Теоретичні аспекти функціонування аукціонів - Спроба побудови класифікаційної моделі системи аукціонів та її часткове дослідження

Аукціон [від лат. auctio (auctionis)] - 1) публічний продаж майна підприємств, цінних паперів або творів мистецтва без будь-яких заздалегідь встановлених умов; 2) спосіб продажу окремих видів товарів у вигляді публічного торгу, проведеного в заздалегідь встановленому місці й у заздалегідь зазначений час з правом попереднього огляду товарів.

Іншими словами "Аукціон" - спосіб продажу дефіцитних речей, заснований на конкуренції. Можна стверджувати, що це чистісіньке ринок.

Вважається, що аукціони існували вже у Вавилоні в 5 ст. до н. е.: на них продавали дівчат у заміжжя. Поняття "аукціон" прийшло до нас із стародавнього Риму. Античні торги проводилися спеціальними людьми, які називалися аукціонерами. З розпадом Римської імперії аукціони зникли, а потім знову з'явилися в Середньовічній Європі: в 1254 році декрет, виданий королем Людовіком IX, заснував професію аукціонера. Історично поява сучасного типу аукціонів пов'язують з Нідерландами кінця XVI - XVII століть, паралельно вони отримали ще більшого поширення в Англії - батьківщині найбільших аукціонних домів світу.

Аукціони спеціалізуються на збуті реальних товарів з суворо індивідуальними властивостями. Для того, щоб зрозуміти процедуру проведення аукціонів, необхідно ввести ряд термінів, що використовуються в даному способі ведення торгів:

Аукціонер - учасник аукціону.

Аукціоніст - особа, яка проводить аукціон.

Аукціонний товар - товар, який продається через аукціон, призначений для аукціонного продажу.

Лот - стандартна за кількістю та якістю партія товару.

На аукціонах прийняті від продавців товари сортуються в залежності від якості по партіях (лотами), з кожної партії відбирається зразок, а лоту присвоюється номер і стартова (початкова) ціна. Потім випускається каталог, який розсилається потенційним покупцям, що прибувають на аукціон заздалегідь, щоб оглянути товар.

Партія товарів - певна кількість однорідного товару, виділене для продажу, пересилання, відправлення.

Стринги - схожі за якістю лоти, згруповані у більш крупні партії.

Від кожного лота і стринга відбираються представницькі зразки. Кожному лоту та стрінги присвоюються свої номери, які вказуються в видаються аукціонами каталогах.

У міжнародній торгівлі склалася вельми обмежена номенклатура товарів, що продаються з аукціонів (наприклад, хутро, чай, овеча вовна, квіти, каучук, шкіра, антикваріат). Хоча фактично у такий спосіб продавати можна все: землю, худобу, вино, квіти, рибу, автомашини, будівельні підряди, акції. На аукціоні www. "EBay". Com можна було одного разу поторгуватися за побачення з симпатичною жінкою, яка хотіла погасити борги по кредитній картці. аукціон торг продавець ціна

Історично склалося, що ядром будь-якого великого аукціону є живопис, графіка і скульптура, які традиційно поділяються на чотири умовних періоди:

Старі майстри (європейські художники XIV - XVIII століття),

XIX століття (художники першої половини і середини XIX століття, національні школи), імпресіоністи та модерністи (художники останніх десятиліть XIX століття і першої половини XX століття),

Сучасне мистецтво (починаючи з 1940-х років і до наших днів).

Аукціони творів мистецтва - це вторинний арт-ринок, тобто, вони, як правило, продають вже те, що було куплено або успадковано коли-небудь ким-небудь. Тому тут чи не одним з найбільш визначальних чинників попередньої оцінки картини (крім загальної моди, питомої ваги автора в історії мистецтва, жанру, техніки, рідкості і схоронності) впливає провенансом (provenance) картини, тобто історія володіння продаваним предметом. Це свого роду "біографія" картини - де, ким, коли зроблена, коли була куплена, в яких колекціях перебувала, на яких виставках виставлялася. Цікавий провенансом може підвищувати цінність. З цим пов'язаний і велика питома вага підробок на ринку, які дезорієнтують покупця і знижують бажання купувати.

Види аукціонів. Розглянемо кілька видів аукціонів по ряду ознак.

