним заповнювачем механічного типу.

Заплавні відклади формуються у паводки, коли на поверхню заплави випадає переважно тонкий суспендований матеріал. Тому заплавний алювій представлений піщаними, суглинисто-мулуватими відкладами, з меншим ступенем сортування уламкового матеріалу; місцями зустрічаються піщано-намулові горизонти і лінзи. Для них характерні псамітові і псаміто-алевритові структури, шаруватість брижі, хвилювань і течій, текстури взмучування.

Терасовий алювій характеризується більшою щільністю відкладів, аніж русловий і представлений галечно-гравійно-піщаним матеріалом з глинисто-алевритовим та глинисто-дрібнопіщаним заповнювачем.

Мінералогічна характеристика відкладів

Мінеральний склад алювіальних відкладів залежить від складу порід, в яких закладена долина і її притоки, що впадають вище за течією. Магнітна фракція складена виключно магнетитом. В електромагнітній фракції присутні гранати, хлорит, біотит, піроксени, турмалін, ільменіт. Основну частину важкої неелектромагнітної фракції складають сульфіди (пірит, халькопірит, кіновар і галеніт), окрім цього присутні зерна циркону, рутилу, золота, срібла, апатиту, бариту. Легка неелектромагнітна фракція представлена кварцом (переважає), мусковітом, серицитом. Характерним для всього району є пірит і псевдоморфози по ньому. Для верхньої течії річки Білий Черемош характерна наявність кіноварі (поширена в родовищах золота Румунії), магнетиту, ільменіту і бариту. Сфалерит, галеніт і самородне срібло зустрічаються переважно у верхній течії річок Чорний і Білий Черемош, в той час як свинець -- у нижній. Цікавою з точки зору золотоносності є знахідка у верхів'ях річок нігріну, який є супутнім мінералом золота в золоторудних родовищах Румунії.

Похожие статьи




ЛІТОЛОГІЯ АЛЮВІАЛЬНИХ ВІДКЛАДІВ, Літофаціальний та мікрофаціальний склад, Мінералогічна характеристика відкладів - Літологія і золотоносність четвертинних алювіальних відкладів басейну річок Чорний і Білий Черемош

Предыдущая | Следующая