Зарубіжний досвід створення і розвитку аукціонів - Спроба побудови класифікаційної моделі системи аукціонів та її часткове дослідження

Аукціонний дім "Сотбіс".

Фірма "Сотбіс" (Sotheby's) проводить понад 350 аукціонів в рік, більша частина яких проходить у двох головних торгових залах - у Нью-Йорку та Лондоні. Решта аукціони проводяться в зарубіжних торгових залах - у Гонконгу, Амстердамі, Женеві, Парижі, Мілані, Цюріху, Мельбурні та Сінгапурі. Аукціон має свої представництва в 29 країнах світу, розташованих в 3 регіонах: Європі (15), Азії (8), Америці (6).

Участь в аукціонах "Сотбіс" може прийняти будь-який, причому абсолютно безкоштовно. Приблизно за 3-7 днів до початку торгів всі лоти виставляються на загальний огляд. Каталог будь-яких торгів можна отримати приблизно за місяць до проведення аукціону. У них міститься опис кожного лота, відомості про його походження та експонуванні, посилання на згадки в спеціальній літературі і приблизна стоімость. Участнік (аукціонер) може запропонувати ціну за лот, виставлений на аукціоні "Сотбіс", особисто відвідавши торги або подавши заявку на заочну участь. У ряді випадків допускається прийняття ставки від потенційного покупця по телефону.

Аукціонний дім "Сотбіс" стягує комісійні, так званий відсоток покупця. Комісійні додаються до найвищою ціною, запропонованою переможцем аукціону (аукціонна ціна), і входять у загальну вартість покупки.

Для оплати покупки "Сотбіс" приймає чеки або перекази, кредитні картки Visa, MasterCard і American Exdivss, а також готівкові (з урахуванням деяких обмежень). Отримати свою покупку можна в торговому залі або поштою.

Історія аукціонного будинку. Історія "Сотбіс", одного з найстаріших арт-аукціонів у світі, почалася в 1744 році в Лондоні. Засновник фірми, Самуель Бейкер, спочатку продавав з молотка Книги. На ранньому етапі діяльності через фірму пройшли багатющі бібліотеки світу з колекції видатних діячів, у тому числі бібліотека Наполеона Бонапарта.

До кінця Першої світової війни аукціонний дім "Сотбіс" значно розширив сферу діяльності і вже займався торгівлею іншими раритетами, такими як гравюри, медалі і монети. Крім того, фірма переїхала в знаменита будівля на вулиці Нью-Бонд-стріт, яке і донині залишається її лондонській резиденцією. Переїзд на цю фешенебельну вулицю ознаменував початок нової ери в історії "Сотбіс" - нарешті торгівля картинами та іншими творами мистецтва стала приносити значний прибуток у порівнянні з оборотом на букіністичному ринку. Вихід на більш широку торговельну арену був добре продуманим ходом, при цьому розрахунок робився на картини і малюнки старих майстрів. Завдяки зміні профілю фірма досягла рекордного зростання товарообігу в 60-ті роки під керівництвом Пітера Уїлсона.

Саме Уїлсон, що прийшов в "Сотбіс" в 1936 році, вивів фірму на міжнародний рівень. Він забезпечив фірмі колосальний прибуток від продажу картин Імпресіоністів і Модерністів, котрі користувалися нечуваною популярністю. Мабуть, найбільш сенсаційними і значними за час перебування Вілсона у керівництві фірми стали торги, що відбулися в 1958 році і увійшли в історію під назвою "Гольдшмідтовскіх торгів". Культурного масштабу в 1958 році і, мабуть, самим захоплюючим арт-аукціоном століття.

Головним чином завдяки інтуїції Пітера Уїлсона "Сотбіс" першим з аукціонних будинків визнав перспективність торгівлі творами мистецтва на міжнародному ринку. Саме тому в 1955 році компанія відкрила представництво в Нью-Йорку, а в 1964 році прийняла ще більш далекоглядне рішення про придбання аукціонної фірми "Парк-Бернет", найбільшого в США аукціонного будинку зі спеціалізацією на творах мистецтва. Включивши до свого складу найбільший американський аукціонний будинок, фірма "Сотбіс" продовжувала шукати шляхи розширення свого впливу. З часом представництва фірми відкрилися торги по всьому світу.

