Специфіка використання експортного мита при регулюванні національного ринку - Застосування особливих видів мита як обмежувальних заходів

Використання вивізного (експортного) мита на національні товари, які реалізуються іноземним суб'єктам господарської діяльності і вивозяться за межі митної території країни застосування - метод обмеження експорту. При цьому експортне мито може виконувати декілька функцій:, фіскальну, регулятивну, політичну.

Експортний податок є фактором боротьби з інфляцією оскільки збільшення валютних надходжень до країни позитивно впливає на платіжний баланс, а це, у свою чергу на стабільність курсу національної грошової одиниці.

Механізм застосування експортного мита з точки економічної теорії на прикладі виробництва і споживання телевізорів

Де W - точка рівноваги виробництва і споживання країни телевізорів;

S0 - крива внутрішньої пропозиції;

D0 - крива попиту.

Вихід країни на світовий ринок свідчить, що світова ціна на даний телевізор (РС) вища, ніж внутрішня ціна (РV). Оскільки світовий ринок може спожити необмежену кількість телевізорів за ціною (РС), то. крива пропозиції представлена горизонтальною лінією (S0+с), й визначає обсяги товару, що виробляється в даній країні та експортується на світовий ринок.

Рівновага попиту і пропозиції в умовах вільної торгівлі буде досягнута в точці (W), в якій обсяг пропозиції товару позначено QS, а внутрішній попит - QD. Надлишок товару, тобто різниця між обсягом пропозиції та внутрішнім попитом (QS - QD), експортуватиметься на світовий ринок.

Уряд країни з метою обмеження експорту вводить митний тариф при вивозі товарів за митну територію країни. У випадку з малою країною, факт застосування митного тарифу не вплине на рівень світових цін. Це означає, що умови торгівлі країни не зміняться.

Застосування вивізного мита робить експорт менш прибутковим. Оскільки значно підвищується ціна, що впливає на конкурентоспроможність, то національні виробники збільшують продаж на внутрішньому ринку. Це, у свою чергу, призводить до зниження внутрішньої ціни на величину тарифу до (РС + 1). Зниження внутрішньої ціни стимулює збільшення внутрішнього споживання телевізорів з QD до , але одночасно вітчизняні виробники скорочують обсяг виробництва до , відповідно скорочуються й обсяги експорту до .

Отже, у результаті застосування експортного мита відбулося збільшення внутрішнього споживання і скорочення внутрішнього виробництва товару, що, у свою чергу, призвело до скорочення експорту.

Аналізуючи дану теоретичну модель, доходимо висновку, що від введення експортного мита:

    - по-перше, виграють споживачі, тому що при зниженні цін збільшується сегмент споживання телевізорів (а). - по-друге, виграє країна-експортер, оскільки отримує доходи до Державного бюджету. Водночас національні виробники телевізорів, які фактично будуть сплачувати податок на експорт, будуть мати значні збитки (b + d). Загалом у результаті застосування експортного мита виникають ті ж групи ефектів, що й при застосуванні імпортного мита - ефекти перерозподілу та ефекти втрат. Таким чином, експортний тариф є ніби віддзеркаленням імпортного тарифу з тією різницею, що при його застосуванні основні втрати несуть не споживачі, а національні виробники.

Поряд з позитивними ефектами, які досягаються при використанні експортного мита, виникають і негативні - це підрив експортного потенціалу країни, порушення структури зовнішньоторговельного обороту та інше.

В Україні застосовується Адвалорне експортне мито, яке нараховується у відсотках до митної вартості товарів за формулою:

Де МЕ - мито експортне;

ЦЕ - ціна, за якою товар експортується;

ЦВ - ціна товару на внутрішньому ринку.

Застосування механізму експортного мита має грунтуватись на принципі "деескалації" ставок мита, тобто ставки мають залежати від ступеня обробки експортованого товару, але за наступним принципом: чим нижчий в товарі ступінь доданої вартості, тим нижчі митні ставки мають бути використані.

Похожие статьи




Специфіка використання експортного мита при регулюванні національного ринку - Застосування особливих видів мита як обмежувальних заходів

Предыдущая | Следующая