Розподіл та використання прибутку підприємства - Механізм формування і розподілу прибутку підприємства

Прибуток, який підприємство одержує від усіх видів діяльності необхідно розподілити і використати. При розподілі прибутку певна його частина, встановлена законодавчо (18% за основною ставкою), повинна бути спрямована до бюджету у вигляді податку на прибуток. Частина прибутку, яка залишилась, використовується на підприємстві. Схема розподілу і використання прибутку показана на рис.1.5.

схема розподілу і використання прибутку підприємства [2]

Рис.1.5. Схема розподілу і використання прибутку підприємства [2]

Прибуток, який залишається після сплати податку на прибутку до державного бюджету та штрафних санкцій, складає його чистий прибуток. Чистий прибуток надходить у розпорядження власників (власника) підприємства або його трудового колективу, а тому він повинен бути розподілений. За чинним законодавством підприємство розподіляє чистий прибуток на свій розсуд відповідно до відпрацьованої фінансової стратегії розподілу прибутку чи запланованих напрямів використання.

Порядок розподілу і використання чистого прибутку передбачається статутом підприємства. Для забезпечення подальшого розширеного відтворення на підприємстві повинно бути визначене оптимальне співвідношення між формуванням фонду накопичення і фонду споживання за рахунок чистого прибутку.

Якщо підприємство є акціонерним товариством, то за рахунок чистого прибутку воно формує фонд виплати дивідендів. У процесі розподілу чистого прибутку підприємство може сформувати такі фонди спеціального призначення (грошові фонди, які мають цільове спрямування), як резервний фонд, фонд розвитку підприємства, фонд соціального розвитку, фонд матеріального заохочення, фонд виплати дивідендів. Яку суму чистого прибутку виділити на виплату дивідендів - залежить від обраної фінансової стратегії підприємства та типу реалізації дивідендної політики. Механізм розподілу чистого прибутку підприємство обирає самостійно, виключення становлять тільки державні підприємства, яким можуть диктуватись певні умови з боку держави. Найчастше підприємства використовують такий розподіл чистого прибутку: 50% у фонд накопичення і фонд споживання, інші 50% - у фонд виплати дивідендів [1].

Таким чином, можна зробити висновок, що прибуток - це ключовий елемент функціонування як окремого підприємства так і економіки країна в цілому. На величину прибутку, головним чином, впливає виручка від реалізації товарів (робіт, послуг), на яку також впливає низка факторів виробничого та невиробничого характеру, які в тій чи іншій мірі залежать або не залежать від підприємства.

Основними джерелами формування прибутку є, по-перше, монопольний стан підприємства по випуску тієї чи іншої продукції або унікальність виробленого продукту чи надання послуги. По-друге, безпосередньо виробництво та реалізація товарів (робіт, послуг). По-третє, інноваційна діяльність підприємства.

Ключовим елементом діяльності підприємства є розподіл отриманого прибутку. Обєктом розподілу є валовий прибуток, який розподіляється по статтям до бюджету держави та по статтях витрат підприємства.

Отже, прибуток - це ключовий елемент функціонування як окремого підприємства так і економіки країна в цілому. На величину прибутку, головним чином, впливає виручка від реалізації товарів (робіт, послуг), на яку також впливає низка факторів виробничого та невиробничого характеру, які в тій чи іншій мірі залежать або не залежать від підприємства.

Похожие статьи




Розподіл та використання прибутку підприємства - Механізм формування і розподілу прибутку підприємства

Предыдущая | Следующая