Вплив амортизації на інвестиційний процес методи нарахування амортизації - Інвестиції

Сьогодні стимулювання інвестиційної діяльності підприємств та оновлення їх технічної сторони виробництва шляхом регулювання податку на прибуток підприємства може здійснюватись кількома способами: зниженням бази оподаткування, наданням податкових пільг, регулюванням ставки на прибуток. Законом України "Про оподаткування прибутку підприємств" передбачено ряд заходів, що реалізуються з метою звуження бази оподаткування. Прибуток до оподаткування зменшується на суму затрат, пов'язаних з науково-технічним забезпеченням основної діяльності, а також удосконаленням основних фондів, які підлягають амортизації і не перевищують 10% сукупної балансової вартості основного капіталу підприємства.

Потужним інструментом стимулювання інвестиційної активності та зростання зайнятості населення в найбільш пріоритетних галузях економіки виступає ефективна амортизаційна політика. Доцільним на даному етапі розвитку вважаємо використання прискореної амортизації, що фактично дозволить фірмам приховувати в неоподатковуваних амортизаційних фондах значну частку одержуваного ними прибутку, але за подальшого направлення їх на інвестиції. Така амортизаційна політика змінює структуру сукупного попиту та ВВП, вона активізує інвестиційний попит і зменшує споживчий.

Досвід розвинутих країн показує, що саме амортизація є основним елементом формування капіталу в нестабільній економіці, де не працює ринок довгострокових кредитів та обмежені чисті капітальні вкладення. Для використання амортизаційної політики при стимулюванні капіталовкладень необхідно, щоб, по-перше, податкова амортизація значно перевищувала економічну, і, по-друге, стимулювати використання амортизаційних відрахувань тільки на інвестиційні цілі [2]. Вирішення першої проблеми можливе через створення єдиного національного класифікатора груп основних фондів з визначенням нормативних строків їх служби і відповідно до цього встановити методи та норми податкової амортизації, виходячи з національних пріоритетів розвитку.

Проблему цільового використання амортизаційних відрахувань можна розв'язати за допомого:

    - Акумуляції амортизаційних відрахувань в амортизаційному фонді та використання його лише на інвестиції в основний капітал. У випадку використання таких коштів на інші цілі необхідно включати їх в оподатковуваний прибуток і нараховувати податок на загальних основах; - Стимулювання інвестиційного використання амортизаційних відрахувань шляхом впровадження механізму інвестиційного податкового кредиту або податкової знижки [1];

Нині амортизаційні відрахування використовуються вітчизняним бізнесом на власний розсуд, як правило для поповнення оборотних активів, і не є вагомим інвестиційним ресурсом. В такій ситуації держава зобов'язана використовувати певні методи для стимулювання розвитку бізнесу, модернізувати власні виробничі потужності за рахунок внутрішніх джерел.

Для початку вирішення проблеми ефективності використання амортизаційних відрахувань доцільно буде запровадити обмежені в часі і просторі податкові інструменти стимулювання інвестиційної активності бізнесу. До таких інструментів слід віднести інвестиційну податкову знижку. Основними критеріями до надання якої мають бути 100% використання амортизаційних відрахувань на інвестиційні цілі, технологічних характер інвестицій, відсутність наднормативного незавершеного будівництва виробничого призначення.

Відповідно до П(С)БО 7 амортизація основних засобів нараховується із застосуванням наступних методів:

    - прямолінійного; - зменшення залишкової вартості; - прискореного зменшення залишкової вартості; - кумулятивного; - виробничого (метод суми одиниць продукції); - норм і методів нарахування амортизації основних засобів, передбачених податковим законодавством.

Методи нарахування амортизації, запропоновані в П(С)БО 7, можна умовно розбити на два види:

    - методи амортизації, використання основних засобів, що базуються на часі, тобто перші чотири у переліку; - метод амортизації, що базується на кількості одиниць, отриманих від використання об'єктів основних засобів. До нього відноситься виробничий метод нарахування амортизації.

Похожие статьи




Вплив амортизації на інвестиційний процес методи нарахування амортизації - Інвестиції

Предыдущая | Следующая