Аукціони можна підрозділити на регулярні та нерегулярні. Регулярні аукціони проводяться спеціальними аукціонними фірмами в одному і тому ж місці один або кілька разів на рік, частіше за все у традиційне для кожного аукціону час. Нерегулярні аукціони проводяться, коли виникає необхідність продажу товару, не отриманого у встановлений час зі складу, або товару, на який іншим способом не вдалося знайти покупця.

Торги на аукціонах проводяться або з підвищенням ціни ("англійський аукціон" - English auction, Buoyant auction), або з пониженням ("голландський аукціон" - Dutch auction, Downward auction, Auction of minimum price). Аукціонний торг з підвищенням ціни може проводитися "з голосу" або за допомогою жестів. У першому випадку аукціоніст оголошує номер лота і називає початкову ціну, питаючи: "Хто більше?". Покупці підвищують ціну на величину не нижче мінімальної надбавки (0,01-0,025% початкової ціни). Якщо чергове підвищення ціни не пропонується, то після триразового питання: "Хто більше?" - Лот вважається проданим того, хто назвав останню ціну.

При негласному торзі покупці подають аукціоністові знаки про згоду підвищити ціну на заздалегідь встановлену надбавку. Аукціоніст, оголошуючи нову ціну, не називає покупця.

На аукціоні з пониженням ціни аукціоніст знижує ціну на заздалегідь встановлені знижки. Лот набуває покупець, який першим скаже "так".

За характером продаваного товару можна виділити три основні види аукціонів:

Товарний аукціон - на якому продаються твори мистецтва, ювелірні вироби, хутра, а також унікальні товари, що користуються підвищеним попитом.

Аукціон цінних паперів - купівля-продаж акцій, облігацій та ін

Валютний аукціон - на якому за національну валюту продається іноземна конвертована валюта.

Але автора цікавлять тільки товарні аукціони. Саме цей вид аукціонів і буде розглядатися далі.

У практиці аукціонних торгів існує таке поняття як міжнародний аукціон (International auction). У міжнародній торгівлі аукціонними товарами виступають хутро, немита вовна, щетина, тютюн, чай, деякі прянощі, предмети антикваріату, скакові коні і т. д. Загальною умовою всіх міжнародних аукціонів є відсутність відповідальності продавця за якість виставленого для огляду товару. На деяких міжнародних аукціонах встановлюється право покупця доручати (за особливу плату) адміністрації аукціону відправку товарів у вказане покупцем місце.

Найбільшого поширення в українській економіці отримали аукціони з продажу підприємств в процесі приватизації, спеціалізовані аукціони з продажу акцій приватизованих підприємств, перетворених в акціонерні товариства, і з продажу майна підприємств-банкрутів для здійснення розрахунків з кредиторами.

Інтернет-аукціон (він же "онлайновий аукціон") - аукціон, який проводиться за допомогою Інтернету. На відміну від звичайних аукціонів, Інтернет-аукціони проводяться на відстані (дистанційно) і в них можна брати участь не перебуваючи у певному місці проведення, роблячи ставки через Інтернет-сайт або комп'ютерну програму аукціону. Момент закінчення Інтернет-аукціону, на відміну від традиційних аукціонів, заздалегідь призначається самим продавцем при постановці товару на торги. У звичайних же аукціонах боротьба йде до тих пір, поки підвищуються аукціонні ставки. Після закінчення Інтернет-аукціону покупець повинен перевести гроші продавцю за безготівковим розрахунком (рідше - готівкою, наприклад - при отриманні товару особисто), а продавець зобов'язаний вислати товар покупцю поштою, нерідко в будь-яку точку країни проведення або всього світу. Межі можливої пересилання товару вказуються самим продавцем заздалегідь.

Найбільший Інтернет-аукціон у світі є "eBay", заснований в 1995 році і має оборот у кілька мільйонів операцій в день. Докладніше цей аукціон буде розглянуто в третьому розділі. У Україну - AUCTION. ua.

Останнім часом спостерігається тенденція підключення додаткових рішень електронної комерції. У аукціонні системи додаються платіжні системи і рішення по авторизації користувачів.

Зовсім недавно на полі Інтернет-аукціонів Украйни почали з'являтися "Скандинавські аукціони" - це онлайн аукціони пропонують покупцям товари за низькими цінами (10-20% їх реальної ринкової вартості). На ринку України такі аукціони, явище досить нове, на відміну від Європи. У Великобританії великою популярністю користується аукціон Swoopo. co. uk в минулому більш відомий як Telebid. com. У Фінляндії популярний аукціон Fiksuhuuto. fi, в Естонії Sendioksjon. ee.

