Грунтоутворення - Основи грунтознавства

Грунтоутворювальний процес відноситься до категорії біофізико хімічних процесів. По визначенню А. А.Роді, грунтоутворювальним процесом називається сукупність явищ перетворення і пересування речовин і енергії, що протікають у грунтовій товщі. Агентами грунтоутворення є живі організми і продукти їхньої життєдіяльності, вода, кисень повітря і вуглекислота. Найбільш важливі складові грунтоутворювального процесу: 1)перетворення (трансформація) мінералів гірської породи, з якої утвориться грунт; 2)накопичення в грунті органічних залишків і їхня поступова трансформація; 3)взаємодія мінеральних і органічних речовин з утворенням складної системи органо-мінеральних з'єднань; 4)накопичення (акумуляція) у верхній частині грунту ряду біофільних елементів і, насамперед, елементів харчування; 5)пересування продуктів грунтоутворення з током вологи в профілі грунту, що формується.

Загальні особливості грунту як природного утворення.

    1. Грунт займає визначене місце на нашій планеті. Це поверхневий горизонт земної кори, що утворює невеликий по потужності шар. Саме в поверхневому шарі земної кори створюються умови тісної, найбільш активної взаємодії компонентів біосфери атмосфери, літосфери, рослин, тварин і мікроорганізмів. Грунт є компонентом інших, більш складних природних систем біогеоценозів і біосфери в цілому. 2. Грунт найбільш масштабний глобальний результат виникнення й еволюції життя на землі і найрізноманітнішої взаємодії біоти з гірськими породами, що виходять на поверхню суші. Цей відносно малопотужний шар суші бере участь у всіх найважливіших сучасних процесах трансформації і міграції речовини, що протікають у біосфері. Ці процеси зв'язані з функціонуванням екосистем і обміном речовин у живих організмах. 3. Процеси, зв'язані з утворенням і життям грунту, включаються в складні кругообіги речовини й енергії на Землі, головні з яких геологічний, біологічний і біогеохімічний. На думку В. А.Ковди, з погляду грунтознавства, геологічний кругообіг це вся сукупність процесів утворення земної кори гірських порід і мінералів, відокремлення її горизонтів, кори вивітрювання і форм рельєфу, а також деякі інші процеси.

Біологічний кругообіг містить у собі сукупність циклічних процесів обміну речовин і енергії між середовищем і живими організмами.

Повний трансформаційно міграційний цикл елемента у всіх грунтах і на всіх етапах його функціонування включає як біологічні, так і абіотичні процеси трансформації і переміщення речовини. Біологічні й абіотичні процеси трансформації і переміщення речовини в грунтах зв'язані в єдиному біогеохімічному кругообігу, що являє собою систему погоджених у просторі і в часі трансформаційних і міграційних потоків речовини, що протікають або послідовно у фазі биоти або в неживих фазах грунту.

    4. Грунт природне утворення, унікальне за складністю речовинного складу. Будь-який грунт містить у своєму складі весь складний спектр біоорганічних з'єднань рослин і мікробної плазми, складних продуктів їхньої трансформації, гуміфікації, взаємодії їх між собою і з мінеральними компонентами грунту. Це безліч з'єднань, більшість з яких не ідентифіковано. Характерна риса грунтоутворення нагромадження специфічних, характерних для всіх типів грунтів з'єднань, що входять до складу твердої фази. 5. Для всіх грунтів характерні складна просторова організація і диференціація ознак, властивостей і процесів. Рівні структурної організації грунту: атомно іонний, молекулярний, колоїдний і кристалохімічний, агрегатний і мікро агрегатний підрівень, горизонтний, профільний, асоціативний. Важливою рисою будь-якого типу грунтоутворення є формування грунтового профілю, також диференційованого по складу, властивостям і процесам. 6. Загальна і найважливіша якість усіх грунтів родючість. Це властивість грунтів реалізується в результаті сукупного прояву окремих властивостей і процесів, що беруть участь у забезпеченні організмів мінеральною їжею, водою й іншими необхідними умовами їхнього нормального функціонування. Грунт здатний до відтворення цієї найважливішої властивості

Похожие статьи




Грунтоутворення - Основи грунтознавства

Предыдущая | Следующая