На початку 1980-х років наступив період невизначеності на ринку і в корпоративному світі, а в 1983 році аукціонний дім "Сотбіс" придбав бізнесмен А. Альфред Таубман разом з невеликою групою інвесторів. У той же час ряд блискучих аукціонних продажів привів до пожвавлення на ринку творів мистецтва. Пожвавлення спричинило за собою серію аукціонів в "Сотбіс", які назавжди залишили свій слід в історії торгів, викликавши небувалий загострення пристрастей, фантастичні ставки і неослабну увагу громадськості.

В кінці 80-х можливості здавалися необмеженими. На той час ціни зросли до такого рівня, що торги стали залучати безпрецедентне увагу журналістів усього світу. Натхнене успіхом аукціонів, в 1988 році керівництво "Сотбіс" вирішило вдруге Перетворити фірму у відкрите акціонерне товариство. У 1989 році виручка від продажу творінь імпресіоністів і модерністів в Нью-Йорку і Лондоні склала ні багато ні мало 1,1 млрд. доларів США.

За роки економічного спаду на початку 1990-х стало очевидно, що "Сотбіс" вдається правильно визначати циклічність попиту на твори мистецтва: період спаду незмінно змінювався періодом стабілізації. Дивно, але за наступні десять років фірма "Сотбіс" лише збільшила свою частку на ринку. У 90-ті роки обидві штаб-квартири фірми, в Лондоні і Нью-Йорку, значно розширили свою територію. Так, в Лондоні в 2001 році на додаток до відділення "Сотбіс" на Нью-Бонд-стріт відкрилася філія в Олімпії. Відділення "Сотбіс" у Нью-Йорку також розширило свої володіння. Навесні 2000-го року площа штаб-квартири на Йорк-авеню Збільшилася на шість поверхів, таким чином в нью-йоркському офісі з'явилося приміщення для складів, а спеціальні відділи отримали приміщення для виставкових залів. Вінчала ці придбання прекрасну галерею на десятому поверсі, яка отримала високу оцінку як "один з найбільш значних виставкових залів у Нью-Йорку... обстановці якого позаздрить практично будь-який музей міста".

У 2000 році "Сотбіс" першим з міжнародних аукціонних домів провів Аукціон в Інтернеті. Крім того, завдяки послузі "eBay" Live Auctions через Інтернет стали доступні традиційні аукціони "Сотбіс". І хоча веб-сайт "Сотбіс" вже не проводить аукціонів, він як і раніше залишається корисним джерелом інформації і новин про діяльність аукціонного дому "Сотбіс" в усьому світі.

Розширюючи свою інфраструктуру і відкриваючи можливості кіберпростору, "Сотбіс" завжди застосовує новаторський підхід і стежить за потребами своєї постійно зростаючої міжнародної клієнтури. У міру того, як розвиваються потреби і смаки клієнтів, його неперевершена гнучкість і упор на професіоналізм і високоякісне обслуговування клієнтів залишаються маркою "Сотбіс" і в 21-му столітті.

Інша діяльність "Сотбіс". Крім проведення торгів з продажу творів мистецтв та інших товарів, "Сотбіс" також займається і іншими видами діяльності.

Майнова оцінка. Крім визначення вартості, що виконується до продажу майна, "Сотбіс" може призвести майнову оцінку, необхідну для страхування, податкового і майнового планування, благодійних внесків або отримання позики під заставу.

Вартість оцінки залежить від кількості і виду майна, а також від числа задіяних фахівців. Готова майнова оцінка включає в себе детальний опис майна і список цінностей у переплетеному документі. Майнова оцінка, виконана фахівцями фірми "Сотбіс", визнається державними податковими органами, фахівцями з податкового та майновому планування і страховими фірмами в країні клієнта.