Великою популярністю серед Інтернет користувачів користуються Інтернет аукціони, в яких ставку можна зробити за допомогою SMS-повідомлення з мобільного телефону. Поява такого типу аукціонів викликало сенсацію в середовищі Інтернет-блогерів. В Інтернеті існують як противники такого типу аукціонів, які стверджують, що тут використовуються так звані боти (псевдоігрокі), які не дозволяють виграти ЛОТ, поки вартість розігрується речі не буде окуплена ставками, так і захисники, що допускають, що хоча тут і можуть використовуватися бот - гравці, однак шанси виграти дорогу річ за 10% від вартості дуже великі.

У блог-середовищі набирають популярність замітки та оповідання про вдалі і невдалі участіях в аукціонах, поради та стратегії, як правильно робити ставки, щоб виграти. У англомовному Інтернеті засудження такого типу аукціонів незабаром переросли в рекомендації, як виграти на SMS-аукціонах, аж до обговорення найкращого програмного забезпечення для організації таких аукціонів, обговорення способів прийому платежів і привабливих ігор для залучення нових учасників.

Типи Інтернет аукціонів

Існують 4 основних виду аукціонів: прямий (англійська), голландський (оптовий), янкі (своєї ціни), і зворотний.

Прямий аукціон (англійська). Цей вид аукціону - найпоширеніший (наприклад www. "EBay". Com). Він проводиться з голосними торгами та підняттям ціни. Таким чином продаються унікальні товари, наприклад, вживані речі, колекційні предмети, вина і багато іншого. Торги припиняються, коли закінчується термін аукціону, встановлений продавцем (від 1 до 14 днів). Не завжди торги закінчуються продажем. Якщо встановлена резервна ціна (мінімальна ціна, за яку власник товару згоден його продати) і вона не досягнута, то товар не продається. І, тим не менш, часто на таких аукціонах азартні покупці піднімають ціну дуже високо.

Зворотний аукціон. На зворотних аукціонах покупці виставляють запити на необхідні товари, а продавці змагаються, пропонуючи кращу ціну і умови (проводяться на сайтах www. Priceline. com і www. eWanted. com).

Голландський аукціон. Це оптовий аукціон, на якому продавець може виставляти багато одиниць товару одночасно (наприклад www. ubid. com). Відповідно покупці можуть претендувати на покупку багатьох одиниць товару. Всі покупці платять тільки мінімальну з виграшних цін. На голландському аукціоні не можна виставляти резервну ціну.

Аукціон янкі (дискримінаційний). Головна особливість третього типу аукціонів - закриті від інших учасників торги (на відміну від англійського або голландського) і переможець, що дав найвищу ціну, отримує товар за ту ціну, яку він назвав. Якщо товар одиничний - переможець один. Але якщо виставлений лот з багатьох одиниць товару, то виграє не тільки дав найвищу ціну, але і ті, хто дав ціну нижче. Через те, що не всі переможці платять однакову ціну, такий аукціон називається "дискримінаційним". На такому аукціоні, якщо у лоті більше однієї одиниці товару, заявки сортуються, починаючи від вищої ціни до нижчої, і товар розподіляється в цьому порядку, поки не скінчиться. Зазвичай кожен учасник подає тільки одну заявку, тому підготовка до такого аукціону особливо важлива. Закритий аукціон складається з двох фаз - період подачі заявок і фази визначення переможця, коли всі заявки відкриваються, і визначається переможець (іноді переможець не оголошується).

Аукціони приватні або VIP. Зазвичай беруть участь обрані, яким потрібна спеціальна акредитація. Ставка приймається протягом суворо обмеженого часу, причому учасник не має можливості дізнатися розмір і кількість ставок інших учасників. Учасник має право зробити лише одну ставку.

Судячи з сказаного вище, автор робить висновок, що тема аукціону як форми міжнародної торгівлі достатньо складна і цікава. Існує безліч класифікацій за видами товарів, що реалізуються, зниження / підвищення стартової ціни і т. п. Що ж стосується Інтернет аукціонів, то вони заслуговують окремої уваги, тому що є новою формою міжнародної торгівлі, яка стирає межі простору і часу між учасниками.

Похожие статьи
Теоретичні аспекти функціонування аукціонів - Спроба побудови класифікаційної моделі системи аукціонів та її часткове дослідження

Предыдущая | Следующая