АНОТАЦІЯ - Моделювання внутрішньої будови земної кори на основі розв'язання прямої динамічної задачі сейсміки методом скінченних елементів

Б. Е. Купльовський "Моделювання внутрішньої будови земної кори на основі розв'язання прямої динамічної задачі сейсміки методом скінченних елементів". - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата фізико-математичних наук за спеціальністю 04.00.22 - геофізика. - Інститут геофізики ім. С. І.Субботіна НАН України, Київ, 2008 р.

Дисертаційна робота присвячена розробці і застосуванню методу скінченних елементів до моделювання хвильового поля для вертикально - і горизонтально - неоднорідного півпростору. Передбачена можливість графічного та цифрового задання та корекції параметрів моделі з використанням дисплея ПЕОМ. Досліджено вплив зміни динамічних параметрів хвильового поля в межах практичних значень геометричних координат і частотного діапазону задач інженерної сейсміки, сейсморозвідки та сейсмології. Здійснено спектрально-часовий аналіз отриманих модельних трас коливань. Розроблено методику (алгоритм) моделювання розподілу напружень, деформацій і переміщень у сейсмогеологічному розрізі з метою прогнозу напружено-деформованого стану в розрізі із свердловиною.

Змодельований напружено-деформований стан сейсмічного розрізу, підготовленого до процесу буріння, карти ізоліній напружень, деформацій і переміщень на прикладі сейсмологічного розрізу; враховано зміну напружень-деформацій залежно від збільшення довжини стовбура свердловини. Досліджено повільне (низькочастотне) та швидке (високочастотне) поле для інженерних об'єктів: історичного заповідника "Софія Київська" та Чорнобильської атомної електростанції при вивченні сейсмічної небезпеки від коливання грунтів під забудовами в широкому діапазоні частот. Розглянуто сейсмічне хвильове поле для нафтогазових об'єктів Карпатського регіону, ДДЗ та шельфу Чорного моря при вивченні хвильових показників відбитих-заломлених хвиль на неоднорідних у вертикальному та горизонтальному напрямах геологічних структурах та уточнення геометрії нафтогазових пасток і глибини їхнього залягання за характерними ознаками хвильового поля. Побудовано уточнену карту ізоліній сейсмічної активності Карпатського регіону.

Ключові слова: моделювання, внутрішня будова земної кори, пряма динамічна задача сейсміки, метод скінченних елементів, напружено-деформований стан земної кори, хвильове поле.

Похожие статьи




АНОТАЦІЯ - Моделювання внутрішньої будови земної кори на основі розв'язання прямої динамічної задачі сейсміки методом скінченних елементів

Предыдущая | Следующая