Інститут мистецтв "Сотбіс" - це навчальний заклад аукціонного будинку, що пропонує широкий вибір програм в Європі, Північній Америці та Гонконгу. У програмах і курсах інституту представлені всі аспекти західного і східного образотворчого та декоративно-прикладного мистецтва. Студенти інституту "Сотбіс" - це і початківці мистецтвознавці, і професіонали на ринку мистецтва, і просто ті, хто хоче розширити свої знання образотворчого та декоративно-прикладного мистецтва. На даний момент всі курси ведуться англійською мовою.

Нерухомість. Агентство нерухомості Sotheby's International Realty - це світовий лідер серед брокерських агентств з продажу елітної нерухомості. Компанія була заснована в 1976 році як агентство нерухомості для клієнтів аукціонного дому "Сотбіс" і з тих пір перетворилася на всесвітню організацію з продажу вишуканою нерухомості в будь-якій ціновій категорії в Америці і по всьому світу. Агентство Sotheby's Realty має явними достоїнствами, якими не може похвалитися жоден конкурент:

Мережа представництв по всьому світу, що діють як на місцевому, так і на світовому ринку.

Команда агентів з глибоким знанням найбільш привабливих ринків житла та курортних об'єктів.

Веб-сайт зі списком пропозицій нерухомості по всьому світу.

Позики під заставу творів мистецтва. Фінансова служба "Сотбіс" допомагає клієнтам заробити на своїй колекції, використовуючи твори мистецтва як заставу при отриманні позики. Знання ринку мистецтва та досвід у вирішенні проблем фінансування забезпечують клієнтам гнучкі умови отримання позики - з надійним сервісом, швидким оборотом капіталу і глобальними можливостями. Після докази права власності та оцінки вартості експертами "Сотбіс", фірма в більшості випадків може виділити кошти протягом декількох днів.

Аукціонний дім "Крістіс".

Аукціонний дім "Крістіс" (Christie's) відноситься до числа найбільш шановних організаторів торгів. Спільно з аукціонним будинком "Сотбіс" він займає 90% світового ринку аукціонних продажів антикваріату і предметів мистецтва. Його щорічний оборот становить 1,5-2 млрд. доларів. Його представництва розташовані на території 33 держав, що знаходяться в 4 регіонах світу: Європі (17), Азії (9), Америці (7), Австралії (1).

На сьогоднішній день "Крістіс" пропонує своїм численним клієнтам роботи майстрів, чиї картини прикрашають експозиції багатьох музеїв світу, а також рідкісні книги, автомобілі, сигари, колекційні вина та інші цінності. "Крістіс" - це елітний аукціонний будинок, а тому він дуже трепетно ??ставиться до своєї репутації. Всі лоти забезпечуються оцінкою експертів, тому і кількість скандалів, пов'язаних з цим будинком, мінімально.

Історія. Свою блискучу історію аукціонний дім "Крістіс" розпочав у 1766 році, коли Джеймс Крісті організував перші торги. З самого початку біля будинку "Крістіс" була установка на елітарність підприємства і прагнення до лідерства, якої багато в чому визначалося списком високопоставлених клієнтів. Золотий час в історії будинку - XVIII і XIX століття, коли прославлений "Крістіс" проводив найбільші торги того часу. Саме представники цього аукціонного будинку вели переговори з імператрицею Катериною Великої про продаж Колекції сера Роберта Уорпола, яка лягла згодом в основу Експозиції Ермітажу.

Протягом своєї історії "Крістіс" знав кілька воістину легендарних торгів. У 1848 році аукціон в Stowe House по колекціях герцога Бекінгема тривав сорок днів. Було реалізовано 6480 лотів. Про розпродаж говорила вся цивілізована Європа. Тільки чергові революції у Франції і в Німеччині могли згладити, та й то ненадовго, у свідомості суспільства враження від цієї унікальної колекції шедеврів, що відійшла в більшості своїй у власність нуворишів.

