Види, функції та завдання податкового контролю - Податковий контроль

Під видом податкового контролю розуміється його різновид, тип, частина. З точки зору теоретичного аналізу податкового контролю важливого значення набуває класифікація його видів. Відповідно до обраного критерію, податковий контроль можна класифікувати за кількома підставами.

Залежно від часу проведення контрольних заходів слід розмежовувати попередній, поточний та наступний податковий контроль.

Попередній податковий контроль у часі передує здійсненню фінансово-господарської діяльності платників податків. Цей вид контролю охоплює взяття на облік платників податків в органах державної податкової служби та органах фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Поточний контроль здійснюється в процесі фінансово-господарської діяльності платників податків. Цей вид передбачає використання різних методів, серед яких слід виділити облік податкових надходжень до бюджетів та державних цільових фондів, перевірку правомірності використання податкових пільг, проведення обстежень виробничих, складських, торговельних та інших приміщень, що використовуються для одержання доходів або пов'язані з отриманням інших об'єктів оподаткування.

Наступний контроль здійснюється за підсумками звітного податкового періоду.

Залежно від джерел отримання контролюючими органами інформації слід розрізняти документальний та фактичний податковий контроль.

Проведення Документального контролю передбачає отримання інформації щодо виконання податкового обов'язку на підставі аналізу документів (облікових, розрахункових документів, документальних форм додаткової звітності), пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів.

Фактичний податковий контроль зумовлює використання контролюючими органами специфічних прийомів і способів, що дозволяють встановити фактичні дані щодо кількісних та якісних показників об'єктів оподаткування, їх відповідності даним податкового обліку.

У разі обрання критерієм класифікації місця проведення контрольних заходів, податковий контроль може бути Камеральним (за місцезнаходженням податкового органу) або Виїзним (за місцезнаходження платника податків або приміщень чи територій, відповідних об'єктів оподаткування).

Поряд із вказаними, фахівці виділяють й такі види податкового контролю: комплексний і тематичний, плановий і позаплановий, обов'язковий та ініціативний та ін.

До основних функцій податкового контролю можна віднести наступні:

    - облікову ? забезпечує облік платників податків, предметів оподаткування, належних платежів бюджетам і цільовим державним фондам; - профілактичну ? забезпечує припинення та профілактику правопорушень в податковій сфері; - інформаційну ? слугує джерелом інформації для прийняття управлінських рішень; - мобілізуючу ? за підсумками податкового контролю дозволяє збільшити надходження до бюджетів та цільових державних фондів.

Податковий контроль як елемент управління вирішує декілька завдань:

    ? по-перше, це контроль за фінансовою та господарською діяльністю суб'єктів у зв'язку з оподаткуванням; ? по-друге, це регламентована нормами права діяльність владних та зобов'язаних осіб, пов'язана з формуванням публічних грошових фондів за рахунок надходжень від податків та зборів; ? по-третє, це засіб забезпечення законності у сфері оподаткування.

Похожие статьи




Види, функції та завдання податкового контролю - Податковий контроль

Предыдущая | Следующая