Сучасні підходи до оцінки ефективності інноваційної діяльності - Інноваційна діяльність підприємств

Ефективність впровадження нового продукту залежить від сукупності чинників, що впливають на інноваційну діяльність підприємства. У зв'язку з цим, основним напрямом методологічних досліджень теорії оцінки інновацій є створення системи реальної, практичної оцінки ефективності впровадження інновацій, яка б одержала загальне визначення як економічно правильний, логічно обгрунтований і водночас придатний для використання в практиці підприємств метод.

Формування системи оцінки ефективності інновацій діяльності обумовлюється врахуванням особливостей діяльності підприємства, а також чітким розумінням сутності поняття "оцінка", його змісту та складових.

Для встановлення взаємозв'язку зазначених вище понять та чіткого розуміння сутності поняття "оцінка", доцільно дослідити його зміст. В процесі дослідження та систематизації наукових джерел з питання сутності поняття "оцінка" виділено ряд позицій щодо трактування оцінки як:

    - універсальної лінгвістичної категорії; - відображення вартості певного; - процесу порівняння оцінюваних об'єктів; - аналітичної процедури.

Перший підхід відображає зміст поняття "оцінка" як мовної категорії та визначає її як суб'єктивне судження або думку про певний об'єкт. Підходи до визначення оцінки як процесу порівняння або відображення вартості обумовлені сферою діяльності, в якій застосовується оцінка. Так, з позиції бухгалтерського обліку оцінка полягає у визначенні вартості або цінності об'єкта.

При формуванні юридичної, правової або службової оцінки її визначають як порівняння одних явищ з іншими, в результаті чого якісна і кількісна визначеність одних явищ і процесів використовується для оцінці значимості інших явищ теорії визначення вартості бізнесу або нерухомості оцінка визначається як окрема наука. Найбільш об'єктивним та комплексним, з позицій автора, є підхід до трактування оцінки як аналітичної категорії. Дана позиція відображає не лише зміст поняття "оцінка", а й мету та засоби її здійснення.

Таким чином, оцінка - це висновок суб'єкта оцінки про стан оцінюваного об'єкта, сформований на основі результатів аналітичних процедур відповідно встановленим цілям.

Базуючись на представлених визначеннях поняття "оцінка" можна виділити її характерні особливості:

    - наявність конкретного об'єкту оцінки; - суб'єктивний характер результатів; - узгодженість кількісних та якісних показників; - обмеженість результату в часі.

Проведене теоретичне дослідження сутності поняття "оцінка" та авторський підхід до визначення ефективності інноваційної діяльності дозоляють трактувати сутність оцінки інноваційної діяльності як формування висновків щодо ступеню ефективності інноваційної діяльності на основі результатів аналізу її показників.

Домінуючим чинником розмежування напрямів оцінки є здатність інновації приносити надприбуток. Дана особливість формує можливість участі при здійсненні інноваційної діяльності не лише підприємства-Інноватора, а й сторонніх суб'єктів, які частково або повністю несуть фінансове навантаження зі створення інновації з метою розподілу прибутку від її реалізації. Витрати на розробку і виробництво інноваційного продукту можуть складатися з власних, які здійснюються підприємством, та зовнішніх, що надходять від інших суб'єктів інноваційного процесу, внаслідок чого ефект від реалізації інновації розподіляється відповідно.

Суб'єкти, що беруть участь в інноваційному процесі, поділяються на:

    - суб'єкти інноваційної діяльності; - суб'єктів інноваційної інфраструктури; - суб'єктів, які регулюють інноваційну діяльність.

В даному дослідженні автор розглядає оцінку для"внутрішнього призначення" відносно підприємства, що здійснює інноваційну діяльність, а для "зовнішнього призначення" -

Стороннього суб'єкта. При цьому зовнішнє призначення оцінки необхідно розглядати з трьох позицій: інвестора, споживача і держави.

Необхідність диференціювання призначення оцінки обумовлюється й різними цілями. Так, внутрішнє призначення оцінки полягатиме у визначенні не лише економічної, а й технологічної ефективностей.

З позиції інвестора пріоритетною буде оцінка економічної ефективності інноваційної діяльності, а саме - визначення ступеня прибутковості інноваційної діяльності. З позиції споживача головним призначенням оцінки виступатиме визначення соціальної та екологічної ефективності, тобто оцінка ступеня задоволення інновацією певних потреб. З позиції держави оцінка ефективності інноваційної діяльності полягатиме у визначенні бюджетної, соціальної та екологічної ефективностей.

За даних умов необхідним є також диференціювання методів, показників та джерел інформації для побудови комплексної оцінки ефективності інноваційної діяльності. Тому доцільно визначити складові процесу оцінки та їх зміст.

Похожие статьи




Сучасні підходи до оцінки ефективності інноваційної діяльності - Інноваційна діяльність підприємств

Предыдущая | Следующая