Кілька унікальних досягнень було відзначено і В кінці XX століття. У 1987 році Президент Microsoft Білл Гейтс придбав Codex Hammer, знаменитий проект Леонардо да Вінчі, за 30,8 мільйона доларів, і поставив таким чином цінову планку для рукописів та інших раритетів подібного роду. А в 1990-му був встановлений світовий рекорд за творами живопису і антикваріату. У квітні "Портрет доктора Гаше" пензля Вінсента Ван Гога пішов у Нью-Йорку за 82,5 мільйона доларів, набагато перекривши всі колишні результати продажів живопису. На сьогодні це найдорожча картина в світі.

Аукціонний ажіотаж тривав. Через лише місяць у Лондоні був проданий за 8,58 мільйона фунтів кабінет Badminton, який став найдорожчим предметом меблів за всю історію людства.

Піковими цінами були відзначені і останні сезони аукціонних продажів. У 1997-му колекція живопису Віктора і Саллі Ганц, що складалася з 58 творів Пікассо, Раушенберга і Стела, пішла за 206 мільйонів доларів (рекорд для колекцій), а проданий у грудні 2000 року "Портрет шістдесятидворічний дами" пензля Рембрандта дав найвищий результат для картин цього майстра (19,8 мільйона фунтів стерлінгів).

На сесіях 2002 року лідер продажів живопису стали Герхард Ріхтер і Енді Уорхол (художники XIX ст.). Особливий інтерес з боку колекціонерів проявлявся і до скульптури. На травневих аукціонах мінімалістська робота Дональда Джадда (1967 рік) була продана за 4,6 мільйона доларів.

Інтернет-аукціон "eBay". Історія. Молодого творця "eBay" звали П'єр Омідьяр. В університеті він вивчав програмування, а в 1991 році, закінчивши навчання, разом з друзями створив невелику фірму Ink Development, яка через деякий час була перейменована в eShop. У 1996 році, коли Інтернет вже почав розвиватися в повну силу, фірму eShop купила ще мало відома в той час корпорація Microsoft. Сам же Омідьяр ще за часів eShop працював програмістом у компанії General Magic.

Наречена Омідьяр Памела вдавалася дитячому захопленню - збирала коробочки з-під цукерок Pez. У її колекції не вистачало всього кількох екземплярів, зате були надлишки, які вона хотіла обміняти чи продати. Щоб допомогти коханій, Омідьяр відкрив 4 вересня 1995 у Сан-Хосе (штат Каліфорнія) спеціальний сайт і розмістив на ньому власноруч написану програму, яка дозволяла продавати і купувати речі в on-line. Хоча Інтернет-торгівля в той час вже не була новиною, але сайт Омідьяр мав одну суттєву особливість: купівля-продаж на ньому відбувалася у формі аукціону. Ця обставина стала вирішальною. Любительський проект моментально придбав популярність серед користувачів Мережі. Спочатку проект називався Омідьяр Auction Web і був некомерційним. Проте вже через кілька місяців провайдер попередив Пьера, що трафік його сайту перевершує всі мислимі межі, так що потрібно або платити на порядок більше, або шукати інший хостинг. Закривати проект Омідьяр не хотів. І тому разом зі своїм другом Джефом Сколл він вирішив перевести Auction Web на комерційні рейки, тобто брати з користувачів певну плату за розміщення лотів на аукціоні і невеликі комісійні за підсумками угоди.

Отже, у травні 1996 року була зареєстрована компанія "eBay". Сьогоднішня назва вона отримала В вересні 1997. Спочатку Омідьяр хотів назвати сайт Echo Bay Technology Group, щоб зберегти зв'язок з його консалтинговою компанією Echo Bay Technology Group. Однак доменним ім'ям EchoBay. com володіла золотодобувна компанія Echo Bay Mines, і назву було скорочено до "eBay". Com.

Творець встановив для своєї компанії основні цінності, що визначають принципи роботи аукціону і діючі по теперішній час:

"В основному всі люди добропорядні"

"Кожен може внести свій внесок"

"У відкритому спілкуванні люди проявляють свої найкращі якості"

Омідьяр і Сколл почали вести бізнес прямо з квартири П'єра. Стрімкі темпи зростання (близько 70% на місяць) незабаром змусили компаньйонів переїхати у справжній офіс. У міру зростання і розвитку Інтернет, у "eBay" зростала кількість зареєстрованих користувачів і число проведених аукціонів. У 1998 році була зафіксована десятимільйонна угода; компанія з великим відривом випереджала конкурентів. П'єр Омідьяр зрозумів, що незабаром він вже не зможе сам ефективно керувати проектом. На зміну програмісту потрібний професійний менеджер.

На пошуки професійного керуючого спорядили досвідченого фахівця з підбору персоналу - Девіда Берна. Той після нетривалих пошуків зробив, на перший погляд, досить дивний вибір. Мег Уїтмен була класичним менеджером старої школи, яка закінчила Прінстонський і Гарвардський університети і працювала в багатьох дуже відомих компаніях. Вона користувалася величезним авторитетом у світі американського бізнесу, займала на той момент посаду керівника корпорації і аж ніяк не збиралася змінювати місце роботи. Зрозуміло, що пропозиція кинути все, щоб перебратися у малозрозумілий світ Інтернет-бізнесу, застало її зненацька. І вона відповіла відмовою. Але Девід Берн був наполегливий і, врешті-решт, умовив її зустрітися з П'єром. Ця зустріч все і вирішила. Омідьяр відійшов від поточних справ і виїхав до Франції, а Мег Уїтмен, у свою чергу, зайняла крісло глави "eBay".

Вважається, що саме з приходом Мег Уїтмен компанія стала такою, якою вона відома в даний час. Амбіційному менеджерові вдалося відносно безболісно сумістити традиційні принципи ведення бізнесу і специфічні особливості Інтернет-компанії. Не стало фатальним навіть слабке знання технічної сторони справи: вона просто звернулася за допомогою до глави компанії Sun Скотту Макнілі. Звичайно, були і невдачі, і промахи, і фінансові втрати - але, тим не менш, компанія "eBay" міцно влаштувалася на верхніх рядках рейтингу NASDAQ Composite Index. Запорукою успіху багато в чому став сам принцип організації бізнесу, коли основне навантаження лягає на сотні тисяч і навіть мільйони користувачів, а сама компанія тільки надає необхідні інструменти для торгівлі. І чим більше розростається Всесвітня мережа, тим більше розширюється і бізнес "eBay". Компанія і після 1998 року зберегла обсяги зростання порядку 70% на місяць не тільки завдяки менеджерському генію Уітмен, а й через суто екстенсивного фактора - зростання Інтернету в цілому. Можна сказати, що компанію будують самі користувачі. Як зізналася якось Мег Уїтмен, 75-85% усіх нововведень впроваджується за ініціативи самих клієнтів. У наступні роки "eBay" розвинулася від торговельної площадки "З2С", що носила характер "блошиного ринку", до платформи "B2C", що використовується як фізичними, так і юридичними особами.

Довгий час компанія намагалася створити власну систему електронних платежів, однак не домігшись успіху в цій справі, залишила його і влітку 2002 року придбала за $ 1,5 млрд спеціалізується на онлайнових платежах компанію PayPal. Платежі між клієнтами відразу стали проходити швидше, оборот "eBay" збільшився.

Бізнес-модель. Основною ідеєю "eBay" є надання продавцям Інтернет-платформи для продажу будь-яких товарів. Сама фірма "eBay" виступає лише в ролі Посередника при укладанні договору купівлі-продажу між продавцем і покупцем. Оплата товару і його пересилання відбувається Без участі "eBay". За використання платформи Продавці платять внесок, зазвичай складається із збору за виставляння лота й відсотка від ціни продажу. Для Покупців використання "eBay" безкоштовно. Т. до прибуток "eBay" напряму залежить від обсягів продажів, зроблених за допомогою цієї платформи, на ній діють досить ліберальні умови. До продажу дозволені Будь-які товари і послуги, що не порушують законодавства тієї країни, в якій зареєстровано відповідний філія "eBay" і не внесені в чорний список "eBay".

При продажу є можливість вибору однієї з трьох моделей:

1) Продаж з аукціону (англ. Online Auction)

Це спосіб продажу, що приніс "eBay" успіх. Продавець вказує стартову ціну лота, час початку торгів та їх тривалість. Всі зацікавлені можуть в будь-який момент поставити певну ставку на цей лот, однак ставка може бути перебита іншими потенційними покупцями. Актуальні ставки доступні для перегляду в будь-який момент. Учасник аукціону, чия ставка була найбільшою на момент його закінчення, отримує право на купівлю товару. Остаточна ціна покупки дорівнює не максимальною ставкою, а перевищує другу за величиною ставку на одну грошову одиницю (наприклад, USD або євро).

2) Продаж за твердою ціною (англ. Fixed Price)

Продавець пропонує свій товар за заздалегідь вказаною ціною (Buy It Now) до певного моменту (кінця торгів). Право на купівлю отримує учасник торгів, який погодився заплатити вказану ціну. Припустимо комбінування продажу за твердою ціною з продажем з аукціону.

3) Рекламне оголошення (англ. Ad Format)

Продавець створює безстрокове оголошення, яке буде демонструватися у розділі веб-сайту "eBay", в якому розміщуються тільки лоти даного продавця. У подібних розділах, що називаються "eBay" Shop, продавець може створювати оголошення без зазначення строку закінчення їх дії. Додатково в цьому розділі перераховуються товари даного продавця, що продаються на даний момент з аукціону або за фіксованою ціною.

Додатково "eBay" пропонує послуги, що дозволяють полегшити укладення та виконання договору. До них відносяться, зокрема, VoIP-система Skype і система онлайн-платежів PayPal.

Поточна бізнес-стратегія компанії - збільшення прибутку за рахунок збільшення числа міжнародних продажів. "EBay" зараз працює більш ніж в 20 країнах, включаючи Китай та Індію. Єдина країна, де "eBay" поки не вдалося домогтися успіху - це Японія, де на ринку онлайн-аукціонів домінує компанія Yahoo.

Причини ефективності бізнес-моделі "eBay":

    1) Відсутність географічних бар'єрів - продавці та покупці можуть брати участь в торгах на "eBay" з будь-якої точки світу, досить мати доступ до мережі Інтернет. Це збільшує число продавців / виставляються лотів і кількість покупців / зроблених ставок. 2) Відсутність мовних бар'єрів - участь в аукціонній торгівлі можливо на різних мовах. Багато країн мають власні, локальні філії аукціону, наприклад Великобританія, Німеччина, Голландія, Іспанія, Австралія і цей список може бути продовжений. 3) Відсутність тимчасових рамок - ставки на товари на "eBay" можна робити 24 години на добу, 7 днів на тиждень. Лоти, у свою чергу, можуть бути виставлені на період до 10 днів - достатній період для пошуку, ознайомлення та покупки. 4) Велика кількість покупців - відвідувачі аукціонів залучені величезним асортиментом різноманітних товарів, що виставляються за відносно низькими цінами. Так само тут можна знайти рідкісні, колекційні речі, які практично неможливо купити оффлайн. 5) Велика кількість продавців - низькі витрати на розміщення товарів, величезна купівельна аудиторія, простота використання сервісів аукціону "eBay" також привабливі для продавців. Більш того продавцем може стати кожен учасник. 6) Мультиплікаційний ефект моделі - зростання кількості покупців призводить до зростання числа продавців, зростання числа продавців стимулює зростання кількості покупців. Що і гарантує розвиток eBay. com у всьому світі.

У цьому розділі були розглянуті три найбільш великих аукціону світу. Два вищеописаних аукціонних будинки мають кожен свою трьохсотрічну історію. Починаючи з продажу книг і антикваріату, вони розвивалися, розширювали свої територіальні кордони, створюючи власні філії в різних країнах. В даний час крім своєї основної діяльності аукціонні будинки займаються і іншими її видами. Яскравим прикладом тут є "Сотбіс". Аукціон "eBay", незважаючи на свою поки ще невелику історію, відомий у всьому світі.

Похожие статьи
Зарубіжний досвід створення і розвитку аукціонів - Спроба побудови класифікаційної моделі системи аукціонів та її часткове дослідження

Предыдущая | Следующая